Kłodzko wkręcone w książkę
We wrześniu w Kłodzkiej Szkole Przedsiębiorczości zawiązała się grupa młodzieży działająca przy bibliotece szkolnej, która postanowiła poprzez rozmaite akcje i działania promocyjne zachęcić kolegów do kontaktu z książką. Drużyna składa się z uczniów klasy II Technikum Organizacji Reklamy, której wychowawcą jest pani Mariola Bil – współorganizatorka projektu.
Nauczycielki z Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości – Joanna Chodzin (bibliotekarka szkolna) oraz Mariola Bil wraz z grupą młodzieży „Wkręceni w książkę” wzięli udział w II konkursie Grantowym „Szkoła w działaniu” przy Fundacji „Razem możemy więcej”. Złożony wniosek na realizację projektu „Galeria talentów w bibliotece szkolnej” został rozpatrzony pozytywnie i został przyznany grant w wysokości 500 zł.
„Wkręceni w książkę” rozpoczęli swoją działalność od zorganizowania spotkania inaugurującego zamierzenie. W dniu 16 października 2015 w sali konferencyjnej w Kłodzkiej Szkole Przedsiębiorczości zaprezentowała się grupa młodzieży realizująca projekt. Zostały przedstawione cele inicjatywy, harmonogram realizacji i spodziewane rezultaty. W spotkaniu brała udział pani poseł Monika Wielichowska, która wspiera wszelkie działania i inicjatywy związane z promocją czytelnictwa oraz promocją naszego regionu.
Następnym etapem realizacji projektu było ogłoszenie konkursu na plakat promujący czytelnictwo. Do współpracy nad przedsięwzięciem została zaproszona pani Elżbieta Krawczyk, nauczycielka języka polskiego i wiedzy o kulturze, która przeprowadziła konkurs plastyczny we wszystkich klasach drugich KSP.
Poziom artystyczny prac, zgłoszonych przez młodzież, był niezwykle wysoki. Prace charakteryzowały się ogrom-ną kreatywnością i wyobraźnią. Uczniowie Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości, którzy wzięli udział w konkursie wykorzystali wiele technik, metod prezentacji książek i czytania. Prace uczniów można było podziwiać najpierw na korytarzach szkolnych, a później nagrodzone prace zostały zaprezentowane społeczności lokalnej w Bibliotece Pedagogicznej podczas konferencji nauczycieli bibliotekarzy. Prace uczniów wzbudziły ogromne zainteresowanie czytelników biblioteki i zostały tam na dłużej.
W naszą ideę zaangażowała się również nasza kłodzka pani fotograf Marlena Solska, która wykona naszej grupie promującej czytelnictwo profesjonalną sesję fotograficzną. Udział w sesji wezmą uczniowie klasy II Technikum Organizacji Reklamy oraz nauczyciele prowadzący grupę „Wkręceni w książkę“
Kolejnym etapem realizacji projektu był „I Kłodzki Rajd z Książką”. Do tego przedsięwzięcia zostali zaproszeni uczniowie i nauczyciele z kłodzkich szkół ponadgimnazjalnych: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 oraz Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku. Do współpracy przy organizacji rajdu włączyły się biblioteki: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publicznej w Kłodzku, Biblioteka Pedagogiczna i Biblioteka Naukowa w Muzeum Ziemi Kłodzkiej.
Rajd przebiegał następująco:
W dniu 19 listopada wszystkie grupy spotkały się na placu KSP, nastąpiło uroczyste przywitanie, zostały rozdane harmonogramy, wg których grupy udały się do poszczególnych bibliotek. Zostało wykonane wspólne, pamiątkowe zdjęcie z napisem „Kłodzko wkręcone w książkę”. Kłodzką Szkołę Przedsiębiorczości reprezentowała grupa 23 osób z klasy II TOR pod opieką Joanny Chodzin i Marioli Bil. W rajdzie uczestniczyli uczniowie z I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego pod opieką nauczycielki bibliotekarki Jadwigi Walo oraz uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 pod opieką nauczycielki języka polskiego Hanny Kulik.
Wszystkie grupy odwiedziły wyznaczone miejsca, w których przedstawiono im historię, ofertę czytelniczą, harmonogram zajęć i akcji prowadzonych w bibliotekach. Uczniowie zwiedzili pomieszczenia bibliotek, oglądnęli księgozbiory i poznali niezwykłych ludzi – kłodzkich bibliotekarzy.
Na koniec rajdu wszystkie grupy spotkały się w sali koncertowej w Muzeum Ziemi Kłodzkiej. W spotkaniu uczestniczyli: organizatorzy, grupy młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych oraz osoby i instytucje zaangażowane w promocję czytelnictwa. Każda z poniższych zaproszonych osób przeczytała krótki fragment swojej ulubionej książki:
Dyrektor Oświaty Starostwa Powiatowego – pani Anetta Kościuk zaprezentowała książkę „Tato” Williama Whartona.
Wicedyrektor Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości – pan Andrzej Niemiec odczytał fragment książki „Kucając” Andrzeja Stasiuka.
Wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku – pan Tomasz Biernacik czytał Henryka Sienkiewicza „Potop”.
Wicedyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej – pani Klaudia Lutosławska-Nowak przeczytała książkę „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!” Nicka Vujicica.
Przedstawiciel Biblioteki Pedagogicznej w Kłodzku – pani Barbara Bator zapoznała młodzież z lekturą „Tani Drań” Wiesława Michnikowskiego.
Asystent muzealny Muzeum Ziemi Kłodzkiej – pani Anna Franczukowska czytała książkę Tove Jansson „Muminki”.
„Nie można polubić czytania, nie czytając” – czytanie przez znane osoby z różnych instytucji miało zainspirować, zachęcić do sięgnięcia po książkę.
Jaki miałyśmy cel? Postanowiłyśmy pokazać naszej społeczności lokalnej bibliotekę, jako przestrzeń kreatywną, inspirującą, realizującą ciekawe pomysły na promowanie literatury. Chciałybyśmy promować czytelnictwo, książki, biblioteki. Zależy nam na współpracy z bibliotekami naszego miasta, chcemy także zintegrować środowisko bibliotekarskie i młodzież z różnych szkół.
Nasze hasło przewodnie:
Dajcie się „wkręcić w książkę” i w nasz rajd!
Zapraszamy do współpracy i do wzięcia udziału w kolejnych edycjach „Kłodzkiego Rajdu z książką”