Czy warto jeść konopie?

Autor: 
Anna Popławska
nasiona konopi.jpg

Superfood polskiego pochodzenia, zapomniane konopie powracają do łask i… do naszych kuchni. Korzystają z nich już nie tylko weganie i wegetarianie, bo konopne nasiona to prawdziwa bomba witaminowa i niezwykle cenne źródło aminokwasów.
Dlaczego jeszcze warto jeść konopie? Przyjrzyjmy się im bliżej…
Konopie włókniste to rośliny, które wyróżniają się najwyższą zawartością łatwo przyswajalnego i lekkostrawnego białka.
Wiesz, że zaledwie dwie łyżki białka konopnego dostarczają go aż 11 g? Jest ono niezwykle bogate w aminokwasy, ma ich pełną gamę, aż 21. Musimy ich dostarczać, bo nasz organizm nie jest w stanie ich wyprodukować samodzielnie. Nasiona konopne to też źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3, 6 i 9. W konopnym siemieniu występują one w wysoce przyswajalnych dla naszego organizmu proporcjach.
Olej tłoczony z nasion konopi to także bomba witaminowa. Jeśli szukasz naturalnego źródła witamin A, D, E a nawet K, sięgnij po konopne produkty spożywcze! Warto jeść konopie, bo to także bogactwo minerałów, fosfolipidów, fisteroli i przeciwutleniaczy. Aby korzystać ze zdrowotnych i dietetycznych właściwości konopi, możesz włączyć do swojej diety olej tłoczony z nasion konopi, siemię konopne, kołacz lub białko.
Pestki konopi oraz produkty na ich bazie są chętnie wybierane przez wegetarian i wegan, ponieważ to znakomite źródło białka bilansuje dietę. Sięgają po nie też sportowcy, seniorzy, diabetycy i dbający o linię. Aby uzupełnić jadłospis o te cenne składniki odżywcze, włącz nasiona konopne do codziennych posiłków. Warto dodawać nasiona konopne do potraw jeśli doskwiera Ci stres, przemęczenie, cierpisz na bezsenność lub masz ciągłą chęć podjadania. To dobra wiadomość dla osób na diecie redukcyjnej! Nasiona zawierają aż 28g błonnika w 100g produktu, odpowiada on za uczucie sytości, pomaga powstrzymać potrzebę podjadania pomiędzy posiłkami, poprawia także pracę jelit.
Nasiona możesz wsypać do porannej owsianki lub dodać do jogurtów z owocami. W ten sposób przygotujesz pyszny deser, który sprawdzi się jako pełnowartościowe drugie śniadanie w pracy. Siemię konopne podkreśla smak sałatek czy zup, można posypać nimi gotową sałatkę warzywną, w ten sposób dostarczasz do organizmu sporo potrzebne błonnika i białka. 
Wiesz, że zaledwie trzy łyżki pestek konopnych są wstanie pokryć połowę dziennego zapotrzebowania na magnez? Takie nasiona, na przykład zmielone w blenderze możesz używać jako zamiennik mąki przy pieczeniu ciast, chleba, a nawet domowej pizzy! Wypróbuj je także w śniadaniowym omlecie, jako dodatek do musli, twarożku, czy świeżych owoców. Taką owocową sałatkę z chrupiącymi nasionkami z chęcią zje każdy z domowników. Siemię konopne możesz dorzucać do czego tylko chcesz. To wspaniały i łatwy pomysł na poprawę diety, w dodatku znany od wieków! Sienkiewicz pisał o nim już w „Potopie”.

Wydania: