ZAPROSZENIE NA XXV ŚWIATOWY ZJAZD i PIELGRZYMKĘ KRESOWIAN

Autor: 
JANUSZ PUSZCZEWICZ
zd 002.jpg

Tradycyjnie w pierwszy weekend lipca odbywa się na Jasnej Górze ŚWIATOWY ZJAZD i PIELGRZYMKA KRESOWIAN. W tym roku będzie to już jubileuszowe 25 spotkanie, które odbędzie się w dn. 6 – 7 lipca. W uroczystościach uczestniczą liczni Kresowianie i ich potomkowie z kraju oraz spoza jego granic. Jak zwykle spotykam wtedy rodaków nawet z odległej Australii, USA czy Kanady. Przybywają przedstawiciele organizacji kresowych i patriotycznych wraz ze swoimi sztandarami. Nie brakuje również – co jest wyjątkowo pocieszające – ludzi młodych, którzy chcą krzewić pamięć o naszych Kresach. Jak co roku szczególnie liczna jest reprezentacja Dolnego Śląska. Nie powinno więc zabraknąć Kresowian i ich potomków zamieszkujących Ziemię Kłodzką, gdzie powojenny los rzucił ich w te strony. Stąd zaproszenie do udziału w tym znaczącym kresowym wydarzeniu.
W chwili pisania tego materiału /początek maja/ organizatorzy nie podali jeszcze szczegółowego programu tegorocznego spotkania. Centralnym punktem jest jednak zawsze uroczysta Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. Jest to msza w intencji wypędzonych, poległych i pomordowanych na Wschodzie. Homilię wygłosi znany nam wszystkim ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Po mszy odbędzie się Marsz pokoleń kresowych pod figurę Matki Bożej przed jasnogórskim szczytem. Nieodłącznym elementem marszu jest ułożenie z biało-czerwonych zniczy Krzyża Pamięci Ofiar ludobójstwa OUN UPA, Apel Poległych oraz modlitwa w ich intencji. Stąd prośba o zabranie z sobą zniczy oraz kwiatów.
W reprezentacyjnej Sali Papieskiej odbędą się z kolei obrady Światowego Zjazdu Kresowian, podczas którego przewidziano m.in. Światełko Pamięci czyli chwila wspomnień o ludziach z Kresów, wystąpienia gości, Otwarte Forum Kresowe, w tym dyskusja o kresowych problemach i podjęcie stosownych uch-wał. Wręczane też będą honorowe nagrody Światowego Kongresu Kresowian oraz Światowego Związku Wypędzonych z Kresów Wschodnich II RP.
Nie zabraknie też części artystycznej, w której zaprezentują się m.in. finaliści Konkursu Piosenki Kresowej, jaki ostatnio odbył się w Bytomiu. Jak zwykle będzie okazja do nabycia kresowych wydawnictw czy spotkań i rozmów z rodakami z Kresów. Szczególnie liczna jest zawsze grupa ze Lwowa i jego okolic. To również okazja do materialnego wsparcia ich inicjatyw i działań. Bliższe informacje odnośnie spotkania i pielgrzymki można uzyskać u organizatora tj. w Centrum Kresowym w Bytomiu ul. Moniuszki 13 tel. 32/ 281 51 51 oraz na www.kresowianie.com. Bieżące informacje z przygotowań oraz dot. samego programu znajdziemy również w audycji „Lwowska Fala”, którą nadaje online w każdą niedzielę o godz. 9.10 Radio Katowice /audycja dostępna poprzez stronę www.radio.katowice.pl/. Koordynacją przygotowań zajmuje się od początku Danuta Skalska, ów niespokojny duch kresowej rodziny, kobieta, która swoją energią i niespotykaną kresową pasją zadziwia mnie od chwili poznania. Wielki szacunek Pani Danuto.
W imieniu organizatorów pozwalam sobie zaprosić Państwa na to wyjątkowe spotkanie. Do zobaczenia na Jasnej Górze, gdzie nie może przecież zabraknąć gości z Ziemi Kłodzkiej.

Wydania: