W kilku zdaniach - Szczytna
* Festyn charytatywny.
To była doskonale przygotowana impreza, w organizację której zaangażowało się wiele osób, od grupy inicjatywnej, poprzez osoby uczestniczące w jej organizację i obsługę, do sponsorów i osób prywatnych. Zadbano przede wszystkim o atrakcje: występy piosenkarzy, loteria, licytacje, dmuchany zamek, pokazy miłośników samochodów terenowych, konne przejażdżki, domowe wypieki i wiele innych. A wszystko to dla Małej Maryjki, mieszkanki gminy Szczytna, trzyletniej, ciężko chorej dziewczynki. Na festynie zebrano ponad 16 000 zł, ale jeszcze wiele dni po nim trwały licytacje ofiarowanych na ten cel obrazów. Dopisali również mieszkańcy Szczytnej, łącząc przyjemne z pożytecznym.
Festyn rozpoczął się od Szczytniańskiej Wiosny – cyklicznej imprezy MO-K-u ze Szczytnej, a że pogoda dopisała, bawiono się i odpoczywano na wszystkich elementach Centrum Rekreacyjno-Sportowego im. Benedykta Narlocha.
W Gminie Szczytna jest coraz więcej osób potrzebujących z różnych względów wsparcia, przede wszystkim finansowego i nigdy nie są one pozostawione bez pomocy, przybierającej różne formy, jak datki w kościele, zbiórki publiczne-pieniężne i rzeczowe, okolicznościowe upominki przygotowywane w Bibliotece Publicznej w Strefie Seniora.
A ludzi organizujących tę pomoc i włączających się w nią nigdy nie brakuje.
* Sprawy poważne w karykaturach.
Na przełomie czerwca i lipca miała miejsce w siedzibie Bractwa Rycerskiego wystawa karykatur Mieczysława Kuczyńskiego „Dzieje 2 Korpusu… inaczej”
Wystawę „Historia na wesoło” przygotował IPN, prezentowała karykaturalne rysunki autorstwa M. Kuczyńskiego, weterana Kampanii Włoskiej, który służył w 3 Dywizji Strzelców Karpackich 2 Korpusu Polskiego. Po wojnie osiedlił się w Wielkiej Brytanii. Jest malarzem, rysownikiem, aktorem, reżyserem, historykiem amatorem. Obrazki z życia żołnierzy przedstawione przez niego w karykaturze i zmuszają do zadumy i śmieszą, bo przecież wojna to różne przypadki życia codziennego, któremu towarzyszy banalność, heroizm i… śmierć. Jak to na wojnie.
Wystawa, mimo wakacyjnej pory, cieszyła się umiarkowanym zainteresowaniem.
* To jest przecież ich pierwsza Ojczyzna.
Od wielu lat przyjeżdżają do Polski, miejsc, które znają z dzieciństwa, czasem ledwie pamiętają. Odwiedzają domy, w których mieszkali wtedy, cieszą ich zmiany – „macie wszędzie tak dużo kwiatów, zadbane domy (…) tak dużo tu zmian na lepsze, podczas każdej naszej wizyty spotykamy coś nowego” – mówią. I jak mogą uczestniczą w życiu tego ich rodzinnego miejsca, które już nie jest ich rodzinnym, udzielają symbolicznego wsparcia finansowego na odnowę zabytków, na działalność organizacji, z którymi współpracują, na ile mogą, bo to już przecież ludzie starsi, i zdrowie nie to – „to już chyba moja ostatnia wizyta w Szczytnej – mówi Karl Hanz Partisch – ale za chwilę, wspominając dzieciństwo, wtrąca uwagę „w przyszłym roku znowu będę spacerował tymi ulicami”.
W Szczytnej się urodził, wyjechał do Niemiec, mając kilkanaście lat. Był okres po wojnie, że jego rodzina mieszkała w domu z zakwaterowanymi w nim Polakami – dobrze nam się układało, jeden z tych wspólnie przeżytych dni uważam za najszczęśliwszy w moim życiu: p. Kazimierz Drabek (na spotkaniu obecna była wnuczka K. Drabka ) podarował mi na gwiazdkę wymarzony akordeon, który rodzice chcieli od niego kupić dla mnie. Mieszkała tam także bardzo dobra babcia, która piekła dla dzieci drożdżówki. Wyjeżdżałem myśląc, że już nigdy tu nie wrócę, więc jestem bardzo szczęśliwy, że mogę odwiedzać mój dom. Pan Partisch już wcześniej podarował Bractwu Rycerskiemu ze Szczytnej model zamku na Szczytniku, w tym roku przywiózł model kościoła pw. św. Jana Chrzciciela, który, podobnie jak zamek, sam zbudował. Przekazanie daru odbyło się w siedzibie BR na początku lipca. Wśród gości z Niemiec była obecna p. Maria Tatus, Honorowa Obywatelka Szczytnej, autorka książki o przedwojennej Szczytnej. To było bardzo wzruszające dla wszystkich obecnych spotkanie.
* Uchwały RM w Szczytnej.
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Szczytnej przyjęto następujące uchwały istotne dla mieszkańców:
- W sprawie przyjęcia regulaminu udzielania dotacji celowych osobom fizycznym oraz wspólnotom mieszkaniowym ze środków budżetu Gminy Szczytna na zadanie służące ograniczeniu niskiej emisji polegające na zmianie systemu ogrzewania na terenie Gminy Szczytna.
- W sprawie opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolu publicznym prowadzonym przez Gminę Szczytna.
- W sprawie absolutorium dla Burmistrza Szczytnej z tytułu wykonania budżetu Gminy Szczytna za rok 2017.
Na podstawie sprawozdania z wykonania budżetu za rok 2017, sprawozdania finansowego, opinii Izby Obrachunkowej, informacji o stanie mienia gminy, stanowiska Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej ABSOLUTORIUM BURMISTRZOWI UDZIELONO.