Patriotyzm Jutra w Kłodzku

Autor: 
inf. KOK
uciecha.jpg

Klub Otwartej Kultury z Kłodzka w marcu br. otrzymał dotację na realizację projektu „Przedwczoraj i pojutrze” w ramach ogólnopolskiego programu grantowego Patriotyzm Jutra, który od 8 lat ogłasza Muzeum Historii Polski.
Projekt „Przedwczoraj i pojutrze” otrzymał dofinansowanie jako jedno ze 159 przedsięwzięć, podczas gdy wszystkich złożonych wniosków było ponad 1500.
„Przedwczoraj i pojutrze” to kontynuacja zrealizowanego przez stowarzyszenie KOK w 2014 r. projektu „Jestem stąd”, podczas którego dzieci i młodzież z Kłodzka i Chwalisławia pod okiem instruktorów uczyły się, jak robić filmy animowane metodą poklatkową i wykonywały je samodzielnie lub w grupach, wykorzystując różne techniki. Tematyka filmów dotyczyła najciekawszych wydarzeń z historii Ziemi Kłodzkiej, a efekty pracy młodych twórców można zobaczyć na stronie http://www.kokkultura.pl/patriotyzm.html.
Program „Patriotyzm Jutra” wspiera organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury, które realizują projekty z zakresu pielęgnowania i promowania lokalnego dziedzictwa i kultury. Wsparcie otrzymują nowatorskie, ciekawe projekty edukacyjne służące odkrywaniu, dokumentowaniu i upowszechnianiu wiedzy o historii Polski, angażujące i pobudzające do działania lokalne społeczności. Projekt „Przedwczoraj i pojutrze” 23 kwietnia 2016 roku rozpoczęła „Uciecha na św. Wojciecha” w Starym Wielisławiu. Podczas imprezy zaprezentowane zostały m.in. filmy animowane zrealizowane przez uczestników warsztatów w 2014 r. Zaś po wakacjach młodzież w wieku od 10 do 18 lat będzie mogła wziąć udział w kolejnych warsztatach animacji poklatkowej, na których będą robić filmy dotyczące historii Ziemi Kłodzkiej i jej związków z historią Polski. Tegoroczne warsztaty wzbogacone zostaną o część archiwalną, kiedy będzie można zobaczyć co po dawniejszych i całkiem niedawnych latach pozostało w lokalnych archiwach.
Aktualne informacje są dostępne na stronie www.kokkultura.pl.
„Uciecha na św. Wojciecha ”, to tytuł imprezy, która 23 kwietnia w Starym Wielisławiu zainaugurowała projekt „Przedwczoraj i pojutrze ”.
Wszystkie zabawy i quizy dotyczyły życia i misji św. Wojciecha wśród pogan. Przypomnijmy, że św. Wojciech był synem Sławnika, który w X wieku władał grodem w Kłodzku.

Wydania: