Wystawa w Muzeum Ziemi Kłodzkiej

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń
wystawa2.jpg

Jeszcze tylko do końca stycznia możemy obejrzeć wystawę w Muzeum Ziemi Kłodzkiej, zorganizowaną z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pt. „Nasze drogi do Niepodległej”.
Wystawa przybliża wydarzenia z dziejów Polski przez pryzmat losów ludzi wplątanych w wielką historię.
Materiał ekspozycyjny w pierwszej części wystawy stanowią pamiątki rodzinne mieszkańców Ziemi Kłodzkiej, którzy zechcieli podzielić się historią swoich rodzin. Podążając śladami bohaterów wystawy jesteśmy świadkami: formowania się Legionów Polskich, Pow-stania Wielkopolskiego, kształtowania się nowoczesnego systemu szkolnictwa w II Rzeczpospolitej, Powstania Zamojskiego, represji ZSRR wobec Polaków w latach 1939-1946, losów Polskich Sił Zbrojnych, okupacji niemieckiej na ziemiach polskich w latach 1939-1944 i Powstania Warszawskiego.
Pamiątki swe użyczyli: Halina Daszewska-Toczyńska, Anna Franczukowska, Katarzyna Gloger, Joanna Jakubowicz, Grażyna Kordyka, Mariola Kowalcze, Anna Kuzian, Łada Ponikowska, Weronika Sumera, Irena Szczepankiewicz, Krystyna Toczyńska-Rudysz, Danuta Ułasiewicz, Elżbieta Niemczuk-Weiss, Krzysztof Filipowicz, Bogusław Lizis, Krzysztof Oktawiec, Julian Szot, Patryk Wolak, Mikołaj Rybczyński oraz Bractwo Rycerskie Matki Bożej Królowej Polski w Szczytnej.
W drugiej część wystawy zaprezentowano pochodzące ze zbiorów Muzeum Ziemi Kłodzkiej ciekawostki medalierskie i falerystyczne, związane z historią Polski. Są to medale upamiętniające postaci i wydarzenia historyczne oraz odznaczenia i odznaki pamiątkowe z okresu II Rzeczypospolitej i z czasów II wojny światowej. Zespół ten zawiera bardzo ciekawe egzemplarze – szczególnie z punktu widzenia walorów historycznych i artystycznych. Są wśród nich medale projektowane przez wybitnych
i najpopularniejszych ówczesnych medalierów, Franciszka Ksawerego Stuckarta, Gotfryda Majnerta, Edwarda Wittiga, Józefa Aumillera czy malarza Marcelego Harasimowicza. Muzeum pozyskało do zbiorów te obiekty od mieszkańców Ziemi Kłodzkiej, którzy przechowywali je w swych archiwach domowych jako cenne pamiątki patriotyczne.
Oglądamy m.in.:
Medal okolicznościowy „Huta Aleksandra w Białogonie” z 1817 r., żeliwny, upamiętniający utworzenie huty, bity w Mennicy Warszawskiej. W okresie powstania listopadowego huta ta produkowała lufy armatnie i kule na potrzeby powstańców.
Medal okolicznościowy, pośmiertny ks. Antoniego Melchiora Fijałkowskiego z 1861r. Antoni Fijałkowski (1778-1861) – to polski biskup rzymskokatolicki, teolog, działacz patriotyczny, uczestnik powstania listopadowego, arcybiskup metropolita warszawski w latach 1857-1861. Uważany był za przywódcę narodu. Pogrzeb jego był wielką manifestacją patriotyczną.
Medal pamiątkowy z okazji 100 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, z 1891 r., bity dwustronnie z napisem na awersie: 3GO MAJA 1791 – 3GO MAJA 1891. NIECH POKOLENIA POKOLENIOM PODAJĄ PAMIĄTKĘ TEGO DNIA. Na rewersie medalu widnieje zaś herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Medal legionowy upamiętniający poległych w powstaniach w 1831 i 1863 r. i w wojnie w 1914 r. Na awersie medalu widnieje wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej z Dzieciątkiem, daty 1831-1863-1914 i napis: KRÓLOWO KORONY POLSKIEJ – MÓDL SIĘ ZA NAMI. Na rewersie zaś: scena symbolizująca śmierć poległych w walce i napis: POLEGŁYM NA POLU CHWAŁY. Autor projektu, Stanisław Roman Lewandowski znany jest nam, gdyż jest twórcą pomnika F. Chopina w Dusznikach-Zdroju.
I jeszcze na jeden medal zwrócę uwagę: „Stanisław Staszic”, medal pamiątkowy wybity z okazji 100 rocznicy śmierci, w 1926 r., z pięknym przesłaniem na rewersie: PAŚĆ MOŻE – I NARÓD WIELKI – ZNISZCZEĆ – TYLKO NIKCZEMNY. Stanisław Staszic (1755-1826) – to polski działacz oświeceniowy, pionier spółdzielczości, pisarz polityczny i publicysta, filozof, tłumacz, wolnomularz, przyrodnik, ksiądz katolicki, minister stanu Królestwa Polskiego od 1824 r.
Do najważniejszych odznaczeń państwowych o charakterze wojskowym w okresie II Rzeczypospolitej należały: Krzyż i Medal Niepodległości, ustanowiony w 1930 r. w celu „odznaczania osób zasłużonych dla niepodległości Polski”, a także Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, z wizerunkiem profilu głowy marszałka Józefa Piłsudskiego, ustanowiony w 1928 r., dla upamiętnienia dziesięciolecia odrodzenia Państwa Polskiego.
Wernisaż wystawy miał miejsce 19 listopada i cieszył się wyjątkową frekwencją – o czym świadczą zdjęcia.
Warto zwiedzić wystawę!

Wydania: