Międzynarodowe Targi Turystyczne - Katowice 2019

Autor: 
Janusz Puszczewicz
targi 002.jpg

W dn. 29-31 marca odbyła się w Katowicach jubileuszowa XXV edycja Międzynarodowych Targów Turystycznych „GLOBALNIE 2019”. Impreza odbyła się w nowoczesnym Centrum Kongresowym, które ostatnio gościło uczestników Forum Klimatycznego. To w samym centrum miasta, nieopodal legendarnego Spodka czy nowo zbudowanego Muzeum Śląskiego, gdzie jeszcze niedawno pamiętam była kopalnia „Katowice”. Dzisiaj to jeden z najnowocześniejszych zakątków tego miasta.
Impreza zgromadziła ponad 200 wystawców nie tylko z Polski. Targi zdominowali tym razem Słowacy oraz Czesi, chociaż nie brakowało wystawców m.in. z Chin, Dominikany, Kuby, Boliwii czy Nigerii. Znacząca była również prezentacja Chorwacji, Węgier, Rumunii, Litwy czy Włoch.
Trudno się dziwić takiej liczbie wystawców, bowiem są to jedne z największych wystawienniczych imprez turystycznych w Polsce. Impreza przyciąga więc liczne grono specjalistów z turystycznej branży, ale i potencjalnych klientów tak bogatej oferty. Przybyli również – jak mnie poinformowano w Biurze Prasowym – liczni przedstawiciele ambasad czy konsulatów.
Polskę reprezentowały praktycznie wszystkie regiony. Tradycyjnie bogata była prezentacja m.in. Małopolski, Wielkopolski, Opolskiego, Łódzkiego czy Mazowsza. Wszystkich jednak przebiła prezentacja Śląska, ukazująca urok ale i smaki tego regionu. Wszak tu podziwiać możemy uroki Beskidów, Jury Krakowsko-Częstochowskiej, dorzecza Odry czy samego ścisłego Górnego Śląska.
Ziemię Kłodzką reprezentowało tym razem Kłodzko oraz Radków. Niestety brakowało oferty kłodzkich uzdrowisk czy mojego Lądka, który w ubiegłym roku zrobił tu wielką furorę. Kłodzko reklamowało się „jako jedno z najpiękniejszych miast Dolnego Śląska z ponad 1000-letnią historii, gdzie każdy znajdzie tu coś dla siebie…”. Gdzie jak mówił mi przedstawiciel miasta „zaprasza się zarówno młodych jak i starszych, miłośników aktywnego wypoczynku ale i szukających spokoju. Oczekujemy na wielbicieli militariów, historii i kultury. Oferujemy akcję promocyjną „Zostań rekrutem XVIII-wiecznej Twierdzy Kłodzkiej w ramach projektu Festiwal wrażeń”. Zainteresowanie gości budziła zapowiedź otwarcia nowej trasy, która wiedzie wschodnimi stokami Twierdzy Głównej. Targowym gościom rozdawano kłodzkie foldery i gadżety. Szczególne zainteresowanie budził folder „Poznaj na nowo Twierdzę Kłodzko” oraz „Wakacyjny przewodnik przeżycia na każdy dzień” który prezentuje osiem najważniejszych miejsc zarówno w Czechach jak i w Polsce. Zachęcony taką promocją postaram się odwiedzić w nadchodzącym sezonie prezentowane tam miejsca.
Z kolei Radków zaprezentował nam wspólnie z czeskim partnerem urok Krainy Gór Stołowych i Broumoskich Sten oraz Skały Adrszpasko-Teplickie. Radków stawia też na aktywny wypoczynek jak i pobyt grup zorganizowanych czy to w postaci kolonii, obozów i szkół survivalu. Wielu odwiedzających mile wspominało swój pobyt np. w Wambierzycach, Karłowie czy w Parku Narodowym Gór Stołowych. Wszyscy, z którymi rozmawiałem, wskazywali na szczególny urok Ziemi Kłodzkiej oraz przystępność ze śląskiego regionu z uwagi na dobry i bliski dojazd autostradą A4. Niestety wciąż zwłaszcza osoby starsze oczekują na bezpośrednie połączenie kolejowe z Katowic, które kiedyś istniało.
Jak już wspominałem – zabrakło oferty kłodzkich uzdrowisk, a o ten rynek szczególny ostatnio się walczy. Świadczy o tym bogata i urozmaicona oferta innych polskich uzdrowisk m.in. Buska, Rabki, Szczawnicy, Kołobrzegu, Świnoujścia, Wysowej czy wschodzącego ostatnio dość przebojowo Supraśla. Po przysłowiowych piętach depczą im już liczne czeskie czy węgierskie uzdrowiska. Liczne też biura podróży oferowały bogatą ofertę sanatoryjną. Być może kłodzkie uzdrowiska jak i same sanatoria nie muszą jeszcze walczyć o potencjalnego klienta, ale widać już szczególną aktywność innych na tym polu.
Bogatą i dość ciekawą ofertę przedstawiło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prezentując agroturystyczną ofertę łączącą wypoczynek na wsi z poznawaniem poszczególnych regionów i miejsc. O ile w roku ubiegłym dominowała prezentacja Dolnego Śląska, tym razem prym wiodła regionalna oferta Małopolski oraz Łódzkiego. Zresztą stoisko Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie przygrywał miejscowy zespół, zostało uhonorowane tytułem najlepszej targowej prezentacji. Z ciekawych stoisk warto jeszcze wspomnieć o stoisku … Muzeum Polskiej Wódki z Warszawy czy dość przebojowym wchodzeniu na rynek chińskich partnerów.
Targom towarzyszy jak zwykle liczne imprezy m.in. występy Zespołu „Śląsk”, branżowe warsztaty czy spotkania ze znanymi podróżnikami. Dzieci przyciągała z kolei wspinaczkowa ścianka przygotowana przez jurajskich ratowników.
Niebawem czeka nas jeszcze kolejna wielka impreza a będą nią Targi Turystyki Weekendowej „Atrakcje Regionów” w sąsiednim Chorzowie (17-19 maja), gdzie w ubiegłym roku podziwiałem również kłodzką ofertę.

Wydania: