Czy potrafimy wykorzystać wsparcie przeznaczone na „Zieloną transformacje”?
Ostatnie wystąpienie zakończyłem propozycją przygotowania projektu systemowej dekarbonizacji i termomodernizacji obiektów turystycznych Ziemi Kłodzkiej. Wprowadziłbym mała korektę. …obiektów turystyczno-sanatoryjnych… bo uzdrowiska to podstawowy nasz walor. Racjonalizacja kosztów prowadzonej działalności oraz atut stosowania czystych technologii to ważny argument na rynku usług. Dodatkowo budowa Partnerstwa to wzmacnianie społecznych relacji i potencjał do nowych inicjatyw.
Jak więc napisać i zrealizować taki projekt? Jesteśmy w dużym opóźnieniu w uruchomieniu środków Unii Europejskiej. Zasadnicze dokumenty tj. Umowa Partnerstwa czy Krajowy Plan Odbudowy nadal nie są „dokumentami podpisanymi”. Znana jest treść Rozporządzenia UE dotyczącego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji ale nieznane są wiążące rozwiązania krajowe.
W obiegu krajowym dodatkowo pojawiają się nowe oferty – Polski Ład, Dolnośląski Ład, programy krajowe i regionalne z nowymi nazwami. Jest tego dużo i tak naprawdę nie jest łatwo się w tym poruszać.
Na dzień dzisiejszy to sytuacja wyjściowa, która wymaga bieżącego śledzenia i pilnowania nowych informacji. Pomimo, że nie ma wszystkich informacji niezbędnych do określenia sposobu finansowania, napisanie projektu nie powinno stanowić problemu. W każdej sytuacji schematy tzw. fiszek mają charakter uniwersalny. Różnią się sposobem edycji. Dla przykładu przedstawiam Państwu fiszkę obowiązującą dla projektów zgłaszanych do Krajowego Programu Sprawiedliwej Transformacji. To schemat, który z powodzeniem można wykorzystać dla naszego pomysłu projektu skierowanego do branży turystyczno-sanatoryjnej.
Jeżeli już wróciliśmy na nasze podwórko, to co należałoby zrobić aby rozpocząć prace nad przygotowaniem projektu?
To co najważniejsze to musi być LIDER. No i od razu pytanie CZY takowy jest? Zadaniem Lidera jest zorganizowanie pracy zespołu projektowego. Kolejne pytanie kto powinien być w składzie zespołu? Czy zespół będzie chciał pracować społecznie tak jak przy budowie Społecznego Planu Sprawiedliwej Transformacji Subregionu Wałbrzyskiego? Jaka będzie formuła Partnerstwa oraz zasady partycypacji finansowej w części wymaganego udziału własnego? Pytań będzie na pewno wiele, ale aby zacząć należy sobie odpowiedzieć na te wcześniej wymienione. Niżej prezentuję wspomnianą wcześniej fiszkę projektową z nadzieją, że tak ważny dla bezpiecznego rozwoju turystki i uzdrowiska projekt stanie się faktem.
Wzór fiszki uproszczonej w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji
1. Nazwa przedsięwzięcia priorytetowego:
2. Podmiot odpowiedzialny za realizację przedsięwzięcia:
3. Opis przedsięwzięcia w kontekście proponowanych celów:
4. Obszar tematyczny realizacji przedsięwzięcia:
5. Obszar realizacji przedsięwzięcia (wskazać właściwe OSI, jeśli przedsięwzięcie je obejmuje):
6. Miejsce realizacji przedsięwzięcia:
7. Stan zaawansowania prac przygotowawczych/realizacji
8. Orientacyjny całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia:
9. Źródła finansowania przedsięwzięcia: