Koncertowa jesień z DFM

Autor: 
Ewa Chalecka
dfm_V_b.jpg

W październiku (15, 22 i 29.10) Dolnośląski Festiwal Muzyczny zaprasza na trzy koncerty. Wystąpią m.in. zespoły LutosAir Quintet oraz Duo Fortecello.
Pierwsze wydarzenie odbędzie się w niedzielę (15.10), w kościele pw. św. Michała Archanioła w Lewinie Kłodzkim. Przed publicznością wystąpią Paweł Hulisz (trąbka) i Błażej Musiałczyk (organy). Paweł Hulisz od lat występuje z Cappella Gedanensis jako kameralista i solista. Artysta jest czynnym muzykiem orkiestrowym i współpracuje z wieloma orkiestrami na terenie całej Polski m.in. filharmoniami: szczecińską, bałtycką, gorzowską, koszalińską, białostocką. Od 2009 r. jest pierwszym trębaczem Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej oraz Orkiestry Symfoników Gdańskich (projekt Lady Pank Symfonicznie – platynowa płyta, Coma Symfonicznie – złota płyta). Jako solista uczestniczy w wielu festiwalach muzyki organowej i kameralnej (m.in. Leżajsk, Cieszyn, Szczecin, Gdańsk, Warszawa). Występował m.in. z Olgą Pasiecznik, Bogusławem Grabowskim, Magdaleną Witczak, Małgorzatą Armanowską, Bożeną Harasimowicz-Hass, Grzegorzem Piotrem Kołodziejem. Błażej Musiałczyk swoje umiejętności doskonalił na wielu kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Petera van Dijka, Oliviera Latry, Bruno Ober-hammera, Wolfganga Deutscha, José Enrique Ayarra Jarne. Artysta jest organistą Archikatedry w Gdańsku-Oliwie. Od 2010 r. prowadzi Chór Gdańskiego Seminarium Duchownego. Jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Organowej w Tucholi. W 2013 r. został laureatem III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumii. W programie koncertu m.in. utwory E. Griega, G.F. Haendla, V. Belliniego i J.S. Bacha.
Kolejny koncert DFM-u odbędzie się również w niedzielę (22.10) tym razem w Pałacu Żelazno. Wystąpią artyści LutosAir Quintet (na zdjęciu) czyli: Jan Krzeszowiec (flet), Wojciech Merena (obój), Maciej Dobosz (klarnet), Alicja Kieruzalska (fagot), Mateusz Fesliński (waltornia). Grupa to jeden z najbardziej aktywnych i wszechstronnych polskich zespołów dętych. Muzycy występowali na najważniejszych polskich festiwalach (m.in. Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Muzyka na Szczytach, Jazztopad, Poznańska Wiosna Muzyczna). LutosAir Quintet koncertował również w Anglii, Niemczech, Egipcie oraz Danii.
Ostatni z październikowych koncertów odbędzie się w niedzielę (29.10) również w Pałacu Żelazno. Wystąpi Duo Fortecello czyli krakowska wiolonczelistka – Anna Mikulska i kataloński pianista – Philippe Argenty. Anna Mikulska w 2010 r. została zaproszona do orkiestry słynnego skrzypka Nigela Kennedyego (z Orchestra of Life odbyła tournée po Niemczech, Anglii i Francji odwiedzając największe sale koncertowe). Philippe Argenty uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich (m.in. Jacquesa Rouvier’a, Oxany Yabloskiej, Felixa Gottlieba), muzyk jest też laureatem II miejsca Grand Concours International de Piano de Paris. Artyści prezentują utwory muzyki klasycznej oparte na melodiach ludowych. Koncerty wzbogacają przezabawnymi anegdotami dotyczącymi utworu lub jego kompozytora. W programie niedzielnego koncertu muzyczna podróż po Francji, Polsce, Hiszpanii, Argentynie, Czechach, Izraelu i Rosji.
Wszystkie festiwalowe koncerty rozpoczną się o godz. 19.00 – wstęp na wydarzenia jest wolny.

Wydania: