Książko-Zakręceni przy kłodzkiej fontannie
Już po raz trzeci odbyła się biblioteczna KsiążkoWymiana i fajna zabawa. Tym razem przy zabytkowej fontannie zagościła „biblioteka bez regałów“, jak głosił napis na... wielkiej drabinie malarskiej. Bilety wstępu za 1 tytuł i mnóstwo małych drewnianych skrzynek w poszczególnych strefach akcji wypełnionych niespodziankami. A program dość urozmaicony. Wszystko pod magiczną liczbą 70 lub wielokrotnością 7. Dlaczego? No cóż, kłodzka Książnica zaczęła świętowanie swojego jubileuszu. Była olbrzymia 70 na naszą 70 z ulubionych lektur Czytelników, skrzynka na życzenia z tej samej okazji. Uwalnianie (70!) książek, aleja i alejka dobrych lektur, czyli ożyw, wymień i podaj dalej, szukaj nowych TyTuŁów. Ile? Wiadomo – obowiązująca liczba w tym dniu! 7 - zależy jak liczyć - różnych rozrywek książkowych, bo gdy czytanie zaczyna męczyć, należy robić sobie przerwę. Nasza akcja udowodniła, że książka to wszechstronna uczta dla umysłu. Rozwija i bawi. Kto był, to mógł się przekonać, czy można podnieść 70 poetów. Oprócz testu na siłę, był na kreatywność i wyobraźnię - czy książki mają nogi albo próba ożywiania ich, turniej wież. Furorę zrobiły wielkie najprawdziwsze książkowe warcaby i cymbergaj, ale bibliofilski - niektórzy pewnie pamiętają słynną grę podwórkową. Oczywiście, żeby nie było, nasze drukowane zabawki spotkały się z wielkim szacunkiem i zainteresowaniem. Kto się bawił, dostał niespodziankę - upatrzoną przez siebie lekturę.
I co najważniejsze nasi Goście, zwłaszcza ci Młodsi i ich Opiekunowie udowodnili, że nie tylko lubią czytać. Świetnie grają w „teatrze pod chmurką“, czyli z jakiej jesteśmy bajki? Tu wielkie brawa dla kłodzkich Aktorów i ich Opiekunek!!!
Trzeciale z Zespołu Szkół Społecznych i p. Ewa Kornaszewska, czyli „Jak Śnieżka krasnali nie posłuchała i co z tego wynikło” wg Braci Grimm. Koło Wspaniałego Czytelnika z Zespołu Szkół Integracyjnych i p. Dorota Gasińska w 5 scenkach teatralnych - „Entliczek - Pentliczek”, „Na straganie“ i „Pchła Szachrajka“ J. Brzechwy, „Paweł i Gaweł“ A. Fredry, „Trudny rachunek“ J. Tuwima. Teatr Scena Wyobraźni ze Szkoły Podstawowej nr 3 i p. Beata Bogusławska, czyli „Samotny, bo nie kochany“. Ciekawe, wyszło 7 przedstawień. Przypadek? I wszystko toczyło się wesoło i gwarnie przy aromatycznym naparze z herbaciango domku z fachową obsługą. Nikt w tym dniu nie wyszedł bez książki-niespodzianki i bardzo edukacyjnej, bo regionalnej „słodkiej“ krzyżówki.
W imieniu 70-letniej kłodzkiej Książnicy, pięknie dziękuję dzieciom i ich nauczycielom, kłodzczanom i czytelnikom, przypadkowym przechodniom, wycieczkom, które przyłączyły się do nas, i pani Halinie Kuźnickiej, ilustratorce książek, goszczącej w naszym mieście za wyjątkową współpracę i wsparcie, KsiążkoZakręcenie, scenki teatralne, miłą wspólną zabawę, wkręcenie się w projekt z okazji 54. Dni Kłodzka.