W kilku zdaniach - wydarzyło się w Szczytnej

Autor: 
Danuta Chmielarz
d1.jpg
d2.jpg

* WOŚP.
Jej czerwone serce biło, jak zwykle, w Miejskim Ośrodku Kultury i jego okolicy. W podsumowaniu wydarzenia przez organizatorów mogliśmy przeczytać:
„Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nasz sztab talentem, występami, duszą, sercem i funduszami. Pobiliśmy rekord, zebraliśmy 19. 721, 28 zł.”
Na ten rekord złożyły się zbiórki do puszek, licytacje gadżetów i niecodziennych atrakcji, jak przejażdżki samochodami: terenowymi i rajdowymi. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także pokazy strażaków z OSP z Chocieszowa.
Jeśli o talenty chodzi, prezentowali je przedstawiciele różnych grup wiekowych – od przedszkola do seniora; były to występy wokalne, teatralne, muzyczne i taneczne. Jeśli chodzi o emocje im towarzyszące, to najintensywniejsze towarzyszyły licytacji i występom grupy „Senior Fit Szczytna”, od dwóch lat ćwiczącej pod kierunkiem Tomasza Kulińca z Kłodzka i mającej już za sobą kilka występów na imprezach powiatowych.
Na efekty licytacji niewątpliwie miał wpływ sposób prowadzenia jej przez kierownika szczytniańskiego Rewiru Policji, który bardzo sprytnie wpływał na ambicje licytujących.
Obserwując tę „zabawę”, myślałam, czy tych hojnych darczyńców byłoby stać na wpłacenie danej kwoty po cichu, bez licytowania się, kto ma grubszy portfel, po prostu na Orkiestrę, dając tym samym możliwość zdobycia upragnionej rzeczy za mniejszą kwotę innym, choćby dzieciom czy młodzieży. I zaraz sobie odpowiedziałam, gdzie chodzi o pieniądze, nie ma miejsca na sentymenty.
Podsumowując, wszystkim uczestnikom tego zdarzenia należą się słowa uznania za zaangażowanie, by Orkiestra grała głośno i skutecznie.

* Spotkanie Noworoczne.
Odbyło się 16. stycznia w Zajeździe „Tajemniczy Ogród”, a jego gospodarzem był nowy burmistrz Szczytnej Jerzy Król. Przybyli na spotkanie przedstawiciele Samorządu Terytorialnego, służb mundurowych, duchowieństwa, okolicznych instytucji; przedstawiciele lokalnych przedsiębiorstw i organizacji pozarządowych. Miłymi gośćmi byli uczniowie ZSP z Chocieszowa i przedszkolaki ze Szczytnej. Po raz pierwszy także – re-prezentancje miast partnerskich Szczytnej. Dużą grupę wśród obecnych stanowiła młodzież, która na co dzień jest dumą miasta i gminy, a więc: wrotkarze – Aleksandra Szymkiewicz i A. Glamkowska, tenisiści – Jakub Filiński, Konrad Bator, Natalia Niemiec, Iga Pisarek, jazda konna – Marlena Szymanek, Julia Duńka, pływanie – Alan Żyżański, pianista – Jeremi Łukanus.
Po raz drugi w spotkaniu uczestniczył Szymon Pierzchała; w ub.r. otrzymał od burmistrza Marka Szpaniera plecak na wyprawę w ramach projektu „Polskie Himalaje”, w tym roku mógł obwieścić, że w bazie pod Mount Everestem umieścił flagę Szczytnej i zostawił „Benia”, maskotkę miasta. Wyróżnienie otrzymał także Mateusz Kryniecki, interesujący się rajdami samochodowymi i promujący ten sport w Szczytnej.
Wśród dorosłych mieszkańców naszej społeczności tradycyjnie już nagrodzono zwycięzców konkursu „Piękny Dom”: 1. miejsce otrzymała Wspólnota Mieszkaniowa „Nad Wodospadem”, ul. Sienkiewicza 9, 2. m. – Wspólnota Mieszkaniowa „Na Rozdrożu”, ul. Wolności 14, 3. m. – Danuta Zając i Grzegorz Palij, ul. Wolności 39.
Natomiast tytuł Sponsora Roku przypadł Czesławowi Marculi, Usługi Budowlane „MARBUD”.
Goście Spotkania Noworocznego otrzymali Kalendarze Miasta i Gminy Szczytna na rok 2019 i mogli się wpisać do „Kroniki Miasta i Gminy”.
„Dziękując za spotkanie, życzę wszystkim szczytnianom dużo zdrowia i pomyślności w Nowym Roku”. Bernard Michalski.

* Tyle nas było, tyle jest.
Według danych biura Ewidencji Ludności UMiG w roku 2017 ludność miasta i gminy liczyła 7216 osób – w mieście: 5136, na wsiach: 2080 mieszkańców. Urodziło się w tym czasie 59 dzieci, zmarło 87 osób.
Ńa dzień 31 grudnia 2018 r. ludność gminy wynosiła 7178 mieszkańców; 5074 mieszkało w mieście, 2104 – na wsiach. Zmarło w ubiegłym roku 87 osób, urodziło się 61 dzieci. Wynika z tego, że zmniejszyła się ludność miasta, zwiększyła – ludność wsi.
Obecnie w gminie żyje 1067 kobiet i 1037 mężczyzn, w mieście są 3652 kobiety i 3526 mężczyzn.

Wydania: