Podróżowanie z Małgorzatą Bednarek
Tegoroczną edycję Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w ołdrzychowickiej książnicy zainaugurowało spotkanie autorskie z panią Małgorzatą Bednarek – radną gminy Lądek-Zdrój. Nasz gość opowiadał uczniom miejscowej szkoły podstawowej i nie tylko…o podróżowaniu po Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Tajlandii i Kambodży. Tę podróż, jedną z najlepszych w swoim życiu pani Małgosia odbyła w tym roku. Opowiadanie było udokumentowane pięknymi zdjęciami i żywiołowym przekazem.
W Dubaju… Oświetlone miasto – robi wrażenie na każdym turyście. Iluminowane drapacze chmur, obok których nie da się przejść obojętnie. Wyróżniają się między ciemnymi wodami Zatoki Perskiej ze statkami w postaci jasnych punktów. Zaskakuje ciemna pustynia poznaczona autostradami. Każdy zauważy sylwetkę Burj Khalifa – najwyższego budynku na świecie. Dubaj to najludniejsze miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Liczy ponad 2,5 mln mieszkańców. Trudno uwierzyć, że w połowie lat 80. XX w. jego populacja była blisko 10-krotnie mniejsza, a po II wojnie światowej zamieszkiwało go mniej ludzi niż niejedno gminne miasteczko w Polsce, czyli około 20 tys. osób. Dziś Dubaj to jedno z czterech najliczniej odwiedzanych przez turystów miast na świecie…
W Tajlandii… Podczas opowiadania, pani Małgosia kilkakrotnie podkreślała, że Ci, którzy nie lubią komercyjnych wyjazdów z biurami podróży, powinni organizować sobie wyjazdy do tego malowniczego kraju na własną rękę. W sieci dostępne są poradniki, na których znajdziemy przykładowe koszty wyprawy, organizowanej bez pomocy biura po-dróży. Przykładowo za bilet do Bangkoku w obie strony zapłacimy niewiele ponad dwa tysiące złotych. Ceny lokum również należą do tanich. Noc dla dwóch osób w dobrym 3-4 gwiazdkowym hotelu o dobrych standardach, to wydatek rzędu 120 – 150 złotych. Jeszcze tańsze opcje to lokalne guesthousy bądź hostele, za które można zapłacić 80-110 zł za pokój, bądź 35-80 zł za łóżko w dormitorium. Tajlandia słynie też z pysznego i taniego jedzenia. – Zamiast restauracji, polecam jedzenie na ulicy, czyli street food. Można naprawdę pysznie i tanio zjeść. Bogactwo kultury, przyjaznych mieszkańców oraz historia tego kraju działają na każdego turystę, jak posiłek, któremu nie można się oprzeć…
W Kambodży…Kambodża to piękny, choć biedny kraj z trudną i burzliwą historią, naznaczoną latami okrutnych rządów Czerwonych Khmerów i wojen domowych. Mimo tej bolesnej przeszłości, Kambodża to obecnie kraj niezwykle fascynujący, zachwycający pięknem krajobrazu, egzotyczną kuchnią, kulturą i tradycją jego mieszkańców oraz wspaniałymi zabytkami architektury, będącymi echem dawnego potężnego Imperium Khmerów. Każdy, kto choć raz zawita do Kambodży ulega jej czarowi i zanim jeszcze opuści jej granice, planuje tu powrócić. Ten niezwykły kompleks świątynny oraz miejski zajmujący obszar
400 km2, uważany jest za jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych Azji Południowo-Wschodniej, a od 1992 r. widnieje na liście UNESCO. Najbardziej znane budowle Angkoru to Bayon, Ta Prohm oraz największy i najbardziej rozległy – Angkor Wat. Warto jednak poświęcić trochę więcej czasu, aby dokładnie zwiedzić pozostałe ruiny kompleksu, a jest ich tutaj około 1000! Szczególne wrażenie robi ta cześć Angkoru, gdzie dżungla bezlitośnie „pożarła” imponujące niegdyś budowle…
W kuluarach, dorośli uczestnicy spotkania radzili się naszego gościa, czego unikać, co jest niezbędne, jak radzić sobie z problemami zdrowotnymi… Jak widać, wśród słuchaczy byli tacy, którzy planują podróż w tych kierunkach…
Organizatorem tego niezwykłego podróżowania była Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko.