Wieści z Gminy Nowa Ruda

Autor: 
inf. UGNR
Budujemy trasę rowerową.jpg
Najlepsze dolnośląskie pióra 1.jpg
Najlepsze dolnośląskie pióra 2.jpg

* Remonty przedszkoli
Wyłoniono wykonawców i w większości rozpoczęto termomodernizację budynków użyteczności publicznej w Gminie Nowa Ruda. Prace współfinansowane są ze środków EFRR w ramach RPO WD 2014-2020 w wysokości aż 85%.
Przedszkole w Jugowie remontować będzie firma Piotra Polaka PPHU POLAK z Ludwikowic Kłodzkich, która do 16 sierpnia br. wykona prace na kwotę 285 114 zł.
Podpisano także umowę z wykonawcą termomodernizacji budynku Sali Myśliwskiej w Woliborzu. Procedurę przetargową wygrał Zakład Budowlany Grzegorz Kulikowski z Ząbkowic Śl. Firma wykona prace do 31 sierpnia br. Ogólny koszt prac wynosi 657 669,10 zł.
Termomodernizację budynków przedszkoli samorządowych w Woliborzu i Przygórzu przeprowadzi Spółdzielnia Rzemieślnicza Wielobranżowa w Bystrzycy Kł. za kwotę 285 470,00 zł (Przygórze) i 361 059,89 zł (Wolibórz).
Najbardziej zaawansowane prace prowadzi Spółka Inżynieryjno-Budowlana z Wrocławia, która wykonuje termomodernizację dwóch połączonych łącznikiem budynków Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Bożkowie. Prace opiewają na kwotę 700 000,00 zł.

* Budujemy trasę rowerową
Rowerem będziemy mogli przejechać wzdłuż tzw. dolnej drogi we Włodowicach. Miłośnicy dwóch kółek będą mieli idealną bazę wypadową do Nowej Rudy, Ścinawki Górnej z Dworem Sarny, czeskiego Broumova, a dla bardziej wprawionych rowerzystów – do malowniczej drogi w kierunku Krajanowa! Prace ruszyły 24 kwietnia. Ogólny koszt budowy ścieżki oraz nadzoru budowlanego wynosi 973 690,00 zł, a wysokość otrzymanego przez Gminę Nowa Ruda dofinansowania Interreg VA Republika Czeska - Polska kształtuje się na wysokim poziomie 85%. Zadanie „Rowerowy region – Ziemia Noworudzko – Radkowsko – Broumovska” jest partnerskim projektem Gminy Nowa Ruda, Gminy Miejskiej Nowa Ruda, Gminy Radków oraz Miasta Broumov, mającym na celu połączenie kluczowej infrastruktury turystycznej w czesko-polskim regionie pogranicza i spięcie jej w jedną spójną sieć tras rowerowych. Z nowej ścieżki będziemy mogli korzystać już jesienią tego roku. Szykujmy rowery!

* Najlepsze dolnośląskie pióra
W piątek, 28 kwietnia, w Muzeum Ziemi Sowiogórskiej w Ludwikowicach Kł. miała miejsce uroczysta gala rozdania nagród w Dolnośląskim Konkursie Literacko-Dziennikarskim MOJA MAŁA OJCZYZNA im. Beaty Jaroszewskiej. Jury w składzie: Karol Maliszewski – przewodniczący, Olga Tokarczuk, Tomasz Leśniowski, Rafał Różewicz, wyłoniło laureatów.
Na konkurs wpłynęło aż 75 prac z 39 szkół z Dolnego Śląska. Tym bardziej cieszymy się, że wyróżnieni zostali także uczniowie z Nowej Rudy i okolic, w kategorii szkoły podstawowe – poezja, gratulujemy Zuzannie Sokół ze Szkoły Podstawowej im. św. Wojciecha we Włodowicach (opiekun A. Grzybowska) oraz w kategorii gimnazja – poezja gratulujemy Martynie Dziura z Gimnazjum we Włodowicach (opiekun A. Furs-Zalewska) i Julii Fiszer z Gimnazjum Nr 2 im. Skłodowskiej w Nowej Rudzie (opiekun A. Mrukowska).

* Nowar pod młotek
Już za kwotę 350.000,00 zł możesz nabyć działkę 0,3217 ha i trzy budynki o łącznej powierzchni 565,48 m2. Działka o kształcie nieregularnym, położona jest na płaskim terenie, przy drodze wojewódzkiej. Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego dla części wsi Ludwikowice Kł., działka przeznaczona jest na cele usługowe. Szczegóły – nr tel. 74 872 09 18.

*Powiatowy Dzień Strażaka
Podczas obchodów, 12 maja wręczono odznaczenia dla jednostek OSP, druhów, druhen i funkcjonariuszy Państwowej Straż Pożarnej. Z jednostki OSP Nowa Wieś Kł., srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymała druhna Krystyna Maciejczyk, która prowadzi kronikę OSP od ponad 20 lat, a brązowy medal – druhna Agnieszka Gumiężna. Ponadto dwóch członków OSP Nowa Wieś Kł. otrzymało awans na wyższy stopień PSP.

* Zawody strażackie i dzień dziecka
Zapraszamy na gminne zawody strażackie, które będą w tym roku połączone z Dniem Dziecka. Moc atrakcji, nie tylko wodnych, czekać będzie na najmłodszych w sobotę, 3 czerwca na boisku sportowym w Woliborzu. Zapraszamy!

* Zlot Klasyków – otwarcie sezonu
W niedzielę, 14 maja w Ludwikowicach Kł. odbył się Zlot Klasyków. Wójt Gminy Nowa Ruda zakupiła nagrody dla najatrakcyjniejszego auta zlotu, motocyklu i właściciela najciekawszego stroju kierowcy. Działo się!

* Oko w oko z Wielką Sową
Chcąc Was skuteczniej informować o tym, co dzieje się w sowiogórskich biegach, Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda stworzyło nową stronę internetową z myślą o biegaczach przyjeżdżających w nasze góry! Zapraszamy na www.biegajwgorachsowich.pl i dowiedz się więcej o Biegu na Wielką Sowę. Zapisy już ruszyły!

* Przed nami sportowy weekend!
Podczas długiego weekendu czerwcowego, w dniach 17 i 18 czerwca, na starcie górskiego wyścigu kolarskiego i anglosaskiego biegu stanie znów około tysiąca zawodników, aby zmierzyć się z Wielką Sową. W tym roku możemy cieszyć się zupełnie nową trasą! Zapraszamy do zapisów na stronach Organizatora Bike Maraton i Super Bieg oraz do kibicowania. Start w Ludwikowicach Kł. (Harenda).

Wydania: