Wieści z ZSP nr 1 w Kłodzku

Autor: 
inf. Rafał Olecha
bu2.jpg
bu3.jpg
bu4.jpg
Kłodzcy Szperacze fot. J.jpg

• Europraktyki dla ZSP nr 1 w Kłodzku
Wniosek EuroPraktyki dla Budowlanki złożony w ramach naboru do konkursu – Mobilność uczniów i kadry w sektorze Kształcenie i Szkolenia Zawodowe w programie Erasmus+ w roku 2017 został zaakceptowany przez Narodową Agencję Programu Erasmus+. W ramach naboru złożone zostały 833 wnioski i nasz został sklasyfikowany na 13 miejscu w kraju, wartość wniosku EuroPraktyki dla Budowlanki wynosi 110 099,00 euro. Uczniowie obecnych klas II technikum logistycznego i budowlanego w przyszłym roku szkolnym będą rywalizowali o miejsca na praktyki zawodowe we Włoszech i na Malcie :).

• Wycieczka do Wrocławia
11 V br. 30 uczniów ZSP nr 1 w Kło-dzku z kl. II c i II d technik logistyk profil mundurowy wzięło udział w wycieczce zawodoznawczej do firmy Amazon we Wrocławiu. W czasie pobytu w magazynie Wrocław II należącym do światowego koncernu Amazon mogliśmy zobaczyć jak wygląda droga produktu od dostarczenia do magazynu poprzez zamówienie klienta do etapu końcowego jakim jest kompletacja, pakowanie i wysyłka zamówienia. Wykorzystywana do tego celu logistyka przepływu informacji i produktu pokazała nam praktyczne zastosowanie treści teoretycznych jakie poznają uczniowie na lekcjach w szkole. Młodzież była pod dużym wrażeniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

• W Pradze
12 V br.uczniowie ZSP nr 1 w Kłodzku wraz z ks. Michałem wyruszyli na wycieczkę śladami św. Jana Nepomucena, do Pragi w Czechach. Czas wycieczki miał przybliżyć kulturę, tradycję, historię i zwyczaje Czech. Z przewodnikiem grupa udała się do świątyni Matki Bożej Śnieżnej. Po Mszy św. i pamiątkowej fotce przy kościele wszyscy skierowali się na Most Karola. Po drodze młodzież mogła zobaczyć Praski Zegar Astronomiczny z ruchomymi figurkami 12 apostołów. Pod figurą Karola została zrobiona kolejna wspólna fotka. Po dotarciu na miejsce wrzucenia św. Nepomucena do Wełtawy młodzież mogła dotknąć płaskorzeźby św. Jana, co wg krążącej legendy ma zapewnić powrót do tego miasta lub spełnienie marzeń. Przyszedł czas na przejście do kościoła Matki Bożej Zwycięskiej, do figurki Praskiego Dzieciątka Jezus. Modlitwa do Dzieciątka, pamiątkowe obrazki – i grupa, wędrując w kierunku Senatu z pięknym parkiem, słynnymi Ogrodami Wallensteina, zrobiła przerwę na pyszne lody. O godz. 16.00 wycieczkowicze wyruszyli w drogę powrotną do Kłodzka. Relacje przygotował ks. Michał Jelonek.

• Podpisanie umowy ZSP nr 1 w Kłodzku „Budowlanka” z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie
Dyrektor ZSP nr 1 w Kłodzku „Budowlanka” mgr Rafał Olecha i rektor PWSZ w Nysie prof. Przemysław Malinowski 12 maja br. podpisali umowę o współpracy. Głównymi punktami umowy są: współpraca w zakresie działalności dydaktycznej i popularyzującej wiedzę, poszerzenie oferty edukacyjnej oraz promocja kierunków kształcenia PWSZ w Nysie i uatrakcyjnienie kształcenia zawodowego w ZSP nr 1 w Kłodzku. W ramach współpracy uczniowie szkoły będą mogli korzystać z nowoczesnych laboratoriów w Nysie i wykładów pracowników naukowych uczelni. Podpisanie umowy umożliwi uatrakcyjnić kierunki kształcenia o nowoczesne rozwiązania dydaktyczne z uczelni wyższych.
-Technicy budownictwa będą mieli warsztaty z architektury,urbanistyki i renowacji zabytków; -Klasy mundurowe o profilu technik logistyk poszerzą swoją wiedzę o kryminologię i kryminalistykę oraz zagadnienia związane z bezpieczeństwem systemów informatycznych i bezpieczeństwem wewnętrznym; -Technicy logistycy zapoznają się z automatyzacją produkcji i systemami mechatronicznymi, inżynierią jakości zarządzaniem innowacjami i projektami także z zarządzaniem produkcją i usługami; -Technicy analitycy zapoznają się z kosmetologią oraz z chemią i technologią kosmetyków; -Uczniowie będą mieli możliwość poszerzenia wiedzy z ratownictwa medycznego, specjalnością trenera osobistego.

• Szkolenie w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych uczniów ZSP nr 1
24 V br. uczniowie kl. I technik logistyk profil mundurowy ZSP nr 1 w Kłodzku „Budowlanki” brali udział w szkoleniu w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu na terenie kompleksu przeznaczonego do szkolenia w zakresie organizacji przepraw wodnych pływających transporterów samobieżnych, kutrów oraz szkolenia obsług silników zaburtowych.
Uczniowie zapoznali się ze sprzętem wykorzystywanym przez wojska inżynieryjne m.in. z: PTS (gąsienicowy transporter pływający – to dwuśrubowa jednostka pływająca na podwoziu gąsienicowym przeznaczona do przepraw desantowych, popularna amfibia). Najbardziej interesującym punktem szkolenia była możliwość sprawdzenia sprzętu w praktyce. Uczniowie jeździli PTS po poligonie i przy ich pomocy pokonywali też przeszkody wodne na Odrze, odbyli także kurs kutrem patrolowym po Odrze. Wyjazd do Centrum Szkolenia we Wrocławiu był jednym z elementów realizowanego w ZSP nr 1 w Kłodzku szkolenia podstawowego wojskowego, na podstawie którego absolwenci klas mundurowych będą mieli skróconą służbę przygotowawczą do wojska.

• Otwarcie wystawy „Kłodzko w kadrze w okresie powojennym” przygotowanej przez „Kłodzkich Szperaczy”.
Projekt „Kłodzko w kadrze w okresie powojennym” powstał w ramach III konkursu grantowego „Szkoła w działaniu” organizowanego przez Fundację „Razem Możemy Więcej” przy Domu Dziecka w Kłodzku. Realizowaliśmy go od lutego. Głównym jego celem było: - rozwinięcie przynależności do naszej małej ojczyzny, - poszerzenie wiedzy o tradycji kulturowej Kłodzka w latach 1945-1960, - oraz zauważenia zmian w nim zachodzących do lat 60. Z ramienia ZSP nr 1 w Kłodzku za realizację projektu odpowiadali p. Magdalena Zaremba i p. Jarosław Błauta, którzy razem z uczennicami I kl. LO Dagmarą Hybsz, Natalią Brzezowską, Wiktorią Gol, Marceliną Gniazdowską i p. Katarzyną Hybsz (rodzicem), utworzyli nieformalną grupę pod nazwą „Kłodzcy szperacze”. Efektem finalnym projektu jest wystawa. Podczas otwarcia wystawy wygłoszone zostały wykłady pt. „Kłodzko w latach 1945-1960” przez p. Joannę Stoklasek-Michalak z Muzeum Ziemi Kłodzkiej oraz p. Tomasza Żabskiego, przedstawiciela Towarzystwa Przyjaciół Kłodzka. Wystawie fotograficznej towarzyszyła wystawa prac plastycznych uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Kłodzku pt. MOJE MIASTO KŁODZKO. ZAPRASZAMY do oglądnięcia wystawy – ZSP nr 1 (aula C), będzie trwała do 17 czerwca 2017 r.

Wydania: