Czyste jelita sposobem na zdrowie?

Autor: 
Małgorzata Beata Bodzek
CZYSTE JELITA SPOSOBEM NA..jpg

Nieprawidłowa dieta, fastfoody, alkohol, nadmiar leków, przetworzona, modyfikowana żywność, szybkie tempo życia – to najczęstsze przyczyny zaburzeń przemiany materii. Przez lata w jelitach odkładają się złogi pokarmowe, niestrawione resztki wydzielające duże ilości toksyn. Toksyny przedostają się do zdrowych tkanek powodując samozatrucie, które może prowadzić do wielu poważnych zaburzeń w organizmie m.in. do nadciśnienia, depresji, alergii, migren, otyłości oraz skutkują osłabieniem sił obronnych organizmu.
Hydrokolonoterapia jest nowoczesną metodą oczyszczania organizmu z zatruwających go złogów i toksyn i drobnoustrojów. Inaczej – jest to zabieg płukania jelita grubego za pomocą wody i specjalnie do tego celu przystosowanego urządzenia. Do jelita grubego wprowadza się przefiltrowany i podgrzany płyn, którego zadaniem jest pobudzenie perystaltyki jelit, co sprawia, że usunięte zostają nagromadzone złogi pokarmowe.
Niestrawione resztki pokarmu oraz kamienie kałowe, gromadząc się w zachyłkach i zagięciach jelita grubego zaburzają jego naturalną perystaltykę, czyli tzw. ruchy robaczkowe.
Zalegające niewydalone substancje przyciągają wiele szkodliwych bakterii, które wytwarzają toksyny, jako produkt uboczny ich aktywności rozkładającej te odpady. Toksyny zaczynają przenikać przez ściany jelita do krwi, limfy i narządów dookoła. Migreny, bóle głowy, szyi i barków, wzdęcia, napięcie przedmiesiączkowe, nieregularne miesiączki, skurcze brzucha, torbiele jajników, chwiejność emocjonalna, zaburzenia seksualne, infekcje nerek i pęcherza moczowego, pogorszenie wydajności umysłowej, jak również rak, i są to tylko niektóre z powikłań związanych z przeciążeniem jelita grubego. Człowiek współczesny zjada żywność wysoko przetworzoną, naszpikowaną konserwantami i barwnikami, prawie całkowicie pozbawioną błonnika. Ten styl odżywiania jest zabójczy dla pracy jelita grubego. Powoduje przewlekłe zaparcia lub biegunki, sprzyja gromadzeniu tzw. kamieni kałowych (wyschnięte masy kałowe przyklejone do ścianek jelita ), ich waga może dochodzić do 5 – 6 kg (obwisłe brzuchy to często skutek zapchanego jelita grubego ). Zdeformowane, zapchane kamieniami kałowymi jelito może uciskać na sąsiadujące narządy (typu wątroba, nerki, narządy kobiece), powodując zaburzenia w ich pracy. Zapchane jelito jest doskonałą pożywką dla bakterii, grzybów, pleśni, robaków.
Tradycje tego zabiegu sięgają starożytnych czasów. Podobno jako pierwsi płukanie okrężnicy zastosowali Egipcjanie, znaleziono nawet rysunki naskalne przedstawiające czynność oczyszczania. Przez wiele wieków udoskonalano technikę wykonywania irygacji jelita grubego, zarówno w warunkach domowych jak i ambulatoryjnych. Jeszcze w latach sześćdziesiątych XX wieku w sanatoriach stosowane były dość prymitywne metody wykonywania tego zabiegu, a lekarze często „przepisywali” lewatywę jako środek leczniczy.
Hydrokolonoterapia jest zabiegiem bezbolesnym. Odbywa się w higienicznych, przyjaznych pacjentowi warunkach. W trakcie zabiegu, trwającego 45 minut, pielęgniarka wykonuje masaż brzucha. Zabieg nie jest krępujący dla pacjenta. Zastosowanie jednorazowych materiałów i dokładna dezynfekcja urządzenia po każdym zabiegu, gwarantują aseptykę i odpowiednie warunki higieniczne.
Efekty zabiegu obserwuje się prawie natychmiast. Pacjenci mówią o uczuciu lekkości, świeżości i przypływie energii. Ustępuje wiele dolegliwości m.in. wzdęcia i zaparcia, następuje poprawa samopoczucia i spadek wagi, nawet do kilku kilogramów (tyle gromadzimy w jelitach zanieczyszczeń). Kilkakrotne powtórzenie zabiegu sprzyja utrwalaniu się tych tendencji. Jednak efekt odchudzający uzyskuje się jedynie wówczas, kiedy jednocześnie wdroży się procedury oczyszczające wątrobę, zabiegi wspomagające układ krwionośny i limfatyczny oraz odpowiednią dietę bogatą w warzywa i owoce, co w konsekwencji poprawia metabolizm, doprowadza do lepszego odżywienia organizmu na poziomie komórkowym i zmniejszenie łaknienia.
Hydrokolonoterapia jest często mylona z popularną od wieków lewatywą, która jest zabiegiem płukania końcowego fragmentu okrężnicy tylko 20 do 30 cm, składającego się z odbytnicy i esicy, hydrokolonoterapia pozwala przepłukać całe jelito grube, którego długość jest zmienna osobniczo i waha się w granicach od 100 do 160 cm.
Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu:
• krwawienia z przewodu pokarmowego,
• ostre i wrzodziejące zapalenie jelit,
• hemoroidy,
• miesiączka,
• zaawansowana ciąża,
• ostra niewydolność serca,
• niewydolność nerek,
• marskość wątroby,
• ostra anemia,
• nadciśnienie,
• wrodzona deformacja jelit,
• nowotwór jelit,
• przepuklina jelit.
Polskie Towarzystwo Hydrokolonoterapii opiera się na najnowszych badaniach naukowych, zrzeszając zwolenników i propagując działania na rzecz rozwoju nauk medycyny prewencyjnej. W czasach, gdy występuje nasilenie chorób tzw. cywilizacyjnych bardzo istotne staje się upowszechnianie w społeczeństwie wiedzy na temat zdrowego stylu życia i zapobiegania chorobom.
Mimo, że zabieg budzi kontrowersje (przeciwnicy twierdzą, że może doprowadzić do perforacji okrężnicy, w zwią-zku ze zbyt dużym ciśnieniem wody lub niewłaściwym użyciem sprzętu irygacyjnego). wiele osób, które doświadczyły hydrokolonoterapii z entuzjazmem opowiadają o jego korzystnych efektach. Trzeba jednak wiedzieć, że zabieg hydrokolonoterapii, który trwa średnio 45 minut (w tym czasie przez okrężnicę przepuszcza się około 60 litrów przefiltrowanej wody) kosztuje między 150 a 200 zł i należy go powtarzać od 3 do 6 razy aby uzyskać pożądane efekty.
Czy wiecie, że….
• Legenda głosi, że Marylin Monroe ładną cerę i zgrabną sylwetkę zawdzięczała m.in. regularnemu czyszczeniu jelita grubego.
• Aleksander Kwaśniewski korzystał z usług ośrodka specjalizującego się w hydrokolonoterapii, co wywołało ogromną burzę wśród zwolenników i przeciwników tej metody.
• Wśród warszawskich celebrytów zabieg płukania jelita jest obecnie najmodniejszym sposobem na zrzucenie nadwagi.
• Przeciwnicy twierdzą, że oczyszczanie wcale nie wymaga tak inwazyjnej metody, jaką jest hydrokolonoterapia. Na stan jelit można wpłynąć, np. ograniczając spożycie pokarmów mięsnych, słodyczy, białego chleba i jaj, a wzbogacając dietę o owoce, warzywa oraz otręby.
• „Jeśli okrężnica popada w stagnację zatruwa mózg i układ nerwowy tak, że stajemy się przygnębieni i poirytowani; zatruwa serce tak, że jesteśmy słabi i niespokojni; zatruwa płuca tak, że oddech jest nieświeży; zatruwa organy trawienne tak, że mamy zaburzenia trawienne i wzdęcia; zatruwa krew tak, że cera jest ziemista i niezdrowa, krótko mówiąc: każdy organ naszego ciała jest zatruty, a więc starzejemy się przedwcześnie, wyglądamy i czujemy się staro, mamy sztywne i bolące stawy, mętne oczy i przyćmiony umysł – radość życia zniknęła.” – fragment raportu przedłożonego przez 60 wybitnych internistów i chirurgów Królewskiemu Towarzystwu Medycznemu Wielkiej Brytanii.

Wydania: