75 lat działalności lądeckiej OSP

Autor: 
Małgorzata Bednarek
3.jpg

W roku 2020 nasze życie społeczne zdominowała pandemia i obostrzenia, rygory związane ze zwalczaniem choroby. A mija właśnie 75 lat polskości regionu, który zamieszkujemy. Wiele ważnych rocznic, będących okazją do podsumowań, spojrzenia wstecz na dokonania odbywa się bez szerokiego udziału społeczności lokalnych. Tak też było z rocznicą 75-lecia lądeckiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Obchody w gronie strażaków i niewielu gości miały miejsce 10 października 2020 r. Rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym, gdzie już po obrzędzie ks. Dziekan Aleksander Trojan złożył druhom najserdeczniejsze życzenia. Potem w formie pochodu ze sztandarami pomaszerowano w kierunku remizy, pod którą odbyła się część oficjalna uroczystości. Prowadził ją dh prezes Leszek Pazdyk, któremu towarzyszył dh Naczelnik Czesław Korobij. Władze gminy reprezentowali: Roman Kaczmarczyk, burmistrz Lądka-Zdroju, Małgorzata Bednarek, przewodnicząca Rady Miejskiej, Alicja Piwowar wiceburmistrz.
Z zaproszonych gości obecni byli: Zbigniew Szczygieł, radny Województwa Dolnośląskiego, wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej; dh Ryszard Drozd, prezes Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP we Wrocławiu, dh prezes Jan Zawadzki Miejsko- Gminnego Zarządu OSP, pracownicy lądeckiego ratusza, druhowie OSP z lądeckich gmin: Trzebieszowic, Radochowa i ze Skrzynki. Gratulacje w imieniu Jana Chilarskiego nadleśniczego Nadleśnictwa Lądek-Zdrój przekazała Ewelina Suchodolska z-ca Nadleśniczego.
Życzenia i gratulacje poprzedziło wystąpienia dh Leszka Pazdyka, który przedstawił zarys historyczny jednostki a druhów, którzy odeszli z szeregów na przestrzeni tych 75 lat uczczono minutą ciszy. W imieniu gminy burmistrz Kaczmarczyk przekazał jednostce pralko-suszarkę oraz pamiątkową tablicę.
Bycie strażakiem – ochotnikiem to nie jest hobby na chwilę. Stale rosną administracyjne wymagania. Obecnie, by uczestniczyć w akcjach trzeba mieć certyfikaty ukończonych szkoleń, aktualizację uprawnień, należy ćwiczyć poprzez udziały w zawodach. Nie wspominając o dbaniu o sprzęt, który zawsze musi być gotowy do użytku. Część potrzebnego wyposażenia strażacy zdobywają dzięki swojej aktywności np. poprzez pisanie wniosków do budżetu obywatelskiego, projekty skierowane do organizacji pozarządowych. Dodam, że w gminie Lądek- Zdrój na przestrzeni ostatnich kilku lat zakupiono nowe samochody strażackie dla jednostek w Trzebieszowicach i w Lądku-Zdroju, obecnie trwają ustalenia odnośnie auta dla OSP Radochów. OSP Lądek-Zdrój mieści się w wyremontowanym budynku dawnej remizy, ale prace nad dokończeniem najwyższej kondygnacji nadal trwają. Strażacy część budowlanych robót wykonują sami. Wielkie brawa również za zorganizowanie Izby Pamięci, gdzie zgromadzono kolekcję strażackich nakryć głowy z różnych państw, wyeksponowano tam sztandary i inne pamiątki, można też przejrzeć prowadzone przez dziesięciolecia kroniki.
Raz jeszcze gratuluję druhnom i druhom lądeckiej OSP z okazji tak pięknego Jubileuszu 75-lecia! Proszę przyjąć życzenia wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym i osobistym oraz dużo zdrowia, wytrwałości i satysfakcji ze służby obdarzonej tak wielkim zaufaniem społecznym. Należą się Państwu ogromne podziękowania za poświęcenie w ochronie życia i mienia ludzkiego, za zaangażowanie i gotowość do niesienia pomocy.

Historia OSP w Lądku-Zdroju – wystąpienie dh prezesa Leszka Pazdyka
Ochotnicza Straż Pożarna w Lądku – Zdroju powstała w 1945 r., na jej czele stanął jako komendant Kazimierz Wituwicki, jego zastępcą był Jan Kaleczyński.
W latach 50. prezesem OSP był druh Tadeusz Wurm, a później Jan Ciało, jego zastępcą był Tadeusz Wojtuń, naczelnikiem Tadeusz Jaworek. Na początku lat 60. prezesurę objął druh Stefan Cieślak. Następcą po druhu Stefanie został Stanisław Rabczuk. Wszyscy już nie żyjący – uwidocznione są ich nazwiska na tablicy pamiątkowej przy remizie, która została ufundowana w 65 rocznicę powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Lądku-Zdroju.
W latach 1970-1999 funkcję prezesa sprawował Korobij Stanisław, naczelnikiem był Ignacy Wołczacki, a następnie Władysław Rakoczy, który pełnił funkcję naczelnika do 2006 r. Druh Stanisław Korobij po zakończeniu swojej kadencji został Prezesem Honorowym OSP. Od 1999 r. aż po dzień dzisiejszy prezesem jest druh Pazdyk Leszek, naczelnikiem od 2006 jest druh Czesław Korobij.
Obecny skład Zarządu OSP w Lądku-Zdroju:
Prezes – Leszek Pazdyk, I wiceprezes Jacek Rzeźnik, II wiceprezes Naczelnik Czesław Korobij, zastępca Naczelnika – Stanisław Hlebik, skarbnik – Maria Liro, sekretarz – Gracjana Pazdyk-Poświstajło, członek Zarządu – Mirosław Łukaszewicz, kronikarz – Łukasz Korobij, gospodarz – Michał Pietkiewicz.
Dwadzieścia pięć lat temu w 50. rocznicę powstania Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Lądku-Zdroju ufundowano nowy sztandar – jest to trzeci sztandar jaki posiada Jednostka OSP – oraz postawiono pomnik przy remizie ku czci tym wszystkim strażakom, którzy odeszli z naszych szeregów na wieczny spoczynek. Natomiast w 65. rocznicę powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Lądku-Zdroju ufundowano tablicę pamiątkową, na której wypisywane są nazwiska i imiona wszystkich ŚP. druhen i druhów, którzy odeszli do wieczności w latach 1945 do 2020.
W czasie 75 lat istnienia Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Lądku Zdroju z naszych szeregów odeszli świętej pamięci druhna i druhowie.
1. Kazimierz Wituwicki
2. Jan Kaleczyński
3. Tadeusz Wurm
4. Jan Ciało
5. Marian Warzyboch
6. Eugeniusz Masłowski
7. Karol Mroszczyk
8. Stefan Cieślak
9. Romuald Błażewicz
10. Tadeusz Jaworek
11. Adam Falkiewicz
12. Zbigniew Jamróz
13. Stanisław Fimer
14. Roman Marciszyn
15. Eugeniusz Hengier
16. Edward Garbacz
17. Jan Koczuń
18. Jan Szyller
19. Wojciech Mazur
20. Marian Warkocki
21. Władysław Dębski
22. Jan Kański
23. Józef Foremny
24. Zygmunt Wołczacki
25. Jan Horejda
26. Tadeusz Wojtuń
27. Stanisław Rabczuk
28. Marian Celuch
29. Bernard Kaczmarek
30. Wacław Popławski
31. Józef Krzemień
32. Ignacy Wołczacki
33. Zygmunt Pietkiewicz
34. Stanisław Łukaszewicz
35. Władysław Rakoczy
36. Stanisław Falkiewicz
37. Czesław Galas
38. Stanisław Mazurek
39. Janina Galas
40. Bronisław Fornalik
41. Stanisław Cieślak
42. Józef Jakubczak
43. Włodzimierz Jacyno
44. Wiesław Kaczmarek
45. Tadeusz Kolus
46. Mieczysław Stępniewicz

Wydania: