Turystyka do nas wróci: Tego są pewni nasi przewodnicy pp. Romana i Leszek Majewscy (cz. III – Ich wspólne działania w turystyce)
* Doprowadzili do obchodów w powiecie Światowego Dnia Turystyki.
* Doprowadzili do ułożenia właściwego hasła powiatu: „Ziemia Kłodzka – Turystycznym Hrabstwem” (bez wyrazu „Sudetów”).
* Zgłaszali uwagi, w odpowiednim czasie, na temat wyboru herbu powiatu tłumacząc, że jest niewłaściwy i niezrozumiały. Najlepszym dowodem na to jest nie używanie go.
Niewłaściwe logo miasta Kłodzka, które jest niekiedy widoczne na koszach do śmieci.
* Inicjowali upamiętnienie pierwszego pobytu – wędrówki po Ziemi Kłodzkiej św. Jana Pawła II, kiedy nie był jeszcze papieżem.
* Upamiętniono wytyczeniem szlaku i pomnikiem w Kudowie - Czermnej.
* Przyczynili się do upamiętnienia setnej rocznicy działalności uzdrowiska w Polanicy Zdroju. Tablica przy wejściu do pijalni.
* Także setnej rocznicy budowy kolei do Kudowy Zdroju. Tablica na moście w Lewinie Kłodzkim.
* Sto dwudziestej piątej rocznicy utworzenia Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego (GGV). Tablica na banku przy rynku w Kłodzku.
* Dwusetnej rocznicy nadania, najprawdopodobniej, pierwszej na świecie licencji przewodnickiej (urzędowej nominacji) Franzowi Pablowi - sołtysowi i oberżyście równocześnie wsi Karłów w 1813 r. Tablica na Szczelińcu W. Zaaranżowanie ogólnopolskiej imprezy turystycznej.
* Upamiętnienie działalności i miejsca urodzenia J. Koeglera. Tablica w Lewinie Kłodzkim.
* Upamiętnienie pierwszego śladu nart na Ziemi Kłodzkiej i działalności H. Ruebartscha. Tablica w Zieleńcu
* Wykształcenie 56 przewodników turystycznych po Ziemi Kłodzkiej. Jedyny przypadek przewodników regionu w Polsce. Opracowanie specjalnej odznaki z konturami czerwonego koloru Ziemi Kłodzkiej i żółtą różą kłodzką pośrodku. Wprowadzenie hasła: „Kochajmy Ziemię Kłodzką”. Środkową część odznaki (kontury i różę) oraz hasło przejęło PTTK.
* Opracowali, przekazali do urzędu miasta i wielu radnym w 1999 r. projekt wizualizacji miasta Kłodzko przede wszystkim od strony estetyki i turystyki. Niestety, skorzystano z niego tylko likwidując tablice upamiętniające nieistniejące WPGT „Śnieżnik” i tabliczki z nazwami już zmienionymi ulic. Zawieszono tablice na nekrologi. Zupełnie pominięto propozycję uczczenia – upamiętnienia tysiąclecia Polski, które nasze pokolenie przeżywało.
* Proponowali już przed laty opracowania odznaki regionalisty. Propozycję zgłoszono w 2004 r.
* Nazwano Drogą Niebiańską drogę z Kłodzka do Polanicy Zdroju przez Stary Wielisław. Ksiądz H. Deresz ogłosił to w kościele.
Nazwę uzasadniało nazwanie kościoła przez Bonifacego VIII „Niebieskim Przybytkiem”. Jest to jedyne sanktuarium w okolicy oparte nie o legendę, a o dokumenty i to papieskie.
* Uratowali przed rozbiorem schronisko „Maria Śnieżna” na Iglicznej kiedy jeszcze należało do PTTK. Obecnie istnieje jako prywatne.
* Zaproponowali i doprowadzili w kościele M.B. Śnieżnej na Iglicznej wystawy prezentującej kościoły pod tym wezwaniem. Istnieje ona do dzisiaj.
* Uczestniczą w dorocznym konkursie, jako członkowie jury, w sprawach zaradczych, w Ośrodku Kultury Gminy Kłodzko w Ołdrzychowicach.
* Opracowali wiele artykułów, które ukazały się w prasie, nie tylko lokalnej. Dla konsorcjum „Turystycznej Szóstki” (nie istnieje) opracowali „Przewodnik turystyczny”, „Przewodnik legendowy” i pierwszy na Ziemi Kłodzkiej przewodnik rowerowy.
* Opracowali „Legendy i opowieści Ziemi Kłodzkiej” – jako podręcznik nauczania regionalnego. „Atrakcyjne trasy wycieczkowe po Ziemi Kłodzkiej i czeskim pograniczu”. „Dla tych, co na kółkach i nie tylko, ku zbliżeniu sąsiadów”, wydali pierwszą mapę informującą o wysokości i tonażu mostów drogowych na Ziemi Kłodzkiej.
Spośród wszystkich wyróżnień najbardziej zadowoleni są z zaliczenia do najpopularniejszych kłodzczan i uznania Honorowymi Obywatelami Kłodzka.
Współpracujące z Nimi biura, organizacje, koledzy przewodnicy, piloci, a nawet indywidualni turyści dowiedziawszy się, że Ich decyzja jest definitywna, najpierw wyrażali zdziwienie, później niezadowolenie, a w końcu życzyli dobrego zdrowia. Nie brakowało przy tym życzeń dalszej pracy, niekoniecznie na szlaku, dalszych osiągnięć wierząc, że jako pasjonaci turystyki pracy nie zaprzestaną.
Kochajmy Ziemię Kłodzką! R.L.M.