Co w trawie piszczy

Autor: 
Katarzyna Redmerska

LICEUM
Liceum Ogólnokształcące w Kudowie Zdroju im. Józefa Lompy może odetchnąć z ulgą – udało się z pozytywnym skutkiem przeprowadzić nabór uczniów do klasy pierwszej. Nie było to takie łatwe, należało stanąć do rywalizacji o absolwentów gimnazjów, których z racji niżu demograficznego jest mniej. Poza tym zabiegały o nich także inne placówki oświatowe. Uff.
MALOWIDŁA
Stopniowo są odkrywane malowidła z okresu baroku w kaplicy pw. Świętego Antoniego – wchodzącej w skład zespołu kościelno-klasztornego mniszek Klarysek w Kłodzku. Autorstwo fresków wstępnie jest przypisywane Karlowi Dankwartowi, który był nadwornym malarzem króla Jana III Sobieskiego. Jeśli zostanie to potwierdzone, Kłodzko zyska jeszcze większe znaczenie na mapie historycznych oraz turystycznych miejsc w kraju. Bez komentarza.
FESTIWAL
W Nowej Rudzie odbył się festiwal pt. „Góry literatury”. Jest to kolejna edycja ogólnopolskiej imprezy kulturalnej. Opiera się ona na spotkaniach z uznanymi literatami, tematycznych warsztatach, okolicznościowych wystawach, a także wycieczkach pieszych bądź rowerowych po tej części Ziemi Kłodzkiej, będącej tłem dla wielu utworów. Wow.
MANEKIN
Na polanickim deptaku 51-letni jegomość postanowił okraść manekina, który ubrany był w kuszący kożuch. Niestety złodziejaszek nie uszedł z łupem zbyt daleko, został ujęty przez policjantów z patrolu. Miłośnikowi kożuchów w lecie grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Bez komentarza.
SKANSEN
W Pstrążnej, w Muzeum Kultury Ludowej Podgórza Sudeckiego 13 zespołów ludowych ziem pogranicza, występowało podczas XIII Prezentacji Artystycznych. Zespoły rywalizowały o nagrodę „Róży Kłodzkiej”. Laureatami przeglądu zostały zespoły: „Woliborzanki” z Woliborza, „Słowianki” z Bierkowic, „Siekiereczki” ze Starego Gierałtowa oraz „Ścinawianki” ze Ścinawki Średniej. Gratulacje!
ZABAWKA
Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju wyszło z ciekawą ofertą nie tylko dla dzieci, ale także dorosłych – proponuje im własnoręczne wykonanie zabawek z drewna. W byłej stolarni, w ramach warsztatów przez kilka godzin trwają zajęcia. Nic dodać, nic ująć.
SZKÓŁKA
Nadleśnictwo Bardo Śląskie jest bogatsze o nowoczesną siedzibę szkółki leśnej oraz wiatę edukacyjną połączoną ze ścieżką przyrodniczą. Obiekt przekazany został do użytku podczas uroczystości zorganizowanej w szkółce „Wilcza” z okazji Dnia Leśnika. Gratulacje!
PRZYSTAŃ
W Bystrzycy Kłodzkiej rozpoczęły się prace budowlane przystani floriańskiej, która powstanie przy ulicy Floriańskiej. Na wykonanie obiektu samorząd lokalny pozyskał dotację w kwocie 50 tys. zł. Bez komentarza.
KAKAO
Policjanci z Komisariatu w Kudowie Zdroju ujawnili w mieszkaniu 26-letniego mężczyzny 90 gramów marihuany. Jegomość przechowywał narkotyki w pudełku po napoju kakaowym dla dzieci. Wizyta policjantów u smakosza kakaowych napojów była następstwem wcześniej pozyskanych informacji, że może on zajmować się rozprowadzaniem nar-kotyków. Bez komentarza.
MARSZ
W Polanicy Zdroju odbyły się zawody nordic walking w ramach Pucharu Polski. Wśród startujących znaleźli się m.in. aktorzy Tamara Arciuch oraz Bartek Kasprzykowski. Organizatorami imprezy była Polska Federacja Nordic Walking i gmina miejska Polanica Zdrój. Bez komentarza.
KSIĄŻKA
Miejska Biblioteka Publiczna w Kudowie Zdroju znalazła się w grupie placówek, które biorą udział w projekcie pn. „Mała książka – wielki człowiek”. Celem projektu jest zapewnienie wyprawek książkowych jak największej liczbie trzylatków. Kontakt z nimi ma stać się początkiem wchodzenia w świat bajkowych postaci oraz liter. Pomysłodawcą kampanii jest Instytut Książki. Bez komentarza.
SERIAL
W Nowej Rudzie oraz okolicach powstają zdjęcia do nowego, polskiego serialu kryminalnego „Znaki”. Serial w reżyserii Jakuba Miszczaka i Marcina Ziębińskiego składać się będzie z 8 odcinków. Bez komentarza.
SPRZĘT
Komisariat Policji w Bystrzycy Kłodzkiej wzbogacił się o zestaw komputerowy, kamery cyfrowe oraz sieć przesyłową. Nowy sprzęt przekazała placówce burmistrz Renata Surma w obecności pełniącego obowiązki komendanta powiatowego w Kłodzku podinsp. Jacka Wysockiego. Sprzęt przełoży się na poprawę bezpieczeństwa. Bez komentarza.
RZUTKI
W siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku, odbyło się przekazanie sprzętu w postaci rzutek ratunkowych. Nowe wyposażenie w obecności przedstawiciela Referatu Zarządzania Kryzysowego, wręczył Etatowy Członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego. Policję reprezentował p.o. zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Kłodzku podinsp. Krzysztof Jurczyk oraz Naczelnik Wydziału Prewencji kłodzkiej komendy. Bez komentarza.
BIBLIOTEKA
Filia nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach przechodzi remont wraz z adaptacją pomieszczeń na cele statutowe. Projekt realizowany jest w ramach zadania pn. „Adaptacja Sali Podhalanka do pełnienia nowych funkcji, adaptacja pomieszczeń na cele biblioteczne – Krosnowice”. Wartość realizowanej inwestycji to 2 705 391,65 zł, z czego dofinansowanie wyniosło 2 028 773,19 zł. Gratulacje!
PATRON
Podczas Sesji Rady Miejskiej w Kło-dzku zapadła decyzja, aby skwer położony pomiędzy Starostwem Powiatowym w Kłodzku, a Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie nosił imię Weroniki Kumko. Wniosek w tej sprawie złożyli przedstawiciele Zrzeszenia Pszczelarzy Ziemi Kłodzkiej oraz Związek Sybiraków. Weronika Kumko była mieszkanką Kłodzka, pszczelarką i powojenną inicjatorką zakładania pasiek na Ziemi Kłodzkiej. Jest patronką Zrzeszenia Pszczelarzy Ziemi Kłodzkiej. Za swoją pracę odznaczona została Krzyżem Zasługi, a także najwyższym odznaczeniem pszczelarskim Jana Dzierżona oraz wieloma innymi wyróżnieniami. Bez komentarza.
ROWER
Pomimo prowadzonych akcji edukacyjnych, policjanci wciąż zatrzymują pijanych rowerzystów. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku zatrzymali rowerzystę, który miał w organizmie 2,9 promila alkoholu. 43-letni mieszkaniec powiatu kłodzkiego jechał sobie jednośladem na terenie gminy Bystrzyca Kłodzka. Bez komentarza.
STRAJK
Strajkują pracownicy jednej z większych fabryk na terenie Kłodzka. Do pracy nie przystąpiła załoga General Electric. Pracownicy od dłuższego czasu domagają się podwyżek. Spór zbiorowy z GE trwa od wiosny br. Rezultatu nie przyniosły także rozmowy prowadzone z udziałem mediatora. Pracownicy postanowili zaostrzyć protest i na trzech zmianach nie przystąpili do pracy. Bez komentarza.
NAWIERZCHNIA
Stan nawierzchni odcinka drogi przy ulicy Wolności w Szczytnej, jest w opłakanym stanie. Niestety na remont będzie trzeba jeszcze trochę poczekać. Jak wynika z informacji Zarządu Dróg Powiatowych w Kłodzku, zgodnie z harmonogramem prac, planowana przebudowa drogi nastąpi w przyszłym roku. Aktualnie została przekazana protokolarnie wykonawcy robót i stanowi plac budowy. Nic dodać, nic ująć.
TANIEC
Na dziedzińcu Muzeum Ziemi Kłodzkiej zaprezentowany został niezwykły spektakl muzyki oraz tańca z udziałem mistrzów malarstwa i tancerek grup konkursowych Gdańskiej Szkoły Artystycznej. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach trzeciej edycji Letniego Zderzenia Teatrów w Kłodzku. W ramach imprezy miały miejsce spektakle, happeningi, prezentacje, a także gry oraz zabawy. Bez komentarza.
ROZDZIELENIE
Nastąpiło rozdzielenie Kłodzkiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji. Kulturą zajmuje się teraz Kłodzki Ośrodek Kultury, a Ośrodkiem Sportu i Rekreacji – Zakład Administracji Mieszkaniami Gminnymi Gminy Miejskiej Kłodzko Spółka z o.o. Jak mówi burmistrz Kłodzka, takiego podziału od dawna domagali się przede wszystkim zarówno działacze kultury, jak i sportu, a rozdzielenie przyniesie korzyści oraz oszczędności. Bez komentarza.

Wydania: