70-lecie harcerstwa na Ziemi Kłodzkiej
Niedawno na łamach niniejszego czasopisma pojawiła się zapowiedź obchodów harcerskiego jubileuszu. Teraz czas na kilka słów jego podsumowania.
W dniach 19-21 lutego w Kłodzku odbył się harcerski Biwak Artystyczny, który był zwieńczeniem całorocznych działań związanych z obchodami 70 rocznicy powstania Związku Harcerstwa Polskiego na Ziemi Kłodzkiej. 20 lutego o godz. 16:00 w Muzeum Ziemi Kłodzkiej zaproszonym gościom, byłym harcerzom i instruktorom, udostępniona została ekspozycja harcerska oraz kroniki z dawnych lat. Podczas wystawy, na którą przybyło kilka pokoleń kłodzkich harcerzy i sympatyków organizacji, po raz pierwszy w historii spotkało się siedmioro komendantów Hufca Kłodzko: Adolf Falkowski – pierwszy komendant hufca, Małgorzata Kadyszewska-Smaga, hm. Mieczysław Krombach, Ireneusz Żebrak, phm. Joanna Kowalczyk, hm. Marcin Fiedukiewicz oraz aktualna komendantka hm. Grażyna Bróż. Wśród gości i harcerskich przyjaciół obecny był również starosta kłodzki Maciej Awiżeń, który odebrał z rąk obecnej komendantki podziękowania za wsparcie dla harcerzy i instruktorów w ich wychowawczej pracy na terenie całego powiatu kłodzkiego. Statuetki wraz z podziękowaniem (na ręce osób ich reprezentujących) wręczono również burmistrzom Kłodzka Michałowi Piszce i Szczytnej Markowi Szpanierowi oraz Stanisławowi Longawie, wójtowi Gminy Kłodzko. Uhonorowano również Straż Graniczną i 22. Karpacki Batalion Piechoty Górskiej – jednostki nieustannie wspierające harcerzy we wszystkich podejmowanych działaniach.
To jednak nie wszystko. Wieczorem, w Kłodzkim Centrum Kultury, Sportu
i Rekreacji odbył się Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej, na którym wszystkie drużyny hufca Kłodzko zaprezentowały wspaniałej publiczności, co im w harcerskich duszach gra. Oprócz występów harcerzy, podczas tego wydarzenia harcmistrzowie Barbara i Marian Ptak oraz podharcmistrzowie Joanna i Grzegorz Kowalczykowie zostali uhonorowani Srebrnymi Odznakami „Zasłużonych dla Chorągwi Dolnośląskiej ZHP”, a wieloletnia księgowa hufca, pani Anna Zawadzka otrzymała statuetkę z podziękowaniem. Festiwal uświetnił występ Harcerskiej Grupy Artystycznej „Liminis” z Kamiennej Góry – zespołu reprezentacyjnego Chorągwi Dolnośląskiej i laureata Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Bumerang”. Zespół tworzą instruktorki i harcerki, które nie tylko pokazały magiczną urodę Rudaw i zaczarowały nas najprawdziwszymi dźwiękami lasu za pomocą niespotykanych instrumentów, ale również udowodniły że harcersko, bratersko trzeba żyć, jak głosi tekst jednej z ich autorskich piosenek.
Za nami aż 70 lat na harcerskim szlaku, ale obiecujemy, że to jeszcze nie koniec. Wręcz przeciwnie! Zapewniamy, że usłyszycie o nas nie raz, a w miastach Kotliny Kłodzkiej zdołacie zauważyć maszerującą w mundurach młodzież. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania jubileuszu i stworzenia niepowtarzalnej atmosfery harcerskiej przyjaźni.
Jeśli wśród czytelników znajdują się osoby związane z harcerstwem na Ziemi Kłodzkiej – fascynaci, byli harcerze lub instruktorzy, zapraszamy do współtworzenia następnego jubileuszu. To wspaniała okazja, żeby wrócić myślami do dawnych lat, odkurzyć ukryte pamiątki, plakietki z rajdów, proporce zastępów, a może nawet mundury. Jeżeli chciałbyś przekazać je na wystawę i podzielić się z innymi harcerskimi wspomnieniami – czekamy na kontakt.
Serdeczne dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania naszego jubileuszu, a w szczególności panu Krzysztofowi Miszkiewiczowi, dyrektorowi Muzeum Ziemi Kłodzkiej za udostępnienie pomieszczeń i umożliwienie zorganizowania wystawy oraz panu Markowi Mazurkiewiczowi, dyrektorowi KCKSiR. Bez Waszego wsparcia święto harcerstwa na Ziemi Kłodzkiej nie miałoby takiego wymiaru. Czuwaj!