Złoty weekend w Lądku-Zdroju
Tegoroczną 23. edycję Festiwalu Górskiego im. A. Zawady w Lądku-Zdroju (20-23.09) uświetniła ceremonia wręczenia Złotych Czekanów (Piolets d’Or). Nagrodę otrzymali: Kazuya Hiraide i Kenro Nakajima z Japonii, Marek Holeček oraz Zdeněk Hák z Czech oraz Frédéric Degoulet, Benjamin Guigonnet, Hélias Millerioux z Francji. Uroczystość zwieńczyło uhonorowanie nagrodą za całokształt dokonań – Piolet d’Or Carriére – Andreja Štremflelja, wybitnego słoweńskiego alpinisty, himalaisty i przewodnika górskiego.
Mamy już za sobą kolejną edycję Festiwalu Górskiego im. A. Zawady w Lądku-Zdroju. W tym roku wydarzenie odwiedziło 9 zdobywców Złotego Czekana oraz 10 uczestników wyprawy na K2. Do Lądka-Zdroju przybyło 150 gości z blisko 20 krajów świata, m.in. dwie członkinie Cholitas Escaladoras czyli boliwijskie gospodynie domowe, które w wełnianych, kolorowych spódnicach zdobywają szczyty gór. Kurort odwiedziła także, żona patrona festiwalu – aktorka Anna Milewska. W tym roku publiczność mogła obejrzeć 29 filmów konkursowych, w tym 17 górskich premier, w tym dwie światowe i jedną europejską – oczywiście na festiwalu byli także obecni autorzy tych obrazów. Nie zabrakło też nowości książkowych o tematyce górskiej oraz spotkań z ich autorami. Tegoroczna edycja wydarzenia obfitowała w nowości.
Pierwszą i najważniejszą była ceremonia wręczenia tegorocznych Złotych Czekanów – po raz pierwszy uroczystość odbyła się w Polsce. Nagrodę Piolets d’Or określa się mianem „Oskara alpinizmu” – otrzymują ją jedynie nieliczni wspinacze za wybitne osiągnięcia, m.in. styl w jakim himalaista zdobył szczyt. Kolejną tegoroczną nowością stał się Festiwal Literatury Górskiej i konkurs Książki Górskiej Roku 2018.
XXIII edycja Festiwalu Górskiego doczekała się także własnej statuetki – przedstawia ona patrona wydarzenia Andrzeja Zawadę. Statuetki rozdano
w kilku kategoriach, za najlepszy film polski uznano dokument o Macieju Berbece pt. Dreamland w reżyserii jego syna Stanisława Berbeki.