Muzyczna strona Kozakowskiego

Autor: 
Witold Kozakowski
1-Klaudia Dziasek pierwsza absolwentka klasy gitary w PSM II st. w Bystrzycy Kłodzkiej..jpg
111.jpg
Bez nazwy 14.jpg

*Klaudia Dziasek pierwszą absolwentką!
Państwowa Szkoła Muzyczna II st. w Bystrzycy Kłodzkiej kończy szósty rok swojej działalności. Czytelnicy zapewne pamiętają burzliwe dzieje tej szkoły, początkowo utworzonej i prowadzonej (finansowanej) przez bystrzycki samorząd, a później przejętej bezpośrednio pod skrzydła Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z powodu chęci pozbycia się tej placówki edukacyjnej przez władze samorządowe Królewskiego Miasta Bystrzyca Kłodzka. I tak oto po pierwszych absolwentkach wydziału wokalnego, które ukończyły szkołę dwa lata temu, przyszedł czas na pierwszych absolwentów wydziału instrumentalnego. Wśród nich znalazła się Klaudia Dziasek, uczennica klasy gitary Witolda Kozakowskiego. Państwowa Szkoła Muzyczna II st. w Bystrzycy Kłodzkiej to rodzaj „technikum zawodowego”, albowiem nauka kończy się tutaj egazminami państwowymi, swoistą „maturą muzyczną”, a absolwent uzyskuje tytuł zawodowy muzyka-instrumentalisty. Najważniejszym wydarzeniem dla każdego ucznia kończącego tę szkołę jest egzamin końcowy, czyli wykonanie na swoim instrumencie recitalu dyplomowego, na którym należy wykonać z pamięci utwory muzyczne o określonej trudności technicznej i wykonawczej, z różnych epok muzycznych, różnych stylów i technik gitarowych. Klaudia Dziasek w dniu 7 czerwca br., przed komisją egzaminacyjną zaprezentowała następujący repertuar: Mauro Giuliani „Wariacje na temat Haendla”, Jose Vinas kompozycja pt. „Fantazja PARYŻANKA”, Luigi Mozzani „Stara piosenka włoska” (technika tremolo) oraz Francisco Tarrega „Etiuda koncertowa”. Miło poinformować czytelników, że Klaudia zdała egzamin dyplomowy na piątkę, uzyskując ze wszystkich innych zdających instrumentalistów najwyższą punktację (23 pkt). O tym, kim jest Klaudia Dziasek, jakie ma plany życiowe, zainteresowania (nie tylko muzyczne), będzie można dowiedzieć się już w następnym, sierpniowym numerze „Gazety Prowincjonalnej”, z wywiadu z tą uzdolnioną gitarzystką. A póki co warto pogratulować mieszkance Gorzanowa wspaniałego sukcesu ukończenia prestiżowej muzycznej szkoły średniej. Brawo!

*Gitary na jubileusz KOK-u
We czwartek 17 czerwca br. odbył się w Galerii Sztuki Kłodzkiego Ośrodka Kultury piękny wernisaż z okazji 70. lat działalności tej zasłużonej placówki kultury. Na kilku banerach/planszach przedstawiono w fotograficznym kalejdoskopie, bogatą działalność KOK-u. Przewinęło się przez mury tej placówki mnóstwo wybitnych artystów ze wszystkich niemal dziedzin sztuki, a Ośrodek wychował do kultury wiele pokoleń Kłodzczan, poprzez festiwale, spektakle, wystawy, projekcje filmowe, happeningi oraz codzienną pracę w sekcjach i klubach zainteresowań. To tu, podczas nieistniejących już Międzynarodowych Wieczorów Muzyki Organowej i Kameralnej, wystąpili m.in. Krzysztof Penderecki, Tomasz Stańko, Stefania Woytowicz czy Andrzej Chorosiński. To tu także narodziła się kłodzka „Gitariada” (konkretnie w roku 1998), której mocno sekundował ówczesny dyrektor Bogusław Michnik. Podczas uroczystego wernisażu otwierającego Jubileusz 70-lecia KOK-u, zabrzmiała muzyka gitarowa pod palcami trójki utalentowanych gitarzystek z Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Bystrzycy Kłodzkiej. Wystąpiły: Lila Wyjadłowska, Jagoda Religa oraz Klaudia Dziasek. Każdy z prezentowanych utworów muzycznych został wykonany z dedykacją: jeden aktualnym pracownikom KOK-u (utwór z repertuaru Marka Grechuty „Dni, których jeszcze nie znamy”), nieobecnemu na wernisażu Bogusławowi Michnikowi (Luigi Mozzani „Stara piosenka włoska”), a także słuchaczom i uczestnikom wernisażu z życzeniami udanych wakacji i wielu podróży (Francisco Tarrega „Wspomnienie z Alhambry”). Gromkie oklaski były miłą odpowiedzią na grę młodych gitarzystek Ziemi Kłodzkiej. W imieniu uczennic dziękuję Markowi Mazurkiewiczowi, dyrektorowi Kłodzkiego Ośrodka Kultury, za zaproszenie na jubileuszowy wernisaż, a zacnej placówce kultury życzę kolejnych 70. aktywnych i twórczych lat!

*Gitarzystki na medal!
Z okazji 70-lecia działalności Kłodzkiego Ośrodka Kultury, placówka ta zorganizowała konkurs muzyczny. Wzięły w nim udział trzy młodziutkie gitarzystki, uczennice klasy gitary Witolda Kozakowskiego: Martyna Lubas z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Bystrzycy Kłodzkiej oraz Marta Kustra i Natalia Skrzydło z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kłodzku. I wszystkie trzy zostały docenione przez konkursowe jury, albowiem Martyna i Marta uzyskały wyróżnienia, a pierwszaczka Natalia – III miejsce i nagrodę finansową. Brawo gitarzystki! Gratulacje!

Wydania: