Co w trawie piszczy?

Autor: 
Katarzyna Redmerska

HALA
W Jaszkowej Dolnej, gm. Kłodzko Firma Kayser Automotive System Kłodzko sp. z o.o.,działająca w podstrefie ekonomicznej przystąpiła do rozbudowy swojego zakładu. Powstanie druga hala produkcyjna. Inwestycja kosztować będzie niemal 20 mln zł, a ma być sfinalizowana w lutym przyszłego roku. Wow.
ŻYWNOŚĆ
W kłodzkim Starostwie odbyło się spotkanie przedstawicieli Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z rolnikami zainteresowanymi przebudową lub rozbudową swoich gospodarstw w kierunku hodowli bydła. Wszystko w związku z programem pn. „Dolny Śląsk – Zielona dolina żywności i zdrowia”, który forsują od ponad roku władze samorządowe wspólnie z UP. Cel programu to doprowadzenie do sytuacji, w której region będzie samowystarczalny w produkcji zdrowej żywności. Bez komentarza.
DRON
Nad Polanicą-Zdrojem niebawem pojawi się dron wyposażony w kamerę. Będzie on rejestrować poszczególne części kurortu. Zebrany materiał stanie się przedmiotem analiz prowadzonych przez władze samorządowe oraz instytucje wyspecjalizowane, zajmujące się ochroną środowiska. Poprzez użycie dronu, władze miasta chcą mieć możliwość otrzymania informacji o tym, który obszar miasta jest najbardziej zagrożony degradacją środowiskową. Użycie dronu w porze letniej zapewne przyniesie niewspółmiernie korzyści. Gratulujemy pomysłu!
ŻŁOBEK
Bystrzyca Kłodzka ma żłobek. Powrócił do miasta po 25 latach nieobecności. Żłobek powstał dzięki wrocławskiej Fundacji Edukacji Przedszkolnej i bystrzyckich władz samorządowych. Gratulacje!
STRAŻAK
Strażacy z OSP w Złotym Stoku, odwiedzili przedszkolaków w miejscowej placówce. Dzieci miały sposobność nie tylko obejrzeć z bliska wóz strażacki, ale także dowiedzieć się, na czym polega służba pożarników. Nic dodać, nic ująć.
TOWARZYSTWO
Odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Towarzystwa Miłośników Ziemi Kłodzkiej, podczas którego wybrano nowe władze. Zaskoczenia nie ma, prezesem pozostaje nadal Adam Łąc-ki. Towarzystwo liczy 74 członków, ma także wielu sympatyków. W rozpoczynającej się kadencji jednym z zadań jest wznowienie „Rocznika Ziemi Kłodzkiej”. Życzymy powodzenia!
BIURO
Senator PiS Aleksander Szwed z posłem Wojciechem Murdzkiem otworzyli w Międzylesiu filię Biura Senatorskiego. Senator Szwed w powiecie ma swoje biuro w Kłodzku i jego filie w Bystrzycy Kłodzkiej, Kudowie Zdroju, Międzylesiu, Polanicy Zdroju, Radkowie. Bez komentarza.
WYCIECZKA
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kłodzku zorganizowała wycieczkę związaną z kłodzkimi Żydami. Do udziału zaproszeni zostali seniorzy z Powiatowego Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych. Wycieczka rozpoczęła się od referatu zastępcy dyrektora MBP Klaudii Lutosławskiej-Nowak na temat historii narodu semickiego, który zamieszkiwał Ziemię Kłodzką w okresie od średniowiecza po współczesność. Następnie odbył się spacer po miejscach związanych z kłodzkimi Żydami. Spotkanie zakończyło się na cmentarzu żydowskim znajdującym się przy ulicy Bohaterów Getta. Bez komentarza.
DOFINANSOWANIE
Gmina miejska Kłodzko pozyskała 2,3 mln zł dofinansowania na wdrożenie systemu informatycznego oraz zintegrowanie go z Platformą Usług Administracji Publicznej ePUAP. Projekt pn. „Budowa Innowacyjnych e-usług w Gminie Miejskiej Kłodzko” podzielono na dwa zadania. W pierwszym zmodernizowana zostanie infrastruktura sieciowa i zakupiony będzie potrzebny sprzęt elektroniczny. Wprowadzony zostanie system pozwalający na elektroniczny obieg dokumentów i korzystanie z e-usług. Drugi etap będą stanowiły działania promocyjne, których celem będzie zachęcenie do korzystania z nowoczesnych rozwiązań. Bez komentarza.
DESKOROLKA
W Szczytnej na skateplaza, odbyły się eliminacje Deskorolkowych Mistrzostw Polski. Do miasta przyjechali najlepsi zawodnicy. Pula nagród wyniosła 5 tys. zł w postaci rzeczowej oraz pieniężnej. Bez komentarza.
PATRON
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kłodzku i firma Leroy Merlin podpisali umowę o współpracy. Obejmować ona będzie utworzenie klasy patronackiej w branżowej szkole I stopnia o kierunku magazynier-logistyk. Uczniowie otrzymają comiesięczne stypendia. Do tego Patron zapewni im wyprawki szkolne, ubrania robocze oraz szkolenia BHP. Młodzież praktyki odbywać będzie w Leroy Merlin. Gratulacje!
ŚWIĘTO
Międzylesie świętowało swoje dni. Odbyło się wiele imprez, w tym sztandarowa, jaką jest „Grillowanie pod Trójmiejskim Wierchem”. Do pieczenia kiełbasek, udek, karczku, schabu oraz innych pyszności przystępują sołectwa, stowarzyszenia, a także koło łowieckie. Wow.
UMOWA
W Karłowie, gm. Radków, dziekan Wydziału Nauk Rolniczych i Bioinżynierii Gruzińskiego Uniwersytetu Technicznego Giorgi Kvartskhav i dyrektor Parku Narodowego Gór Stołowych Bartosz Małek podpisali porozumienie o współpracy naukowej i edukacyjnej. Bez komentarza.
NAGRODA
Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród Fundacji Batorego Super - Samorząd 2018. Wśród 7 laureatów z całego kraju znaleźli się przedstawiciele dolnośląskiej gminy Stronie Śląskie. Doceniono współdziałanie Stowarzyszenia Przyjaciół Doliny Białej Lądeckiej „Kruszyna” w Starym Gierałtowie oraz władz samorządowych. Nagrodę odebrał prezes Stowarzyszenia Mieczysław Makarewicz i wiceburmistrz Dariusz Chromiec. Gratulacje!
TALENT
Po raz drugi w Dworku Chopina w Dusznikach-Zdroju, zorganizowany został Międzyprzedszkolny Przegląd „Mam Talent”. W tegorocznej edycji wzięły udział przedszkolaki z Kudowy- Zdroju, Bierkowic, Polanicy-Zdroju, Lewina Kłodzkiego oraz Dusznik-Zdroju. Dzieci prezentowały talenty w trzech kategoriach: recytacja, taniec i wokal. Celem przeglądu jest popularyzacja działań artystycznych w przedszkolu, promocja alternatywnych form spędzania wolnego czasu, rozwijanie kreatywności, zainteresowań dzieci, a także prezentacja ich pasji. Organizatorem jest przedszkole w Dusznikach-Zdroju. Bez komentarza.
SENIOR
W Polanicy-Zdroju przebywała przez dwa dni grupa seniorów z Wrocławia, podopiecznych „Ludwisi”, domu seniora zapewniającego opiekę osobom po 70. roku życia, dotkniętym chorobami wieku starczego. Bez komentarza.
ZWYCIĘZCA
St. sierż. Tomasz Sasaga z Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku został zwycięzcą XXXI edycji Wojewódzkiego Finału Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Konkurs zorganizował i przeprowadził Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Gratulacje!
PSZCZOŁA
Filia Biblioteki Publicznej Gm. Kłodzko w Jaszkowej Dolnej gościła pszczelarza oraz wielkiego pasjonata pszczół ze Starego Wielisławia pana Henryka Zarembę. Podczas spotkania zorganizowanego z okazji ogólnopolskiej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, przedszkolaki dowiedziały się, jak wygląda organizacja życia pszczół w ulu, hierarchia i ich znaczenie w przyrodzie. Bez komentarza.
MISTRZOSTWA
Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku zajęli trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej podczas XV Mistrzostw Województwa Dolnośląskiego w Sporcie Pożarniczym, które odbyły się we Wrocławiu. Gratulacje!
OBWODNICA
Obwodnica Kłodzka została uroczyście oddana do użytku. Oficjalne otwarcie połączone z przecięciem wstęgi oraz konferencją prasową zorganizowane zostało na nowo wybudowanym obiekcie. Bez komentarza.
WOŹNICA
Policjanci z Bystrzycy Kłodzkiej zatrzymali pijanego woźnicę, który kierował zaprzęgiem konnym. 20-letni mężczyzna jak się okazało był poszukiwany przez policję. Jegomość miał 2,5 promila alkoholu w organizmie. Za popełnione wykroczenie grozi kara aresztu lub grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne. Wow.
JUBILEUSZ
Zespół Pieśni Ludowej „Skrzynczanki” ze Skrzynki świętował 40-lecie swojego istnienia. Uroczyste obchody jubileuszu rozpoczęły się mszą św. w kościele w Skrzynce, a oficjalne święto miało miejsce na boisku rekreacyjnym. Przybyły lokalne władze, reprezentacje okolicznych zespołów ludowych, sympatycy oraz mieszkańcy. Gratulujemy jubileuszu i życzymy dalszych owocnych lat!

Wydania: