Kosmiczna Noc z Andersenem 2015
Jak co roku wczesną wiosną Biblioteka Centrum Kultury i Rekreacji wraz ze współorganizatorami – Szkołą Podstawową nr 1 w Lądku-Zdroju i Szkołą Podstawową w Trzebieszowicach, zaprosiła młodych czytelników do udziału w niezwykłej imprezie pt.: „Noc z Andersenem”. Jest to impreza odbywająca się w wielu krajach Europy, organizowana z okazji urodzin H. Ch. Andersena (2 kwietnia) i Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Jej celem jest wspieranie czytelnictwa wśród dzieci, promocja bibliotek oraz propagowanie idei głośnego czytania dzieciom.
Tematem przewodnim tegorocznej „Nocy z Andersenem” była astronomia i kosmos. Wieczór rozpoczął się od uroczystego zasadzenia „andersenowskiego” drzewka, będącego symbolem światowego lasu baśniowych drzewek. Tym razem drzewko przeznaczone było dla trzebieszowickiej szkoły, wobec czego zasadzili je wspólnymi rękami dyrektor szkoły Bogusława Bogusławska i burmistrz Lądka-Zdroju Roman Kaczmarczyk. Następnie dzieci z bibliotecznego koła teatralnego „Ale teatr” przywitały zgromadzonych przedstawieniem
„W świecie ufoludków”. Kolejnym punktem programu było głośne czytanie dzieciom książki W. Chotomskiej „Dzieci Pana Astronoma”, a dokonali tego w kolejności: burmistrz Lądka-Zroju Roman Kaczmarczyk, Bogusława Bogusławska, Małgorzata Bednarek, Anna Chilicka, Danuta Wójtowicz-Robak, Ewa Kryśków-Inglot, Marta Pogorzelska, Dorota Urbańczyk, Danuta Martyniszyn-Gołojuch, Tomasz Nowicki. Ostatnim lektorem był Zbigniew Piotrowicz, który przeczytał dzieciom fragment swojej ulubionej książki z dzieciństwa: „Plastusiowy pamiętnik”. Następnie, zaraz po obfitej kolacji, goście i dzieci uczestniczyli w pokazach „sztucznego nieba” przygotowanych przez Tomasza Lewickiego w jego własnym Wędrownym Planetarium „Bajkonur”. Seanse odbyły się w dwóch grupach. Podczas gdy jedna grupa poznawała tajemnice kosmosu, druga uczyła się w tym czasie układu choreograficznego do „ufoludkowego” tańca. Niezwykle emocjonujące i ciekawe spotkanie z prawdziwym astronomem, połączone z oglądaniem nieba, było dla dzieci wielką atrakcją. Po seansach i wykonaniu kosmicznej biżuterii mogliśmy rozpocząć emocjonującą grę interaktywną „Ale Kosmos”. Podzielone na grupy dzieci miały za zadanie przejść przez siedem etapów gry. Każdy etap to inne zadanie do wykonania – uczestnicy musieli wykonać nocne niebo, rozwiązać krzyżówkę, skonstruować rakietę, dokończyć wg własnego pomysłu wiersz o ufoludkach, wykorzystując tablety przejść przez grę „Astronauci” i odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących kosmosu. Gra wzbudziła w dzieciach dużo pozytywnych emocji, obudziła
w nich ducha rywalizacji, uczyła współpracy w grupie i dała mnóstwo radości. Ostatnia godzina spotkania poświęcona była na prezentacje efektów pracy w grupach, na wspólne tańce i gry. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało nagrodę za wspaniale wykonany bajeczny portret Pana Andersena, który był biletem wstępu na imprezę. O północy dzieci zmęczone, ale zadowolone, wróciły z rodzicami do domów.
W imieniu organizatorów dziękuję wszystkim gościom za obecność, za piękne czytanie, i za kilogramy cukierków dla dzieci! Dziękuję tym, którzy wsparli nas finansowo i rzeczowo – Nadleśnictwu Lądek-Zdrój, Radnym Miasta Lądek-Zdrój, Karolinie Sierakowskiej-Dawidowicz, Agnieszce Hans, Pizzerii Abakus. Dziękuję także Ewie Szczerbie i Agnieszce Mozer za cudne dekoracje oraz rodzicom dzieci. W przeprowadzeniu imprezy służyli nam pomocą Gracjana Tur, Irena Turek, Małgorzata Wołczacka, Elżbieta Bogusławska, Anna Duch, Andrzej Sikorski oraz wspaniałe wolontariuszki Karolina Szczerba i Konstancja Rodak. Jeszcze raz gorąco wszystkim dziękuję!