Spotkanie w sprawie "Szlaku pomników"
W progach parafii św. Katarzyny w Starym Wielisławiu 11 grudnia 2015 w nieco już przedświątecznym nastroju odbyło się spotkanie inicjatorów powstania nowej atrakcji turystycznej Ziemi Kłodzkiej – „Szlaku pomników”. Pomysł szlaku, należący do Helmuta Goebla, ma na celu zwiększenie zainteresowania turystycznego, także pielgrzymkowego, kaplicami i miejscami kultu religijnego i zabytkami, a zarazem obiektami dziedzictwa kulturowego Ziemi Kłodzkiej. Miałby zaczynać się w Polanicy, która jest naturalną bazą noclegową dla kuracjuszy i turystów, kolejnym etapem będzie właśnie Stary Wielisław, kaplica Jana Ziębickiego (pamiątka po bitwie z husytami), Szalejów Dolny i następnie Szalejów Górny. Szlak został pomyślany jako samodzielna ciekawostka dla bardziej wytrawnych koneserów sztuki, lub też jako alternatywa zwiedzania czegoś innego na czas „po” zaliczeniu rutynowych atrakcji.
Tym razem udało mu się zebrać władze samorządowe w osobie wójta gminy Kłodzko Stanisława Longawy i burmistrza Polanicy Jerzego Terleckiego, którzy z dużą życzliwością zaoferowali poparcie w sfinansowaniu i realizacji pomysłu, gospodarza parafii ojca Henryka Derenia, władze sołeckie, ale, co ważne, także wielu miejscowych regionalistów, mających wiedzę o zabytkach. Pomysłodawca Helmut Goebel znany jest już z zainicjowania i niestrudzonej pielęgnacji podobnego „szlaku pomników” na mniejszą skalę, w Szalejowie Dolnym, w czym od lat wspiera Towarzystwo „Archanioł Michał”. Henryk Grzybowski przedstawił założenia projektu. Szlak obejmie po kilka obiektów z każdej miejscowości, ma być ofertą na półdniowe wycieczki grupowe i indywidualne, autobusowe, samochodowe, rowerowe, nawet piesze. W tym celu należy: wybrać obiekty, zadbać o ich stan (to zadanie społeczności lokalnej), zrobić zdjęcia, zebrać informacje historyczne i turystyczne, oszacować koszty projektu, pozyskać środki, opracować i wydać foldery i jednolite dla całego szlaku tablice informacyjne, po czym włączyć szlak do oferty punktów informacji turystycznej w gminach Polanica-Zdrój i Kłodzko, gminach sąsiednich i starostwie kłodzkim, przeszkolić przewodników, postawić tablice przy drodze E-67. Wójt Longawa stwierdził, że dobrze, jeśli turystyka służy promocji i zarazem zarabianiu na niej. Wyraził podziękowania dla Helmuta Goebla. Trasa powinna być inicjatywą oddolną, jej zwiedzanie inicjatywą rodzinną. Burmistrz Terlecki już od sierpnia zna pomysł, od początku go poparł, wspomniał też, że inicjatywa koresponduje z inicjatywą ścieżki rowerowej.
Na spotkaniu ustalono wstępne założenia, skład zespołu roboczego i koordynatorów, którymi wybrano H. Grzybowskiego i Towarzystwo Miłośników Polanicy oraz Mirosława Jurewicza z gminy Kłodzko, także termin następnego styczniowego spotkania, na którym zostaną przedstawione wybrane obiekty. W trakcie obrad korzystając z gościnności ojca Derenia częstowano się miejscowymi wypiekami, a polanicka solistka Sylwia Biernacka zaśpiewała m.in. Stabat mater i Ave Maria.