Wokół bożonarodzeniowych tradycji w Muzeum Ziemi Kłodzkiej

Autor: 
Anna Franczukowska
więty Mikołaj w Muzeum Ziemi Kłodzkiej.jpg

Zbliżał się 6 grudnia 2015 r. i jak co roku o tej porze Święty Mikołaj miał mnóstwo pracy. Renifery zaprzężone w sanie były już gotowe do drogi i niecierpliwie przebierały kopytkami. W tym samym czasie dzieci w oknach wypatrywały przybycia Świętego. Nikt się nie spodziewał, że mieszkający w Muzeum Ziemi Kłodzkiej chochlik Gburek może pokrzyżować wszystkim plany. To on sprawił, że Mikołaj stał się niewidzialny i tylko dzieci mogły go odczarować. Na szczęście psotnik pozostawił im wskazówki, dzięki którym odgadły hasło i zdjęły z Mikołaja zaklęcie. Odzyskał on swoją dawną postać, dzieci otrzymały długo wyczekiwane prezenty, a radości nie było końca.
Świętom Bożego Narodzenia od wieków towarzyszą wielkie emocje i troska o ich odpowiednią oprawę – pocztówki ze świątecznymi życzeniami, strojną choinkę, smakołyki na stół. Atmosfera świątecznych przygotowań zapanowała również w Muzeum Ziemi Kłodzkiej, gdzie w grudniu 2015 r. odbywały się lekcje muzealne i warsztaty „Wokół bożonarodzeniowej tradycji”. Ich uczestnicy, uczniowie kłodzkich szkół, dowiedzieli się: co to jest podłaźniczka, skąd pochodzi i kto rozpropagował zwyczaj ubierania choinki, jakie są tradycyjne ozdoby choinkowe i jaka jest ich symbolika, jaka jest geneza szopki bożonarodzeniowej, jak rozwijała się sztuka szopkarska na przestrzeni wieków, jakie są tradycje szopkarskie Ziemi Kłodzkiej.
Wykonywanie ozdób choinkowych weszło w zwyczaj przygotowań świątecznych. W czasie adwentu, podczas długich zimowych wieczorów, całymi rodzinami przygotowywano świąteczne dekoracje. Uczestnicy warsztatów, podtrzymując tę piękną tradycję, samodzielnie wykonali ozdoby choinkowe.
Chociaż Boże Narodzenie już za nami, to jeszcze do Matki Boskiej Gromnicznej (2 lutego) możemy w kościołach odwiedzać szopki bożonarodzeniowe. Ich lata świetności przypadły na XVIII w., zwany niekiedy wiekiem sztuki szopkarskiej. Autorami barokowych szopek byli nierzadko wielcy rzeźbiarze, m.in. Michał Klahr Starszy i jego syn Ignacy. A Muzeum Ziemi Kłodzkiej zaprasza w tych dniach grupy zorganizowane na lekcje muzealne i warsztaty „Szopki bożonarodzeniowe na Ziemi Kłodzkiej”, których uczestnicy poznają genezę szopki, rozwój sztuki szopkarskiej na przestrzeni wieków oraz tradycje szopkarskie Ziemi Kłodzkiej.

Wydania: