Festiwal wrażeń
Festiwal Wrażeń to polsko-czeski projekt, którego głównym celem jest zaprezentowanie historycznych osobowości oraz zapewnienie wrażeń związanych z kulturowym przesłaniem regionu.
W Bystrzycy Kłodzkiej do udziału w projekcie włączyło się Muzeum Filumenistyczne, które mieści się w dwóch budynkach wzniesionych w latach 1821-1822 w stylu klasycystycznym wg projektu zaakceptowanego przez Karla Schinkla. Mieściły się w nich kościół ewangelicki i przykościelna szkoła ewangelicka.
Otwarcie Muzeum Filumenistycznego nastąpiło 19 lipca 1964 r. z inicjatywy mieszkańców Bystrzycy Kłodzkiej, przedstawicieli fabryki zapałek oraz Towarzystwa Miłośników Bystrzycy Kłodzkiej.
Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej jest jedynym muzeum w Polsce, natomiast czwartym na świecie – po Anglii, Szwecji i Czechach, w którym są gromadzone eksponaty dotyczące ognia. Bystrzyckie muzeum zajmuje się wszystkim, co dotyczy ognia w historii kultury materialnej, techniki i sztuki.
W ramach projektu Festiwal Wrażeń przeprowadzone zostaną w Muzeum zajęcia pn.„Z ogniem poprzez wieki”.
W każdy piątek w okresie wakacyjnym (lipiec, sierpień) o godz. 10.00 i 12.00 przeprowadzone zostaną zajęcia, w trakcie których odbędzie się prelekcja dot. historii miasta i ważnych osobowości oraz warsztaty niecenia ognia. Podczas prelekcji przybliżona zostanie postać założycielki Muzeum Filumenistycznego – Heleny Getter oraz czeskiego szlachcica, któremu przypisuje się założenie miasta – Havla z Lemberku.
Helena Getter założycielka i pierwsza kierowniczka Muzeum Filumenistycznego w Bystrzycy Kłodzkiej, kierowała tą placówką do emerytury, do października 1972 r. Urodzona na Wileńszczyźnie, po II wojny światowej związana z Ziemią Kłodzką. Członkini Towarzystwa Miłośników Ziemi Kłodzkiej. Była jedną z osób starających się o założenie Muzeum Ziemi Kłodzkiej oraz założycielką Rejonowej Spółdzielni Przemysłu Ludowego i Artystycznego (późniejsza Cepelia). Na początku lat 60., z powodu problemów napotykanych w swej działalności w Kłodzku, cały zapas energii i umiejętności włożyła w powołanie muzeum w Bystrzycy Kłodzkiej.
Havel / Gaweł z Lemberku czyli Lwówka Śląskiego. Na początku drugiej połowy XIII w. był on czeskim zarządcą Ziemi Kłodzkiej – kasztelanem kłodzkim, który otrzymał tę ziemię we władanie dzięki zasługom dla króla czeskiego Wacława I. Z Havlem z Lemberku wiąże się też założenie Bystrzycy Kłodzkiej oraz pochodzenie jej nazwy Habelschwerdt (Hawel- / Habel-, pierwotnie miasto miało się nazywać Hawelswerder). Miasto rozplanowane zostało na stosunkowo niewielkim obszarze, o powierzchni pięciu hektarów, w kształcie owalnej figury, prawdopodobnie około XIII w.
Dalsza część zajęć przybierze formę warsztatów, podczas których realizowane będą różne, nietypowe zadania edukacyjne. Należeć do nich będą m.in.:
* niecenie ognia za pomocą krzesiwa i krzemienia;
* odpalanie różnego typu zapałek: dymne – służące do badania drożności ciągu kominowego, sztormowe – służące do odpalania na wietrze, wodoodporne – służące do odpalania na deszczu, cowboy – służące do odpalania od szorstkich powierzchni. ekstra długie mające od 15 do 25 cm długości, zapachowe, kominkowe, giganty;
* odpalanie różnego typu zapalniczek: gazowe, benzynowe, żarowe, elektryczne;
* odpalanie ognia za pomocą substancji chemicznych, jak nadmanganian potasu i gliceryna;
* układanie własnych konstrukcji z zapałek i pudełek zapałczanych;
* rysowanie własnych etykiet na tablicach magnetycznych.
Zajęcia prowadzone będą przez wykwalifikowanych edukatorów muzealnych.
Rezerwacja grup do 15 osób możliwa pod adresem: Muzeum Filumenistyczne Mały Rynek 1 57-500 Bystrzyca Kłodzka tel. 74 811 06 37 e-mail: muzeum.filumen@wp.pl www.muzeum-filumenistyczne.pl www.muzeum-ognia.pl