Co w trawie piszczy...

Autor: 
Katarzyn Redmerska

POROZUMIENIE
Burmistrz Dusznik-Zdroju Piotr Lewandowski podpisał z przedstawicielami PiS porozumienie programowe, które zakłada współpracę w zakresie wspierania rozwoju Dusznik przez pełnomocnika PiS na okręg wałbrzyski Michała Dworczyka i pełnomocnika PiS na powiat kłodzki Aleksandra Szweda. Włodarz miasta uważa, że dzięki porozumieniu skuteczniejszymi mogą okazać się starania o środki unijne, państwowe oraz wojewódzkie dla kurortu. Tego poglądu nie podziela posłanka PO Monika Wielichowska, która zapowiada swoje wystąpienie z zapytaniem do Komisji Europejskiej i Premiera RP. W opinii pani Poseł tego rodzaju porozumienie to skandal. Się porobiło…
REGULACJA
W Międzylesiu odbywają się konsultacje społeczne związane z regulacją rzek oraz potoków znajdujących się na obszarze miasta. Tworzą go cieki płynące w granicach tego miasteczka, w które Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zamierza zainwestować fundusze. Zamierza m.in. zabezpieczyć miejsca najbardziej narażone na silny nurt Nysy Kłodzkiej – tam, gdzie jest taka potrzeba, wzmocnić brzegi i pogłębić koryto. Ma to zapewnić szybszy przepływ wody przy stanach jej podwyższenia. Nie wiadomo, kiedy rozpoczną się zaplanowane roboty. Są one uwarunkowane od zapewnienia PGW pieniędzy na cały zakres robót, które w tej chwili są określane w dokumentacji znajdującej się na końcowym etapie redakcji. Po nim rozpocznie się etap uzyskiwania niezbędnych pozwoleń wodno-prawnych. Bez komentarza.
WIEŚ
Wieś Kamienica leżąca w gminie Stronie Śląskie, znalazła się na II miejscu tegorocznego konkursu pn. „Piękna wieś dolnośląska”. Gratulacje!
PARTNERSTWO
Starosta sławieński Wojciech Wiśniowski i jego zastępca Andrzej Protasewicz oraz wicestarosta kłodzki Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk i etatowy członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego Piotr Marchewka podpisali ważny dla obu powiatów dokument. Dotyczy on wznowienia umowy partnerskiej, której najważniejszym celem jest wzajemne wspieranie się na rzecz popularyzacji atrakcyjności turystycznej obu obszarów, rozwoju gospodarki lokalnej, współpracy grup społecznych w różnych dziedzinach. Dokument został podpisany w Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie, w którym w szczegółach określono zakres i formy kłodzko-sławieńskiego partnerstwa. Nic dodać, nic ująć.
MANEWRY
W Gorzuchowie, pod kryptonimem „Wielka woda 2020” na miejscowym zalewie przeprowadzono powiatowe ćwiczenia ratownicze z udziałem strażaków z jednostek ratowniczo-gaśniczych i ochotniczych straży pożarnych. Jak poinformował Bartosz Wojciechowski z kłodzkiego starostwa, które było współorganizatorem sprawdzianu, służby „odnajdywały się” na wypadek wystąpienia powodzi i niezbędnych działań z nią związanych. W trakcie ćwiczeń został wykorzystany sprzęt pływający do transportu osób poszkodowanych podczas kataklizmu, zabezpieczono uszkodzony wał przeciwpowodziowy, doskonalono pracę ratowników tak na akwenie jak i na brzegu. No, no, no.
PIOSENKA
Został rozstrzygnięty konkurs na piosenkę o kurorcie Kudowa-Zdrój. Główną nagrodę – 10 tys. zł burmistrz miasta Aneta Potoczna wręczyła Robertowi Kasprzyckiemu za utwór pt. „Zdrój i zdrowie”. Nagrodami pieniężnymi po 4 tys. zł, wyróżnieni zostali ponadto Marzena Huk i Piotr Oleksy. Gratulacje!
NABYWCA
Pałac w Szczytnej, czyli poszkolny budynek w centrum, stanowi od dłuższego czasu przedmiot sprzedaży. Władze lokalne wciąż liczą na to, że znajdzie się podmiot zainteresowany zakupem tej nieruchomości i jej adaptacją na obiekt hotelarski lub pensjonatowy. W gminie myślano o przekształceniu tego budynku na siedzibę lokalnych władz samorządowych. Za tym rozwiązaniem przemawiała jego wygodna dla większości mieszkańców gminy lokalizacja. Niestety ewentualne roboty przystosowawcze wymagałyby sporych nakładów finansowych, na co budżet miejski nie może sobie pozwolić. Bez komentarza.
GMINA
Duszniki-Zdrój są gminą wiodącą w temacie realizacji projektu pn. „Zielone samorządy”. Wiąże się on z edukowaniem mieszkańców powiatu kłodzkiego z zakresu ekologii, podobnie jak i członków klastra energii Ares. Samorządowcy z Dusznik od swojego miasta zaczęli wymianę mieszkańcom energooszczędnych żarówek ledowych za tradycyjne, zżerające prąd. Akcji towarzyszyła kampania informacyjna. Natomiast teraz będzie ona prowadzona w kolejnych gminach. No, no, no.
WYSYPISKO
Do końca roku zgodnie z podpisaną umową powinno zostać zrekultywowane dawne wysypisko śmieci w rejonie Brzozowia, by nie było uciążliwe dla otoczenia. Bardzo na to liczą mieszkańcy Kudowy-Zdroju, którym nawet z tych odleglejszych rejonów dawało się ono we znaki. Silniejsze podmuchy wiatru przynosiły nieprzyjemny zapach. Firma zajmująca się neutralizacją obiektu tworzy na nim specjalną powłokę, na którą otrzymała zgodę od służb ochrony środowiska. Na niej wysieje się trawę, posadzi krzewy i drzewa. Bez komentarza.
WARSZTATY
Do filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Żelaźnie zaproszono grupę uczniów z Niepublicznej Szkoły Podstawowej. Wzięli oni udział w warsztatach ortograficznych pn. „Nie wpuszczaj mnie w maliny”. Bez komentarza.
REFERENDUM
W referendum nie odwołano burmistrza Dusznik-Zdroju Piotra Lewandowskiego z zajmowanego stanowiska. Do urn poszło o 86 osób mniej, niż stanowił próg wymagany przepisami, aby uzyskać pozytywny efekt dla inicjatora plebiscytu. Maciej Schulz, pełnomocnik Stowarzyszenia Libra, które było pomysłodawcą referendum, nie składa broni. Teraz podda analizie przebieg całej akcji, z której wyciągnie wnioski, i jeszcze bardziej skupi się na obserwowaniu i ocenie poczynań władz miejskich. Życzymy powodzenia.
KORNIK
Kornik drukarz pojawił się m.in. na Górze Parkowej w Kudowie-Zdroju, a także w Obniżeniu Kudowskim. Wykorzystał suszę i fakt, że z jej powodu drzewa iglaste, głównie świerki, zaczęły obumierać. Kornik zmusił właściciela terenu, czyli gminę do wycinania kolejnych sztuk. W związku z tym teren w sąsiedztwie „Szwajcarki” oraz w rejonie altanki miłości został mocno przetrzebiony. Jak poinformowała burmistrz miasta Aneta Potoczna, w miejsce wyciętych świerków planuje się wprowadzić lipę oraz jarzębinę, a także inne gatunki, które podpowiedzą architekt zieleni i leśnik. Na pewno dojdą krzewy, w tym róże i kaliny, czyli rośliny, które dodadzą kolorytu temu miejscu. Bez komentarza.
ŚWIETLICA
Gmina wiejska Kłodzko była inwestorem świetlicy tematycznej w sołectwie Kamieniec, która została niedawno uroczyście otwarta. Zadanie znalazło się w projekcie pn. „Budowa twórczych świetlic tematycznych w miejscowościach: Kamieniec, Łączna i Roszyce”. Obiekt powstawał pod nadzorem Bogdana Niemczuka i Władysława Juchniewicza, którym włodarz gminy Zbigniew Tur i dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Ewelina Ptak podziękowali za jego solidne wykonanie. Wow.
RENOWACJA
W miarę możliwości finansowych własnych i pozyskanych z różnych źródeł – na obszarze miasta oraz gminy Międzylesie, prowadzone są prace renowacyjne zabytków. Przydatne okazują się projekty realizowane z czeskimi partnerami, w ramach, których sąsiedzi zza miedzy troszczą się o swoje „historyki”, podczas gdy w tym okresie samorząd angażuje się w lokalne zadania. Dzięki temu m.in. odrestaurowano rzeźbę maryjną na międzyleskim rynku, gruntownie odremontowano domki tkaczy. Teraz działania sprowadzają się do odbudowania rzeźby św. Jana Nepomucena, który stał przy moście w Domaszkowie, a został rozbity w następstwie wypadku. Bez komentarza.
LINIA
W należących do Grupy KGHM/ KGHM TFI Uzdrowiskach Kłodzkich ruszyła nowa linia rozlewnicza naturalnej wody mineralnej Staropolanka. Inwestycja w Rozlewni Wód Mineralnych nr 1 w Polanicy-Zdroju pozwoli na poprawę wydajności oraz efektywności przy produkcji popularnej wody, przyniesie ponadto wymierne korzyści na rzecz środowiska naturalnego, co jest dziś jednym z celów strategicznych spółki. Nowa linia, to zespół maszyn do napełniania butelek, a także wiele powiązanych elementów całej infrastruktury: począwszy od nowych odwiertów i ujęć sięgających ponad 100 metrów w głąb polanickiej ziemi, a zapewniających wydajność źródeł sięgającą 40 m3 na dobę, poprzez trzykrotnie bardziej wydajną Stację Uzdatniania Wody (SUW), zmodernizowane hale produkcyjne, nowe stacje zasilania energią elektryczną po samą linię rozlewniczą i infrastrukturę magazynową do jej obsługi. Unowocześnienie w tak wielkiej skali ma także cel związany z ochroną środowiska. Pozwoli ograniczyć zużycie energii elektrycznej i znacznie zwiększyć efektywność energetyczną w przeliczeniu na produkcję jednej butelki. Gratulacje!
KONTRABANDA
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku ustalili, że w mieszkaniu 61-letniej mieszkanki powiatu kłodzkiego może znajdować się kontrabanda. Mieli rację – po przybyciu do mieszkania ujawnili tam i zabezpieczyli ponad 4 kg krajanki tytoniowej, 170 szt. papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Podejrzewana o posiadanie kontrabandy kobieta odpowie karnie. No to ma kobitka problem…
INWESTYCJE
W jednym z największych narciarskich w Polsce ośrodków – Zieleniec Ski Arena, trwają przeglądy techniczne, prace serwisowe, na ostatniej prostej są też nowe inwestycje, których w tym sezonie będzie w Zieleńcu wiele. W zbliżającym się sezonie narciarskim oddana do użytku zostanie nowa kolej linowa. Będzie to model Tatralift (typ TS-4), wyposażony w 4-osobowe kanapy niewyprzęgane z liny. Na terenie ośrodka Diament powstaje kolej, będzie uzupełnieniem dla znajdujących się tam wyciągów talerzykowych Diament 1 i Diament 2. Po ukończeniu jej budowy w całym Zieleńcu dostępnych będzie aż 30 wyciągów, w tym 7 nowoczesnych kolei linowych oraz ponad 23 km tras narciarskich o zróżnicowanym poziomie trudności, z których większość dostępna będzie aż do godziny 21:00. Bez komentarza.

Wydania: