Wykopaliska biblioteczne
Księgozbiór kłodzkiej biblioteki liczy w sumie ponad 100 tys. książek. Wiele spośród nich to wydawnictwa regionalne, czyli te dotyczące Kłodzka i okolicznych miejscowości – ich przeszłości, wydarzeń, ludzi. Również wiele z nich napisali autorzy związani z naszym regionem.
PiMBP z okazji Dni Kłodzka postanowiła przypomnieć i przybliżyć swoim Czytelnikom najciekawsze znajdujące się w jej zbiorach wydawnictwa dotyczące Kłodzka.
7 czerwca w Saloniku Prasowym w Czytelni podczas wernisażu wystawy „Archeologia Biblioteczna Kłodzka” jej autorka – Marta Zilbert, dyrektor biblioteki – opowiedziała zaproszonym gościom m.in. o tym, jak wystawa powstawała, skąd taki a nie inny dobór zaprezentowanych na 12 planszach lektur oraz o kolejnych projektach, które kłodzka biblioteka będzie realizowała w najbliższym czasie. Podczas czwartkowego spotkania goście mogli obejrzeć i poczytać oryginały wszystkich książek z wystawy, a także wiele innych równie ważnych i ciekawych wydawnictw poświęconych Kłodzku. Oprócz tego była możliwość zrobienia zakupów na kiermaszu książki przeczytanej, wylosowania upominku w „biblioteryjce” i zapoznania się z wierszami o Kłodzku autorstwa związanych z miastem poetów.
Wystawa ABK-a ma charakter „wędrujący”, co oznacza, że po prezentacji w bibliotece w Ratuszu (do połowy lipca) będzie można ją oglądać w innych instytucjach i obiektach w Kłodzku. Na początek „Archeologia Biblioteczna Kłodzka” będzie dostępna dla klientów sponsora wystawy – Wodociągów Kłodzkich Sp. z o.o. w siedzibie przy ul. Piastowskiej 14B w Kłodzku.
Wystawa jest częścią projektu „Fantastyczna Historia w Kłodzku”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla Książki.