Klasyczna premiera DFM

Autor: 
Ewa Chalecka
2013Cornelius_Portrait.jpg

W pierwszą niedzielę miesiąca (4.10) w kościele św. Mikołaja w Nowej Rudzie odbędzie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Wystąpi również wybitny organista Thomas Cornelius.
W październiku Dolnośląski Festiwal Muzyczny zaprasza na godz. 19.00 do kościoła św. Mikołaja w Nowej Rudzie. W programie koncertu prawdziwa perła – prapremiera utworów Thomasa Corneliusa Drei Gebete (Trzy modlitwy) w wykonaniu chóru Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Publiczność wysłucha również utworu na organy La nuit mystique (Mistyczna noc) w wykonaniu Thomasa Corneliusa oraz dwóch mszy Stanisława Moniuszki – Mszy Piotrowińskiej i Mszy Des-dur w wykonaniu zespołu Śląsk.
Msza Piotrowińska to najbardziej znana z cyklu mszy Stanisława Moniuszki. Utwór składa się z ośmiu części i ma polski tekst Justyna Wojewódzkiego. Msza jest niezwykle prosta w wyrazie i wykonaniu, podobno Moniuszko napisał ją zaledwie w cztery dni. W Credo występują elementy ilustracyjne, a Agnus Dei zaskakuje ciekawym tkaniem różnych muzycznych warstw, które wieńczą pogodne zwrotki chóru.
Msza łacińska Des-dur to utwór ośmioczęściowy o wielkim bogactwie środków muzycznych, oddający zarówno pasyjne cierpienie jak i wielką radość zmartwychwstania. Kompozycja łączy siłę z liryką, głosy solowe wnikają w chóralne, a na zakończenie utworu modlitwa rozszczepia się w szeroki akord.

Wykonawcy:
Thomas Cornelius – absolwent Wyższej Szkoły Muzycznej w Lubece, gdzie ukończył naukę gry na organach i klawesynie, teorię muzyki, śpiew oraz dyrygenturę. W latach 2011-2014 był tutorem w zakresie improwizacji organowej w Wyższej Szkole Muzycznej w Hamburgu. Muzyk jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów organowych. Jako artysta i pedagog czynnie działa w wielu krajach Europy, USA, Ameryki Południowej i Azji. Thomas Cornelius występował z wieloma znakomtymi orkiestrami (NDR Sinfonieorchester, Bamberger Symphoniker, Bremer Philharmoniker, Schleswig Holstein Festival Orchester) prowadzonych przez światowej sławy dyrygentów (Herbert Blomstedt, Thomas Hengelbrock, Christopher Hogwood), z którymi występował m.in. w Concertgebouw Amsterdam, Festspielhaus Baden-Baden, Sala Sao Paulo Konzerthaus Dortmund, Alte Oper Frankfurt, Laeiszhalle Hamburg, Liederhalle Stuttgart. Muzyk pracował także dla stacji telewizyjnych (m.in. ARD, ZDF, Arte). Jako kompozytor, aranżer i trener pracował w wielu produkcjach filmowych.
Chór Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny
– zespół artystyczny o ogromnych możliwościach wykonawczych, występujący na wielkich światowych scenach. W swoim dorobku grupa ma 12 płyt i niezliczone nagrody. Zespół odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach, dał ponad 7 tys. koncertów dla ponad 25 milionów widzów. W repertuarze Śląska znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych – od wielkich widowisk prezentujących barwną panoramę folkloru wszystkich regionów Polski, po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. Od 2005 roku działa Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej, które w ramach programowej działalności edukacyjnej, doskonali wiedzę dzieci, młodzieży i nauczycieli o bogactwach artystycznych regionu, wydaje publikacje książkowe oraz organizuje konkursy.

Dolnośląski Festiwal Muzyczny (DFM) powstał w 2013 roku. Jest to wydarzenie cykliczne, którego koncerty odbywają się w zabytkowych pałacach i kościołach Dolnego Śląska. W programie festiwalu znajdują się zarówno koncerty muzyki klasycznej jak i jazzowej - swój repertuar prezentują uznani artyści oraz młodzi ambitni i zdolni muzycy. Jednym z pomysłodawców, a także dyrektorem festiwalu jest Magdalena Kulig, o część artystyczną wydarzenia troszczy się Magdalena Blum.

Wydania: