Wiercenie otworu LZT-1 w Lądku-Zdroju rozpoczęło się 26 września 2018 roku

Autor: 
Burmistrz Lądka-Zdroju Roman Kaczmarczyk
Foto: 
Grzegorz Szczygieł (Archiwum gminy Lądek-Zdrój)
wiercenie.jpg

Na głębokości ok. 400 m (8 XI 2018 r.) możliwe było dopiero wykonanie pierwszych badań w otworze, po napotkaniu dużych pustek i wykonaniu pompowania wody. Próbki wody są jeszcze badane. Temperatura wody wynosiła ok. 23 st. C. Dopiero po dotarciu do głębokości ok. 1300 m (19 XII 2018 r.) i w związku z obowiązkiem zarurowania otworu wykonane zostały pierwsze badania geofizyczne, w trakcie których stwierdzono temperaturę 37 st. C. Wcześniejsze pomiary temperatury nie mogły być wykonywane gdyż wykorzystywana w wierceniu chłodna płuczka zaburzała rzeczywisty obraz termiki otworu.
Poniżej głębokości 1300 m w trakcie wiercenia stwierdzano obecność typowych dla Lądka-Zdroju gnejsów, a odcinkami napotykano niezwykle twarde jego odmiany, które stwarzały bardzo wiele problemów. Pomimo tych trudności dnia 24 stycznia 2019 r. otwór osiągnął głębokość 1795 m.
Już 2 dni wcześniej widoczne były objawy dopływów wody. Po stwierdzeniu znacznej ucieczki płuczki w dniu 24 stycznia br. wstrzymano wiercenie i wieczorem rozpoczęto pompowanie dopływającej wody do otworu. Rano 25 stycznia br. wypływająca na powierzchnię woda posiadała temperaturę 41 st. C (w rzeczywistości w otworze jest ona kilka stopni wyższa). Woda posiada wyraźny zapach siarkowodoru.
Po zakończeniu pompowania i badań będzie kontynuowane wiercenie do osiągnięcia ostatecznej głębokości 2500 m. Od początku inwestycji w piątki odbywają się narady w UMiG w Lądku-Zdroju, Inwestora, Wykonawców, Uzdrowiska Lądek-Długopole S.A. i Projektantów, podczas których na bieżąco omawiane są wszystkie informacje z odwiertu.

Wydania: