Narodowe czytanie: Bądźmy aniołami dobroci i pocieszenia
Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich włączyła się w akcję Narodowego Czytania w 2012 r., kiedy to lekturą Narodowego czytania był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W tym roku czytaliśmy nowele polskie w sali zamkowej Domu Pomocy Społecznej w Podzamku. Ich treści towarzyszyły rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Czytania nowel na przemiennie połączone było z akcentami muzycznymi i plastycznymi.
Goście i mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej mieli okazję poznać, posłuchać i porozmawiać z: • wójtem Gminy Kłodzko Zbigniewem Turem, który wraz z Aleksandrą Hytkowską z Młodzieżowej Rady Gminy Kłodzko przeczytał „Orkę” Władysława Stanisława Reymonta;
• panią Sylwią Winnik, autorką prawdziwych historii w książkach „Dziewczęta z Auschwitz” oraz „Trzeba przeżyć”, któ-ra wraz z panem Zdzisławem Orczykiem z Krosnowic przeczytała „Katarynkę” Bolesława Prusa; • panem Pawłem Korabem, aktorem i wszechstronnym artystą, który wraz z Pauliną Kraj z Młodzieżowej Rady Gminy Kłodzko przeczytał „Dym” Marii Konopnickiej; • panią Anną Jasińską, prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Stary Wielisław, która wraz z Mateuszem Włoskiem ze Starego Wielisławia przeczytała „Sachem” Henryka Sienkiewicza; • radną Gminy Kłodzko Teresą Biel-Lutosławską, która przeczytała „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego; • bibliotekarką Małgorzatą Kłonowską z Wojborza, która wraz z Oskarem Szymkowiakiem z Młodzieżowej Rady Gminy Kłodzko oraz panią Anną Kutny z Krosnowic wspólnie przeczytali „Dobrą panią” Elizy Orzeszkowej
W tle Narodowego czytania odbywał się konkurs malarski na współczesną okładkę ośmiu czytanych nowel, który osobiście poprowadziła uzdolniona artystycznie Aleksandra Wiśniewska z Młodzieżowej Rady Gminy Kłodzko. Uczestnikami konkursu byli mieszkańcy DPS. Każdy z rąk dyrektora pana Adama Frankowskiego otrzymał nagrodę rzeczową ufundowaną przez Bibliotekę.
Pieczętowane były okolicznościowym odciskiem przeniesione przez gości książki. Wśród obecnych uczestników rozlosowaliśmy 10 egzemplarzy „Katarynek” Bolesława Prusa. Zaprezentowano wystawę z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, którą w niecodziennej odsłonie przygotowały panie bibliotekarki Ewa Włosek i Roma Szczerbień. Na scenie muzycznej swoje talenty zaprezentowali: siostry Oliwia i Paulina Kraj z Wojciechowic oraz zespół Podzamek Boys. Bogactwo repertuaru pozwoliło wszystkim uczestnikom od czasu do czasu oderwać myśli od trudnej i dramatycznej lektury… Zamykając tegoroczną odsłonę Narodowego czytania, dyrektor Biblioteki Mariola Huzar podkreśliła, że czytaliśmy niepowtarzalne dzieła klasyki literatury polskiej, doniosłe w swoich mistrzowskich opisach, znakomicie zbudowane fabuły z wyrazistymi bohaterami. Szanując ich autorów oraz samych siebie „Bądźmy na co dzień aniołami dobroci i pocieszenia…”.
Biblioteka serdecznie dziękuje dyrekcji i pracownikom Domu Pomocy Społecznej w Podzamku za wszelką pomoc i wsparcie przy organizacji tegorocznej edycji Narodowego czytania. Było pięknie!!!