W kilku zdaniach - wydarzyło się w Szczytnej
Pamiętając o potrzebujących wsparcia.
W czasie kilku listopadowo-grudniowych tygodni uczestnicy spotkań bibliotecznej Strefy Seniora przygotowywali świąteczne upominki – anioły, bałwanki i skrzaty, w sumie około 100 – dla Fundacji „Zdążyć z Pomocą”, która przekazała je dzieciom z chorobą nowotworową ze szpitala „Przylądek Nadziei” we Wrocławiu. Anioły przekazano także OPS w Szczytnej, które z kolei trafiły do starszych, samotnych osób. I Fundacja, i OPS podziękowały szczytniańskim seniorom za ten gest pamięci.
Natomiast Grupa Charytatywna działająca przy Parafii kilka dni przed Świętami przygotowała i przekazała paczki żywnościowe wszystkim, którzy po takie wsparcie przyszli . Produkty w paczkach pochodziły ze zbiórki w sklepach „Dino” i „Lewiatan” oraz ofiarowanych przez mieszkańców.
Utalentowani mieszkańcy Szczytnej w chórze MAKROTUMIA.
Z koncertem kolęd wystąpił na początku stycznia w Dworku Szopena chór z Dusznik-Zdroju MAKROTUMIA pod dyrekcją Joanny Kołcz. Wśród licznej widowni znaleźli się także mieszkańcy Szczytnej, którzy nie tylko chcieli posłuchać mistrzowskiego wykonania kolęd, ale także pragnęli wyrazić uznanie występującym w chórze znajomym, realizującym w nim swoje pasje. Dla słuchaczy- uczestników koncertu – była to niewątpliwie uczta duchowa.
WOŚP w Miejskim Ośrodku Kultury w Szczytnej.
W dniu 14. stycznia odbyły się w Szczytnej dwie imprezy, w których królowały samochody. Pierwsza to ICE RACE 2, czyli Wyścig o Puchar Burmistrza Szczytnej samochodów zdalnie sterowanych na lodowisku i niecodzienny kontakt z samochodami rajdowymi, terenowymi i strażackimi jako nowa forma pozyskiwania pieniędzy dla WOŚP. Można było obejrzeć możliwości prezentowanych samochodów i sprawdzić swoje emocje po wylicytowaniu jazdy tymi szczególnymi autami. Strażacy z OSP Szczytna co prawda nie proponowali udziału w akcjach ratowniczych, ale ich pokaz ratownictwa drogowego także budził wiele emocji. W sumie wszystkie licytacje, także te związane z gadżetami WOŚP; zbiórka pieniędzy przez wolontariuszy do puszek dały największy do tej pory wynik, to jest 13.641,92 zł.
Organizatorzy imprezy podkreślają, że w tym roku mieli wyjątkowo mało wolontariuszy; z 20 w ubiegłym roku ich liczba spadła do połowę w roku bieżącym. Wśród tej dziesiątki było troje uczniów z Chocieszowa i dwóch pensjonariuszy z DPS, jeden z nich zresztą okazał się tegorocznym rekordzistą. Rekordową cenę zapłacono także w licytacji koszulki wielkiej orkiestry, anonimowy nabywca zapłacił za nią 700 zł.
Podczas gdy w ciepłej sali widowiskowej MOK odbywały się występy artystyczne uczniów i przedszkolaków (gościnnie wystąpił także, wraz ze swym synkiem, Tomek Palij, były mieszkaniec Szczytnej, obecnie Koszalina), na zewnątrz płonęło ognisko, przy którym można było upiec sobie kiełbaskę.
Spotkanie Noworoczne.
„Z najlepszymi życzeniami noworocznymi dla całej ekipy Zajazdu „Tajemniczy Ogród” oraz szanownego Pana Burmistrza Szczytnej z wyrazami szacunku” – to jeden z wpisów do Kroniki Miasta i Gminy uczestników spotkania, którzy reprezentują młodzież, uczniów, przedsiębiorców, pasjonatów, przedstawicieli różnych instytucji, organizacji, słowem –„przyjaciół” Szczytnej, jak ich nazywa Burmistrz. „Przyjaciół”, bo wspierają inicjatywy Gminy, bo ją promują, rozsławiają i angażują się w różne przedsięwzięcia i akcje. Przebieg takiego spotkania jest zwykle taki sam każdego roku. Zaczyna się od występu najmłodszych mieszkańców, potem są podziękowania, wyróżnienia, nagrody dla pasjonatów, nadanie tradycyjnych tytułów. Na liście tychże w roku bieżącym znaleźli się: szczytniańskie młode talenty – O. Nowak, N. Niemiec, K. Bator, J. Zagaja, J. Duńka, J. Filiński, I. Pisarek, J. Łukanus; medaliści – A. Szymkiewicz, P. Siekańska, A. Glamkowska; uczestnicy konkursów – fotograficznego – M. Nowak, S. Świączkowska, P. Pszeniczna i „Piękny dom – J. i T. Bernat”; realizujący marzenia – Szymon Pierzchała – „Polskie Himalaje” i zmagający się z przeciwnościami losu – Łukasz Jacyszyn; Sponsorzy Roku – NEON Rafał Zieliński i Zbigniew Szmigielski; Przyjaciele Szczytnej – Bogusława Kulińska i Paweł Rańda. Za długoletnią działalność podziękowanie otrzymali Benedykt Basiuk oraz Beata Szymkiewicz i Anna Krupnik oraz E. Węglarz, Z. Pieśniarski, P. Zwaduch, J. Chodorowski, B. Palko – wieloletni prezes OSP. Szczególne wyróżnienie otrzymała mieszkanka Szczytnej, która od lat pielęgnuje na skarpie przy ul. Wolności wjazd do miasta – piękny, kolorowy kwiatowy klomb – do dyplomu dołączono talon na zakup kwiatów i nawozu, ufundowany przez kwiaciarnię „Aster”.
Szczególny dowód uznania za całkowitą zmianę wizerunku miasta w ciągu ostatnich 10 lat 2007- 2017 otrzymał od jednej z mieszkanek burmistrz Marek Szpanier – jest to kolaż jej fotografii wykonanych w tym czasie w mieście.
Właściwie ostatnie i poprzednie Spotkania Noworoczne można by opatrzeć wspólnym mottem: Należy dostrzegać i doceniać ludzi, którzy nie żyją tylko dla siebie, ale mają wpływ także na swoje otoczenie, cokolwiek miałoby to znaczyć.