Mistrzowskie biegi

Autor: 
Ewa Chalecka
Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich fot.jpg

W drugiej połowie lipca Ziemia Kłodzka zaprasza biegaczy na wielkie spor-towe zmagania – Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich (18-21.07).
Uroczysta ceremonia otwarcia festiwalu odbędzie się w czwartek (18.07) o godz. 17.30 (tarasy pod Zdrojem Wojciech). Wydarzenie potrwa cztery dni, a w jego programie znalazło się siedem ciekawych tras. Pierwszego dnia festiwalu o godz. 18.00 wystartuje Bieg 7 szczytów oraz Super Trial 130. Pierwszy swym zasięgiem obejmie Koronę Ziemi Kłodzkiej czyli 7 pasm górskich otaczających nasz region – Kowadło (Góry Złote), Śnieżnik (Masyw Śnieżnika), Maria Śnieżna (Masyw Śnieżnika), Jagodna (Góry Bystrzyckie), Orlica (Góry Orlickie), Szczeliniec Wielki (Góry Stołowe), Kłodzka Góra (Góry Bardzkie), Ptasznik (Góry Złote). Do pokonania bagatela 240 km, a różnica wysokości to 1164 m. Trasa poprowadzi przez Lądek - Śnieżnik - Jagodną - Jamrozową Polanę - Kudowę - Szczeliniec Wlk. - Przełęcz Wilczą - Bardo z finiszem w Lądku. W tym samym dniu, również o godz. 18.00 wystartuje mniej wyczerpujący bieg Super Trial (130 km). Jego trasa prowadzi przez Lądek, Śnieżnik, Jagodną, Jamrozową Polanę do Kudowy. Oba biegi odbywać się będą w nocy – pierwsi zawodnicy Super Trial 130 przybędą do Kudowy ok. godz. 7.00, natomiast pierwsi uczestnicy Biegu 7 szczytów przybędą na metę w Lądku ok. godz. 22.00 (park zdrojowy naprzeciw Zakładu Przyrodoleczniczego Wojciech).
W piątek (20.07) o godz. 20.00 rozpocznie się Bieg K-B-L (110 km), którego uczestnicy podążą trasą Biegu 7 szczytów, jednak dopiero na odcinku Kudowa przez Bardo do Lądka-Zdroju. Organizatorzy przygotowali również dwie propozycje, których trasy prowadzą pasmem Gór Złotych – Złoty Maraton (45 km) oraz Złoty Półmaraton (21 km). Złoty Maraton wystartuje w sobotę (21.07) o godz. 10.00 – jego trasa pobiegnie z uzdrowiska Lądek do Złotego Stoku, aby finiszować w Lądku. Złoty Półmaraton rozpocznie się w tym samym dniu o godz. 11.00 (trasa poprowadzi z uzdrowiska Lądek do Złotego Stoku). Również w sobotę o godz. 6.00 rano wystartuje Ultra Trial. Trasa o długości 68 km rozpoczyna się w Lądku-Zdroju, prowadzi przez Przełęcz Gierałtowską, Czernicę, Rozdroże Zamkowe i Złoty Stok, aby finiszować w lądeckim kurorcie. Dla biegaczy specjalizujących się w krótkich dystansach przygotowano Trojak Trial (10 km – bieg charytatywny dla Piszkowic) charakteryzujący się trudnym odcinkiem prowadzącym po okolicznych skałach. Zawody wystartują w niedzielę (22.07) o godz. 10.00, trasa pobiegnie z uzdrowiska Lądek-Zdrój poprzez masyw Góry Trojak z metą w Lądku.
Zapisy na poszczególne biegi są już otwarte, a zgłoszenia przyjmowane będą do dnia startów poszczególnych biegów. Tegorocznej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich towarzyszyć też będzie wiele atrakcji: spotkania z gośćmi, koncerty, projekcje filmowe.
Szczegóły na temat zawodów na www.dfbg.pl

Wydania: