Ale jazda - uczniowie na nartach

Autor: 
inf. M. Matusz

„(…) Szkolenie na stoku rozpoczęliśmy o godzinie 17.00, a zakończyliśmy o 20.00 z przerwą na herbatkę. Duże wsparcie mieliśmy ze strony rodziców, którzy dzielnie obserwowali wzloty i upadki swoich pociech. Pierwsze zajęcia zakończyły się tym, że wszystkie dzieci samodzielnie zjeżdżają ze stoku, wykonują łuki podłużne oraz wjeżdżają wyciągiem. Oby tak dalej (...)” – informuje Sandra Jarosińska, instruktorka jazdy na nartach i nauczycielka wychowania fizycznego w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Ścinawce Średniej.
Trzynastego stycznia br. w Zieleńcu rozpoczęła się realizacja powszechnego programu nauki jazdy na nartach zjazdowych „Snow Adventure” dla dzieci z Gmi-ny Radków. W pierwszym wyjeździe udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Ścinawce Średniej.
W programie, współfinanowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, łącznie weźmie udział 40-osobowa grupa uczniów z klas IV-VI szkół podstawowych i I III gimnazjalnych. To pierwszy tak finansowany projekt w Gminie Radków, realizowany przez Stowarzyszenie „Hejszowina” Radków w porozumieniu z Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Radkowie. Przeznaczony jest dla uczniów z: Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Ścinawce Średniej, Zespołu Szkół w Radkowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wambierzycach i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ścinawce Dolnej, którzy nigdy wcześniej nie uczyli się jeździć na nar-tach. Uczestnictwo jest bezpłatne (organizator zapewnia transport, sprzęt nar-ciarski na czas nauki: narty, buty, kije, kaski, karnety na wyciągi oraz naukę z instruktorem). Zajęcia na stoku prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę instruktorów jazdy na nartach. Ponadto opiekę nad dziećmi podczas wyjazdów sprawują osoby dorosłe w ramach wolontariatu. Celem „Snow Adventure” jest wzrost poziomu ogólnej sprawności fizycznej uczniów, w szczególności: opanowanie podstawowych umiejętności jazdy na nartach, wdrożenie do systematycznego uczestnictwa w zajęciach rekreacyjno-sportowych, poprawa stanu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży wypoczywającej w górach, poznanie piękna gór zimą. Zakończenie realizacji projektu planowane jest na marzec br. Nauka odbywa się w Zieleńcu, po zajęciach lekcyjnych, w godzinach 17.00-20.00.

Wydania: