Czysty dom bez chemii
Setki preparatów, które mają zapewnić czystość naszym domom – mleczka czyszczące, płyny do szyb, środki usuwające brud, tłuszcz, kamień, rdzę, pleśń, wybielacze, preparaty do fug, podłóg, glazury, WC, kabin prysznicowych i do udrażniania rur – mające nam ułatwiać codzienne życie mogą w efekcie przynieść więcej szkody niż pożytku. Działają drażniąco na skórę, wywołują alergie, a także prowadzą do groźnych chorób układu oddechowego. Wyniki badań przeprowadzonych przez norweskich naukowców, opublikowane w amerykańskim czasopiśmie medycznym „American Thoracic Society’s American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine”, są jednoznaczne. U kobiet regularnie stosujących w domu lub w pracy chemicznych preparatów do czyszczenia stwierdzono spadek czynności płuc, z kolei te, które stosowały naturalne środki, nie miały takich problemów.
Szkodliwe i drogie środki chemiczne możemy zastąpić substancją, którą każda pani domu zna i wie, że dodana do ciasta zastąpi proszek do pieczenia, ponieważ ma właściwości spulchniające, pomaga także przy problemach ze zgagą. Ale jednak niewiele osób wie, że sodę oczyszczoną, bo o niej tutaj mowa, czyli wodorowęglan sodu, który jest całkowicie biodegradowalny, można używać w gospodarstwie domowym na wiele innych sposobów np. do sprzątania.
Do czego i jak możemy wykorzystać sodę oczyszczoną
Usuwanie przykrych zapachów:
• z lodówki – wystarczy wstawić do niej na kilka godzin miseczkę z rozpuszczoną sodą,
• z naczyń, garnków i dłoni – płuczemy naczynia (i dłonie) w roztworze wody z sodą,
• z szafy – wieszamy woreczek z suchą sodą,
• z dywanu – sypiemy suchą sodę i po kilku godzinach odkurzamy,
• z butów – wsypujemy suchą sodę do wnętrza butów np. na noc – rano są świeże, jako nowe,
• kuwety zwierzaków – wystarczy umyć je roztworem sody z wodą,
• ze starych książek – wkładamy książki do worka z suchą sodą na kilka dni,
• z rur kanalizacyjnych – wsypujemy kilka łyżek sody do muszli, następnie zalewamy wrzątkiem i zostawiamy na noc,
• z plastikowych pudełek oraz deski do krojenia – wystarczy posypać je sodą, a następnie delikatnie zmoczyć octem, zostawić na chwilę, po czym zmyć bieżącą wodą,
• z kuchenki mikrofalowej – gdy nie jest używana można w niej trzymać miseczkę z sodą.
Sodę w postaci pasty możemy również używać zamiast wszelkich, chemicznych środków do szorowania.
Dodajemy do niej odrobinę wody i w takiej postaci może nam służyć do czyszczenia fug, przypalonej kuchenki czy żelazka. Ponieważ soda nie rysuje żadnych powierzchni, może być stosowana do czyszczenia urządzeń ze stali nierdzewnej, szkła, marmuru i innych delikatnych materiałów. Oprócz tego umyjemy nią okna, doczyścimy szklanki z nalotu, upierzemy dywany, wyczyścimy srebro i złoto.
Kuchenkę mikrofalową możemy doczyścić gotując wodę z dodatkiem kilku łyżeczek sody w kuchence (około czterech minut), następnie wycieramy ścianki kuchenki gąbką lub papierowymi ręcznikami. Usuwanie spalenizny z garnków też jest bardzo łatwe – na dno garnka należy nalać wody, zagotować, wsypać pół szklanki sody i zostawić na noc, a rano wodę wylać i wypłukać garnek. Można również usuwać dzięki sodzie zanieczyszczenia z grzebieni i szczotek do włosów. Wystarczy do małego pojemnika z ciepłą wodą wsypać 1 łyżeczkę sody oczyszczonej i wymoczyć akcesoria do czesania.
Soda to doskonały środek czyszczący do urządzeń sanitarnych
Roztworem sody usuniemy osad z mydła na ścianach wanny czy umywalki. A mieszaniną sody i octu usuniemy osad wokół kurków przy wannie
i umywalce. Wyczyścić można też kafelki – posypać kafelki sodą i wyszorować szorstką stroną gąbki, oraz kabinę prysznicową – spryskują ją octem, po kilku minutach szorując gąbką z pastą sodową (soda z niewielkim dodatkiem wody).
Bez chemicznych środków wyczyścimy też muszlę klozetową, zasypując sodą i octem, następnie po odczekaniu 10 minut, szorując szczotką. Jest też sposób na usuwanie kamienia ze słuchawki prysznicowej – do plastikowej torebki wsypać ćwierć szklanki sody i wlać szklankę octu, do środka włożyć słuchawkę, torebkę zawiązać, po godzinie torebkę zdjąć, a słuchawkę opłukać. I sposób na odrdzewianie śrubek – zardzewiałe miejsca posypać sodą i polać octem, a kiedy mieszanka przestanie bulgotać, wyszorować szczoteczką.
Soda będzie również pomocna przy likwidacji plam:
• usuwanie z tkanin plam z potu i smoły – w zabrudzone miejsca wetrzeć pastę z sody,
• usuwanie z tkanin plam z krwi – w namoczoną plamę wetrzeć pastę z sody,
• usuwanie z tkanin plam z soków i wina – posypać plamy sodą, a następnie zalać je wrzątkiem,
• usuwanie z podłogi plam z oleju samochodowego – polać plamę rozcieńczalnikiem i posypać sodą, zostawić na noc, rano zmieść sodę,
• usuwanie plam z kanapy – tapicerkę wyczyścimy roztworem sody, który trzeba potem wypłukać czystą wodą. Ważne – należy zrobić próbę w niewidocznym miejscu na wytrzymałość kolorów.
• tłuste plamy na ścianach zmyjemy roztworem sody.
Możemy sodę również wykorzystać do czyszczenia biżuterii srebrnej – wymieszać pastę z sody z odrobiną delikatnego środka myjącego (np. szamponu, płynu do mycia naczyń), nałożyć mieszankę na biżuterię i czyścić, pocierając szmatką lub szczoteczką, oraz złotej – posypać biżuterię sodą, polać octem i wypłukać (ten sposób nie jest odpowiedni do czyszczenia kamieni jubilerskich i sztucznych pereł).
Pranie z dodatkiem sody
Dodatek sody do prania (pół szklanki na pralkę) sprawi, że możemy użyć mniej proszku i będzie on skuteczniejszy, a jednocześnie zadziała wybielająco (stosować do prania jasnych rzeczy).
Możemy ją użyć nawet zamiast proszku do prania ręcznego rozpuszczając kilka łyżek sody w ciepłej wodzie – dobry sposób, gdy mamy w domu alergika uczulonego na jakiś składnik proszku.
Soda w kuchni
• spulchni ciasto – dodana w niewielkiej ilości sprawi, że ciasto lepiej wyrośnie,
• umyje doskonale warzywa i owoce – najlepiej moczyć je w roztworze sody (25 g, sody na 1 litr wody) przez 10 minut, a następnie dobrze wypłukać pod bieżącą wodą,
• szczypta sody ułatwi ubijanie piany z białek,
• przyspieszy gotowanie warzyw strączkowych,
• zmiękczy twarde mięso – należy natrzeć mięso sodą, zostawić na kilka godzin, następnie opłukać,
• poprawi smak ryb – rybę moczyć w roztworze z litra wody i dwóch łyżek sody przez co najmniej pół godziny, następnie opłukać i osuszyć,
• nadaje puszystość omletom – na każde trzy jaja dodać do ciasta pół łyżeczki sody,
• usunie zapach gotującego się kalafiora – do garnka z gotującym się kalafiorem wsypać łyżeczkę sody, co dodatkowo pozwoli zachować śnieżnobiały kolor kalafiora,
• obniża kwasowość kawy – dodać szczyptę sody do filiżanki kawy,
• może być stosowana do sporządzenia napoju musującego – wsypać ćwierć łyżeczki sody do szklanki soku z cytrusów.
Mimo pełnych chemii półek sklepowych warto przypomnieć sobie sposoby na czysty dom naszych babć, tym bardziej, że są dla nas zdrowsze i niejednokrotnie skuteczniejsze.
Soda oczyszczona, oprócz właściwości wyżej wspomnianych posiada jeszcze wiele innych, skutecznych zastosowań, również dla wspomagania zdrowia i urody. Ale o tym już następnym razem.
Warto wiedzieć:
• Soda stosowana w domu powinna być świeża, aby to sprawdzić, wystarczy do odrobiny sody dodać kilka kropel soku z cytryny – jeśli zacznie „bulgotać” – nadal jest odpowiednia.
• Soda rozpuszcza się w wodzie o minimalnej temperaturze 20 st. C. Trzeba o tym pamiętać tworząc roztwory i pasty z sodą oczyszczoną.
• Jeśli używamy sody na co dzień warto ją kupować w dużych opakowaniach, jest to bardziej ekonomiczne, koszt 1 kg spożywczej sody oczyszczonej to około 6.00 zł.
źródła:
przykominku.pl.tl/Porady-babuni.htm; lubczasopismo.salon24.pl/ewli-e-zdrowie/post/218209,terapia-soda-oczyszczona; dziecisawazne.pl/dom-bez-chemii-cz-1-soda-oczyszczona/