Rok 2015 w Centrum Kultury Chrześcijańskiej

Autor: 
Janusz Laska
3maja - 8 Kłodzka Lekcja Śpiewania.jpg
Haftem-malowane.jpg
koncert M. Kulig i M.jpg
MszaGóralskaMaklakiewicza.jpg

Początek nowego roku kalendarzowego sprzyja podsumowaniom i refleksjom dotyczącym roku odchodzącego. Dla Centrum Kultury Chrześcijańskiej, działającego przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku, był to czas bardzo aktywny. Spójrzmy więc jeszcze raz na ostatnie 365 dni i w telegraficznym skrócie przypomnijmy sobie najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w CKC.
Kto w nich nie uczestniczył – niech żałuje!
22 stycznia została otwarta wystawa haftów artystycznych pt. „Haftem malowane”, na której zaprezentowano ponad 200 obrazów wyhaftowanych
w różnych technikach, gobeliny kwiatowe prof. Marii Gostylli Pachuckiej oraz karnawałowe prace wykonane techniką origami. Wernisaż wystawy uświetnił godzinny występ ludowego zespołu „Marzenie” oraz znakomite ciasta i tort.
1 lutego artyści amatorskiego teatru z Krosnowic wystawili w CKC spektakl „Betlejem Polskie” wg Lucjana Rydla.
9 kwietnia do Kłodzka przybyli czescy artyści z Akademii Teatralnej i Akademii Muzycznej w Pradze, by zaprezentować operę – oratorium „Stało się Słowo”, opracowaną na motywach średniowiecznych dramatów pasyjnych oraz ze współczesną muzyką.
3 maja w CKC odbyła się „8. Kłodzka lekcja Śpiewania Pieśni Patriotycznych” obejmująca okres od 1791 do 2014 roku.
16 maja byliśmy świadkami finału wielkiego międzynarodowego projektu pod nazwą „Widzieć Siebie”, koordynowanego przez prof. Jerzego Olka. Tego dnia mieliśmy okazję: wysłuchać koncertu kameralnego w wykonaniu Magdaleny Blum i Magdaleny Kulig, przeżyć wernisaż wystawy fotografii, na której prezentowało się 100 artystów z 10 krajów świata, wziąć udział w panelu dyskusyjnym oraz uczestniczyć w koncercie jazzowym grupy Ania Kłys Quartet.
31 maja w CKC odbył się koncert muzyki polskiej, podczas którego mogliśmy wysłuchać „Mszy Góralskiej” Tadeusza Maklakiewicza oraz polskich pieśni ludowych w wykonaniu kłodzkiego chóru Concerto Glacensis.
21 czerwca odbył się „Benefis Teatru Rapsodia”, w ramach którego obejrzeliśmy dwa spektakle: „NIE-TO-PEREK” oraz „Czas się zatrzymał”. Nie zabrakło także znakomitego tortu oraz jubileuszowych życzeń i prezentów.
17-19 lipca zaprezentowana została wystawa „3500 lat historii Biblii – Księgi Żydów i Chrześcijan”, której towarzyszyły wykłady i warsztaty.
29 sierpnia w CKC została otwarta wystawa czeskich artystów-plastyków „Trzy razy Farsky” oraz odbył się „Wakacyjny koncert T’n’G”.
1 października w CKC odbył się „Benefis kłodzkiej Biblioteki”, w którym uczestniczyli nie tylko pracownicy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kłodzku, ale także bibliotekarze z wielu miejscowości Ziemi Kłodzkiej i Wrocławia oraz reprezentacje kilkunastu stowarzyszeń i instytucji kultury Kłodzka i okolic.
2 października na scenie CKC obchodziliśmy „70-lecie Państwowej Szkoły Muzycznej w Kłodzku”.
16 października odbyło się dyskusyjne spotkanie pt. „Wieczór z Wojtkiem Murdzkiem”.
11 listopada odbyła się „9. Kłodzka lekcja Śpiewania Pieśni Legionowych”.
11-13 grudnia w CKC miały miejsce Dni Solidarności pod hasłem „Wyrwij murom zęby krat”, w ramach których odbyły się warsztaty dla młodzieży kłodzkich szkół „Solidarność inna niż wszystkie”, otwarta została wystawa historyczna ze zbirów Instytutu Pamięci Narodowej, odbył się „Recital pieśni Jacka Kaczmarskiego” w wykonaniu Grzegorza Krumpolca i Tomasza Łukaszczyka oraz miała miejsce uroczysta Msza Święta za Ojczyznę i Solidarność.
Wszystkim ludziom dobrej woli, którzy współtworzą niepowtarzalną atmosferę Centrum oraz współdziałają w realizacji kolejnych projektów, składam gorące podziękowania.
Bez Waszego zaangażowania, pasji oraz determinacji nic by się nie udało! Wszak Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku – w przeciwieństwie do innych instytucji kulturalnych miasta – nie posiada swojego budżetu ani pracowników i wszystkie projekty realizuje dzięki wolontariuszom oraz życzliwości ludzi, firm i instytucji. Bardzo, bardzo za wszystko dziękuję.

Wydania: