Co w trawie piszczy?

Autor: 
Katarzyna Redmerska

EDYCJA
Powiat Kłodzki zajął III miejsce w XIX edycji Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych Województwa Dolnośląskiego. Na sukces punktowały: gmina Radków (IV miejsce) oraz gmina Kłodzko (VII miejsce). Uroczyste podsumowanie miało miejsce w Gaju Oławskim. Każda z gmin otrzymała puchar drużynowy, wyróżnieni także zostali poszczególni działacze za wkład w rozwój sportu. Gratulacje!
TRENING
Członkowie Wałbrzysko-Kłodzkiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego są przygotowani na sezon zimowy. W Zieleńcu przeszli szkolenie ewakuacji narciarzy uwięzionych na kanapach w wyciągu, a także przeszkolenia medyczne – ćwicząc działania przy wypadkach narciarskich, postępowanie z poszkodowanym w stanie hipotermii i wiele innych. Bez komentarza.
WSPINACZKA
Współpraca leśników, samorządowców miejskich Szczytnej oraz Polanicy Zdroju, działaczy Towarzystwa Miłośników Polanicy i Fundacji Wspinka – zaowocują powstaniem „Leśnego Szlaku Wspinaczkowego” prowadzącego z Polanicy Zdroju na Szczytnik. Szlak wyposażony będzie w tablice informacyjne oraz bezpieczne podejścia pod wychodnie skalne dla miłośników górskich wycieczek. Wow.
SZTUKA
Bystrzycki kolekcjoner Zbigniew Kaczmarek, który prowadzi lekcje muzealne z gimnazjalistami, zaprosił młodzież do Muzeum Filumenistycznego w Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie udostępniona jest do zwiedzania wystawa poświęcona grafice XIX i XX stulecia. Tworzą ją eksponaty z prywatnego zbioru pana Kaczmarka. Zwiedzanie wystawy połączone było z wykładem kolekcjonera, który przekazał wiele ciekawostek młodym ludziom, dotyczącym grafiki, począwszy od XV stulecia do czasów współczesnych. Nic dodać, nic ująć.
MOLESTOWANIE
Bystrzyckiemu Stowarzyszeniu EuroWeek – Szkoła Liderów zarzucono, jakoby podczas organizowanych przez nich szkoleń językowych dla dzieci i młodzieży, dochodziło do zachowań nieobyczajnych ze strony obcokrajowców prowadzących kursy. Zarzut ten wypłynął od blogera Dariusza Mateckiego ze Szczecina, będącego radnym miasta z partii PiS. Prezes Stowarzyszenia Adam Jaśnikowski stanowczo zaprzecza insynuacjom. Minister spraw wewnętrznych i administracji, Joachim Brudziński poinformował, że polecił Komendantowi Głównemu Policji zająć się wyjaśnieniem całej sprawy. No, no, no.
SPEKTAKL
Na terenie 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku, odbył się spektakl – dwóch złoczyńców przedostało się do magazynu broni w jednostce wojskowej. Zostali zauważeni przez służby ochrony, która natychmiast wszczęła działania interwencyjne. Całość zakończona sukcesem, czyli ujęciem przestępców. Gratulacje!
PRZEWODNICZĄCY
Czesław Kręcichwost po raz kolejny został wybrany na przewodniczącego Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Glacensis. Tak zadecydowano podczas walnego zgromadzenia odbywającego się w Boguszynie, gmina Kłodzko.
Podczas spotkania podsumowano minioną kadencję, która dla polsko-czeskiej organizacji była owocna. Zostało zrealizowanych wiele projektów, dzięki którym przede wszystkim poprawiła się infrastruktura techniczna oraz usługowa (m.in. przy udziale funduszy unijnych). Bez komentarza.
STRAŻ
Posterunek Straży Leśnej w Międzylesiu został wzbogacony o defibrylator AED oraz torby medyczne wraz z wyposażeniem. Sprzęty stanowią dodatkowe wyposażenie samochodu terenowego, który dojedzie ze strażnikami – ratownikami w każde miejsce. Bez komentarza.
DŁUGI
Gminne długi w portfelach mieszkańców – Ministerstwo Finansów przekazało dane Polskiej Agencji Prasowej, dotyczące zadłużonych gmin w Polsce na koniec 2017 roku. Gminy powiatu kłodzkiego radzą sobie nieźle w tym temacie, liderem są Duszniki Zdrój (2770 zł/os.), Kudowa Zdrój (1853 zł/os.), Kłodzko gm. (1657 zł/os.), Bystrzyca Kłodzka (1492 zł/os.), Kłodzko m. (920 zł/os.), Szczytna (710 zł/os.), Polanica Zdrój (544 zł/os.), Międzylesie (496 zł/os.). Bez komentarza.
JARMARK
Jak co roku w Ścinawce Średniej, gmina Radków, miał miejsce przedświąteczny jarmark. Uczestniczyli w nim wystawcy z gminy, pogranicza radkowsko-broumowskiego oraz goście z zaprzyjaźnionych miejscowości w kraju. W hali sportowej, gdzie obywał się jarmark było gwarno i tłoczno. Można było podziwiać świąteczne stoły pełne smacznych potraw i ozdób. Miały miejsce także występy artystyczne. Na scenie prezentowały się zespoły taneczne, śpiewacze oraz ludowe. Wow.
KONKURS
Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie zaprasza do konkursu pt. „Kocham moje miasto” noszącego imię Henryka Borkowskiego, artystę uhonorowano w 2011 roku godnością Zasłużonego dla Miasta Nowej Rudy.
Konkurs adresowany jest do uczniów miejscowych szkół: podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Jego przedmiotem są prace plastyczne pokazujące architekturę Nowej Rudy. Dozwolone techniki to: malarstwo, grafika i rysunek. Bez komentarza.
LIST
Radny powiatowy z ramienia SLD, Adam Łącki wystosował list otwarty do senatora RP z PiS, Aleksandra Szweda. Radny prosi w nim parlamentarzystę o podjęcie działania na rzecz przyspieszenia wydania koncesji na wydobycie węgla koksującego w rejonie Nowej Rudy. W liście czytamy m.in. „Wnioskuję w imieniu strony społecznej regionu Ziemi Kłodzkiej, oczekującej od rządzących stwarzania warunków do lepszego życia, o przyspieszenie wydania, bez zbędnej zwłoki, końcowej decyzji i koncesji dla inwestora na wydobycie węgla koksującego w rejonie Nowej Rudy”. Bez komentarza.
MEDALISTA
Podczas Otwartych Mistrzostw Służb Mundurowych w Szczytnie, potrójnym medalistą w pływaniu został mjr Mariusz Matusiak z kłodzkiej Placówki Straży Granicznej.
Kłodzczanin wywalczył złoty medal w stylu grzbietowy na 100 m, a dwa srebrne stylem motylkowym na 50 m oraz stylem dowolnym na 400 m. Gratulacje!
MUZEUM
Muzeum Górnictwa i Historii Złotego Stoku obchodzi swoje piąte urodziny. Pomysłodawczynią placówki jest Elżbieta Szumska – właściciela kopalni złota, na której terenie znajduje się muzeum. Pomysłodawczyni sukcesywnie powiększa zbiory. Wspomaga ją wiele osób oraz instytucji, m.in. burmistrz Złotego Stoku, Grażyna Orczyk, która jest pasjonatką pogórniczego miasteczka i jego historii. Gratulujemy jubileuszu i życzymy dalszych owocnych lat działalności.
ŚWIECA
Pewien jegomość z jednego z kościołów w Kłodzku, ukradł świece oliwne i usiłował się włamać do skrzynki ofiarnej. Skuteczne działania policjantów Wydziału Kryminalnego z kłodzkiej komendy, doprowadziły do zatrzymania sprawcy. 27-letniemu mieszkańcowi powiatu kłodzkiego grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. To się biedaczyna doigrał…
PLAC
Ukończono prace związane z budową placu zabaw w Parku Strażackim w Kłodzku. Powstał on w ramach projektu: „Rewitalizacja społeczna i przestrzenna Kłodzka i Krosnowic”. Gratulacje!
PATROL
Rutynowa kontrola drogowa policjantów z Komisariatu Policji w Nowej Rudzie okazała się owocna – u kierującego pojazdem, 29-letniego mieszkańca powiatu kłodzkiego znaleźli narkotyki. Woreczek z białym proszkiem, który przy sobie miał jegomość, po sprawdzeniu testerem okazał się amfetaminą. Mężczyzna z proszkiem odpowie karnie. Za posiadanie narkotyków grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat. O la, la.
SOŁTYS
Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej, Renata Surma spotkała się z sołtysami. Na roboczym spotkaniu włodarz miasta poruszyła wiele istotnych spraw, m.in. temat zapowiadanej przez rząd podwyżki cen energii elektrycznej. Jak wstępnie wyliczono, rachunki za ten nośnik będą kosztowały budżet gminy o 53% więcej niż dotychczas. Taka sytuacja wymusza poszukiwanie wszelkich rozwiązań oszczędnościowych, o których dyskutują władze samorządowe, zachęcając także sołtysów do współpracy w tym zakresie. No to jest problem…
KONKURS
Zakończyła się pierwsza edycja konkursu pn. „Leśne łamigłówki”. Organizatorem było Nadleśnictwo Zdroje, w konkursie udział wzięli uczniowie z dziewięciu szkół z terenu powiatu kłodzkiego. Impreza odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Szczytnej. Celem konkursu jest m.in. pogłębianie u dzieci oraz młodzieży wiedzy na temat lasu i pracy leśnika w ramach działalności edukacyjnej prowadzonej przez Lasy Państwowe, promowanie wiedzy o środowisku przyrodniczym i ochronie przyrody. Bez komentarza.
POCISK
Mieszkaniec gminy Kłodzko podczas prac budowlanych natrafił na pocisk artyleryjski. O niebezpiecznej pozostałości z czasów II wojny światowej powiadomił policję. Przybyli na miejsce funkcjonariusze ustalili, że rzeczywiście znalezisko jest pociskiem artyleryjskim. Zabezpieczyli miejsce do czasu przybycia patrolu saperskiego.
Bez komentarza.

Wydania: