Ścieżkami kultury po Ziemi Kłodzkiej

Autor: 
KOA i MA
obraz.jpg
piewy.jpg
piewy1.jpg

2-3.V - Dni Św. Floriana w Bystrzycy Kłodzkiej.
3.V - Śpiewy Patriotyczne czyli ósma Kłodzka Lekcja Śpiewania Pieśni Patriotycznych. Organizatorzy: Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku, parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku, Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe, Zespół Szkół Społecznych w Kłodzku.
3.V - Koncert w Polanicy Zdroju z udziałem zespołu „Śląsk”
Początek sezonu Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego to wspaniałe wykonanie Mszy łacińskiej Es-dur Stanisława Moniuszki w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Polanicy Zdroju, z udziałem solistów: Joanny Moskowicz, Magdaleny Kulig, Mateusza Myrlaka i Janusza Żaka oraz Chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” pod dyrekcją Mirosława Macieja Banacha.
16.V - 70-lecie Wartka Martynowskiego
Wspólne spotkanie i świętowanie 70 urodzin Wartka Martynowskiego zorganizowane zostało w zabytkowym gospodarstwie „Gottwaldówka” w Kątach Bystrzyckich. Przybyło mnóstwo gości z prezentami, kwiatami, listami gratulacyjnymi, laudacjami, a nawet ważnymi odznaczeniami. W trakcie spotkania Jubilat uroczyście otworzył wystawę kapeluszy. A potem świętowano przy „chlebie i winie”, snując wspomnienia przeżytych z Wartkiem chwil ciekawych, niezwykłych i zabawnych.
I my tam też byliśmy, miód i wino piliśmy...
16.V - wystawa „Martwa natura jak żywa” - to najnowsza wystawa w Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku, przygotowana jako atrakcja tegorocznej Nocy Muzeum. Autorka ekspozycji – Joanna Stoklasek-Michalak podjęła próbę prezentacji zbiorów muzealnych w ciekawej formie, komponując je jak obrazy, zainspirowana dziełami mistrzów hiszpańskich i holederskich z XVI i XVII w. Przedstawienia martwych natur m.in. Willema Claesza Heda, Pietera Claesza, Luisa Egidio Melendeza, utrwalały obrazy życia ówczesnych mieszczan – z reguły są to kompozycje naczyń stołowych z fragmentami jedzenia (krab, orzechy, figi, ostryki...). Podobnie Autorka wystawy ożywiła kompozycje naczyń – owocami, chlebem itp. wiktuałami. Prezentowane wyroby cynowe, srebrne, ceramiczne i szklane niekoniecznie są zgodne z chronologią, ale ten wybieg podjęła Autorka świadomie, by w ten sposób osiągnąć wrażenie ciągłości, powtarzalności i ponadczasowości.
22.V - w Muzeum Ziemi Kłodzkiej odbyła się ciekawa prelekcja dotycząca Fortu Owcza Góra. Dr hab. Grzegorz Podruczny przedstawił historię kłodzkiej fortyfikacji, posiłkując się przy tym dokumentacją z polskich i niemieckich archiwów. Mówił o zmianach, które następowały na przestrzeni wieków i sposobach konserwacji tego unikatowego w skali kraju zabytku.
* Ukwiecona ul. Spadzista.
Z inicjatywy Heni Szczepanowskiej, właścicielki „Madagaskaru” w Kłodzku pięknieje ulica Spadzista. Rozszerza się teren ukwiecenia. Po obu stronach ulicy postawione zostały donice z kwiatami i tylko czekać, jak zacznąć kwitnąć w różnych kolorach. Pomył godny naśladowania.

Wydania: