Muzyczna strona Kozakowskiego

Autor: 
Witold Kozakowski
K1-Muzyczna strona Kozakowskiego_fot.jpg
K2-Od prawej Marta Łysyganicz, prof.jpg
K3-koncert Bystrzyckiego Kwartetu Gitarowego w Białej Podlaskiej.jpg

* Jesień z muzyką organową z Bystrzycy Kłodzkiej
Zakończyła się kolejna udana edycja najmłodszego na Ziemi Kłodzkiej festiwalu muzyki organowej i kameralnej: III Bystrzyckiej Złotej Jesieni z Muzyką Organową. Festiwal powstał przed trzema laty staraniem Tadeusza Piotrowskiego, znanego animatora kultury Ziemi Kło-dzkiej i zasłużonego pedagoga bystrzyckich szkół muzycznych. Do festiwalowej współpracy zaproszony został prof. Andrzej Chorosiński, twórca programu wielu polskich festiwali muzycznych, także tych na Ziemi Kłodzkiej, przed laty Międzynarodowych Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej w Kłodzku, poprzez festiwal muzyki organowej w Polanicy-Zdroju czy festiwal w Bardzie. Tegoroczna Złota Jesień umożliwiła słuchaczom spotkanie z arydziełami muzycznymi w interpretacji wybitnych muzyków: prof. Andrzeja Chorosińskiego, mieszkającego od wielu lat w Kanadzie Lucasa Chorosińskiego, Michała Novenko z Pragi oraz młodego wirtuoza Mateusza Rzewuskiego. Uzupełnieniem brzmienia największego instrumentu muzycznego był ludzki głos za sprawą śpiewu Anny Janis z Włoch oraz gitar Tadeusza Piotrowskiego. Bystrzycki festiwal stał się też okazją do promowania uczniów Szkoły Muzycznej II st. w Bystrzycy Kłodzkiej, którzy zaprezentowali się podczas koncertu inauguracyjnego w dniu 22 września br. Koncerty w tym roku, oprócz Tadeusza Piotrowskiego, prowadziła także Marta Łysyganicz, pianistka i pedagog, która niedawno związała się z Bystrzycą Kłodzką.

* Gitarzystki i Gitarzyści to muzyczna wizytówka uzdolnionej młodzieży Ziemi Kłodzkiej!
W ostatnich dniach muzycznie uzdolniona młodzież Ziemi Kłodzkiej z powodzeniem koncertowała na arenie ogólnopolskiej. W dniu 19 października br. we wrocławskim zabytkowym ratuszu wystąpił prowadzony przeze mnie Bystrzycki Kwartet Gitarowy (skład: Klaudia Dziasek Dominika Wilczkiewicz, Michał Ciamaga i Szymon Wejcht). W elitarnym koncercie „Estrada Młodych” bystrzyccy młodzi kameraliści muzykowali obok gitarowych zespołów kameralnych z Jeleniej Góry, Wrocławia i Drezna. Miesiąc później, w dniu 17 listopada ten sam kwartet ze Szkoły Muzycznej II st. w Bystrzycy Kłodzkiej, przy aplauzie licznej publiczności, zaprezentował się w Białej Podlaskiej w ramach XVII Podlaskiego Seminarium Gitarowego. W obu koncertach kwartet wykonał program przygotowywany na prestiżowy konkurs muzyczny w Łodzi: utwory z repertuaru zespołów „The Beatles”, „Procol Harum”, „Radiohead” a także słynne „Cantaloupe Island” Herbiego Hancocka (wszystkie kompozycje w znakomitej aranżacji Bartłomieja Marusika).
W tym samym czasie kłodzkie gitarzystki, stypendystki Burmistrza Kłodzka: Lila Wyjadłowska i Jagoda Religa z sukcesami wystąpiły na I Festiwalu i Konkursie Muzycznym „Ludowe inspiracje”, który odbył się 17 listopada br. w Strzelinie. Obie uczennice Państwowej Szkoły uzycznej I st. w Kłodzku w prowadzonej przeze mnie klasie gitary, zdobyły w swoich kategoriach wiekowych III miejsce konkurując nie tylko z innymi gitarzystami, ale także ze skrzypkami, flecistami i pianistami.
W jury strzelińskiego konkursu zasiedli wymagający jurorzy: dr hab. Anna Waluga z Akademii Muzycznej w Katowicach, dr Jakub Niedoborek z Uniwersytetu im. Marii Skłodowskiej-Curie z Lublina oraz mgr Julieta Gonzalez-Springer z Akademii Muzycznej w Krakowie, tym bardziej cieszy sukces Lili i Jagody. Tymczasem wszyscy gitarzyści Ziemi Kłodzkiej przygotowują się już do kolejnych koncertów, półrocznych przesłuchań w swoich szkołach muzycznych oraz regionalnych i ogólnopolskich konkursów. Trzymajmy za nich kciuki!

* Hej! Kolęda, kolęda!
O Kolędowym Konkursie Gitarowym w Bystrzycy Kłodzkiej słów kilka
Niewiele jest już w kulturze polskiej wspólnych melodii rozponawalnych przez wszystkie pokolenia. Coraz mniej takich, które może zanucić wspólnie babcia z wnuczkiem, dziadek z wnuczką. Ba! Coraz mniej jest piosenek, które znają rodzice i ich dzieci, które potrafiliby wspólnie zaśpiewać. Jednym z takich muzycznych bastionów jest właśnie bogate dziedzictwo kolędowe. To bodaj ostatni zbiór melodii, które – czy to w umyśle dziecka, czy w pamięci człowieka w podeszłym wieku – wywołują te same skojarzenia i emocje: ciepło domu rodzinnego, atmosferę bliskości, tajemnicę Narodzin w ubogim żłobie...
W polskiej kulturze kolędy zajmują miejsce szczególne i jest ich szczególna obfitość: charakterem związane z typowymi polskimi tańcami i muzyką ludową, a tekstem często w ciekawy sposób opowiadające o ludowym wyobrażeniu narodzin Jezusa w Betlejem.
Kolędy to świetny materiał muzyczny dla akompaniatorów, improwizatorów, a także kompozytorów. Współcześnie, dzięki inwencji muzyków, melodie bożonarodzeniowe możemy usłyszeć w rozmaitych stylach: blues, country, fingerstyle, jazz, folk, itd.
Już po raz piąty do Bystrzycy Kłodzkiej przyjadą gitarowi kolędnicy, aby wziąć udział w Ogólnopolskim Kolędowym Konkursie Gitarowym. Zmagania konkursowe zorganizowane są w różnych kategoriach wiekowych tak dla solistów jak i jednorodnych zespołów gitarowych oraz zespołów kameralnych z udziałem gitary. Oprócz uczniów szkół muzycznych I i II stopnia na konkursowej scenie stanąć mogą wszyscy, niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania w grze na instrumencie. Mile widziane są też osoby, które grą na gitarze akompaniują sobie do śpiewu kolęd. Na najlepszych czekają naprawdę cenne nagrody główne – w kategorii solistów gitara klasyczna wartości 1000 zł ufudnowana przez firmę Interton Classic z Gdyni, a dla najlepszego zespołu – kwota pieniężna w wysokości 500 zł. Konkurs odbędzie się w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Bystrzycy Kłodzkiej przy ul. Okrzei 34 w dniu 13 stycznia 2018 r. W jury zasiądą wybitni muzycy i pedagodzy gitary: dr Franciszek Wieczorek z Katowic, honorowy profesor oświaty Marek Zieliński z Wrocławia oraz dr Barłomiej Marusik ze Środy Wielkopolskiej. Zapraszam do kolędowania na gitarze!

Wydania: