I Dolnośląski Zlot Szkół Reymontowskich

Autor: 
JKA
reymont.jpg

W dniach 9-10. listopada w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Bożkowie odbyło się spotkanie przedstawicieli szkół, których patronem jest Władysław Stanisław Reymont. Do tej pory w całej Polsce odbywały się już zloty szkół „rey-montowskich”, jednak na Dolnym Śląsku było to pierwsze spotkanie tego typu. Jest faktem, że zloty takie stają się z czasem platformą wymiany doświadczeń, jednak w kontekście kultury narodowej pełnią one i inne niezmiernie ważne funkcje. Przede wszystkim spajają społeczność związaną osobą patrona – w tym przypadku Władysława Stanisława Reymonta. Ponadto są inspiracją do działań związanych z kulturą ludową, propagują ją, a także popularyzują twórczość poszczególnych artystów. Podczas takich spotkań zarówno młodzież, jak i ich opiekunowie, mają okazję poznać ciekawe zakątki swojego regionu. Nie do przecenienia jest też funkcja integrująca – podczas spotkań i warsztatów w przyjaznej atmosferze uczniowie i nauczyciele poznają się, co wpływa na pogłębienie więzi. Ponadto zacieśnia się współpraca między „reymontówkami”.
Zlot w Zespole Szkół Agrotechnicznych trwał dwa dni i rozpoczął się Konkursem Wiedzy o Reymoncie. Poziom pytań był zróżnicowany, bowiem w rywalizacji wzięły udział osoby zarówno ze szkół podstawowych, jak i gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Padały pytania o prawdziwe nazwisko Reymonta, o miejsca z nim związane, a nawet o wysokość kwoty ubezpieczenia, które otrzymał po wypadku kolejowym. Uczestnicy musieli się zatem wykazać bardzo szczegółową wiedzą.
Kolejnym punktem Zlotu były warsztaty poprowadzone przez nauczycieli naszej szkoły oraz zaproszonych gości. Królową kuchni tego dnia była p. Janina Górnicka, która wraz z p. Katarzyną Korus-Szydło poprowadziła warsztaty kulinarne. Oko cieszyły prace wykonane pod opieką p. Janiny Czerniawskiej przez uczestników zajęć decoupage’u, natomiast kompozycje powstałe pod opieką p. Aleksandry Pluty wciąż stanowią dekorację szkolnego korytarza. Pracownia języka polskiego przeistoczyła się w małą salkę teatralną, gdzie pod okiem p. Joanny Kudryńskiej-Antonik młodzież zdobywała podstawowe szlify aktorskie. Z kolei uczniowie wrażliwi na muzykę pod kierunkiem p. Michała Kubata poznawali tajniki gry na perkusji i gitarze. Nie zabrakło kultury ludowej w tanecznym wydaniu – podstaw tańca ludowego uczyła tego dnia p. Dorota Pudełko.
Po warsztatach i obiedzie nasi goście wzięli udział w zajęciach integracyjnych prowadzonych przez psychologa, po czym spotkali się z gościem specjalnym – p. Emilią Krakowską, która – jako przyjaciółka szkoły – często nas odwiedza. Słynna aktorka opowiadała o swoich zawodowych doświadczeniach, a także podkreślała, jak ceni sobie spotkania w gronie młodych ludzi. Po kolacji chętni goście pojechali na basen łącząc w ten sposób aktywność umysłową i fizyczną.
Nazajutrz było równie intensywnie, gdyż podsumowano warsztaty, a także świętowaliśmy Dzień Niepodległości.
Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia połączona z częścią artystyczną. Przybyłe szkoły zaprezentowały swoje sztandary. Podczas apelu wręczono nagrody laureatom Konkursu Wiedzy o Reymoncie, a także rozdano pamiątki uczestnikom spotkania. Ważną częścią uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji I Dolnośląskiego Zlotu Szkół Reymontowskich.
Przy okazji dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w to przedsięwzięcie: nauczycielom, pracownikom administracyjnym, przyjaciołom szkoły, współpracownikom oraz rodzicom, na których pomoc jak zawsze można liczyć. Dziękujemy także gościom za przybycie. Pozostaje mieć nadzieję, że wszyscy wyjechali od nas zadowoleni, gdyż dokładaliśmy wszelkich starań, aby organizacja Zlotu był na wysokim poziomie.

Wydania: