Taki Erasmus tylko w bystrzyckim ZSP!

Autor: 
Mariola Rak i Ilona Luty
erazmus1.jpg

Już po raz trzeci uczniowie techników handlowego i informatycznego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Bystrzycy Kłodzkiej mieli możliwość odbywania praktyk za granicą. Tegoroczny projekt „EuroSkills” – w ramach unijnego programu Erasmus+ Mobilność – realizowany był w dwóch krajach – we Włoszech i w Hiszpanii, a miejscem praktyk ucz-niów ZSP stały się Bolonia i Saragossa. Koordynatorem projektu jest pan Marek Prokopowicz.
Przygoda z Euroskillsem rozpoczęła się 11 marca 2017 roku. W tym dniu grupa hiszpańska, pod opieką p. Marioli Rak, rozpoczęła swój pobyt w Hiszpanii od zwiedzenia jej stolicy – Madrytu, po czym udała się do Saragossy. Dzień później grupa włoska, pod opieką p. Ilony Luty, zawitała w pięknej Bolonii.
Podczas projektu młodzież nie tylko zdobywała nowe umiejętności językowe i doświadczenia zawodowe, ale poznawała także kulturę, sztukę i tradycje obu państw przyjmujących. Uczniowie przebywający we Włoszech zwiedzili Wenecję i Florencję, grupa hisz-pańska – poza Madrytem – zwiedziła Barcelonę. Spacery po Bolonii i Saragossie, gry miejskie, zwiedzanie zabytków i muzeów, udział w wystawach, degustacja włoskich i hiszpańskich potraw dopełniły atrakcji. Wszak nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą. Wyjazdy na praktyki zagraniczne dopingują uczniów do nauki języków obcych, stają się wyróżnieniem dla aktywnie pracujących, a także okazją do niwelowania poczucia niższości i ksenofobii. Uczą akceptacji dla odmiennych wzorców kulturowych – jednym słowem – poszerzają horyzonty umysłowe.
Miesiąc praktyk minął bardzo szybko. Uczniowie wrócili zadowoleni, z bagażem nowych doświadczeń, podbudowani świadomością własnych umiejętności językowych i zawodowych. Wszyscy zebrali znakomite oceny u pracodawców. Świadczy to o wysokim poziomie kształcenia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Bystrzycy Kłodzkiej oraz o znaczeniu tej placówki w systemie edukacyjnym powiatu kłodzkiego.
Panu Markowi Prokopowiczowi serdecznie dziękujemy za stworzenie wychowankom naszej szkoły możliwości wyjazdu i trzymamy kciuki za powodzenie kolejnego projektu!

Wydania: