Na ludową nutę z Erasmusem

Autor: 
inf. PSM w Bystrzycy Kłodzkiej
Komncert w Dusznikach Zdroju - zespół czeski.jpg
koncert Bystrzyca Klł.jpg
koncert w Pałacu w Gorzanowie.jpg

W dniach 20-22 października mieszkańcy Ziemi Kłodzkiej mogli poznać artystyczne efekty międzynarodowego projektu „Na ludową nutę” w ramach programu Erasmus+. Inicjatorką i główną koordynatorką tego przedsięwzięcia była Renata Fiałkowska-Duma, a w jego realizacji udział wzięli Estończycy, Czesi i Polacy. Uczniowie Szkoły Muzycznej w Saku (Estonia), Chór Carmina z Rychnova n. Kneznou (Czechy) oraz Zespół Wokalny „Con Grazia” i instrumentaliści z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Bystrzycy Kłodzkiej (Polska) wystąpili wspólnie na koncertach w Pałacu Gorzanów, w Dworku Chopina w Dusznikach-Zdroju i w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej. Te wspaniałe prezentacje muzyki ludowej różnych narodów stanowiły zwieńczenie wielomiesięcznych działań – prowadzonych najpierw na odległość, a w ostatnich dniach w bezpośredniej interakcji. Uczniowie estońskiej szkoły i członkowie czeskiego chóru wraz ze swoimi opiekunami przez kilka dni gościli na Ziemi Kłodzkiej. Wspólnie z uczniami bystrzyckiej szkoły uczestniczyli w warsztatach muzycznych, podczas których – ucząc się nawzajem – przygotowali zespołowe wykonanie ludowych pieśni i tańców pochodzących z ich krajów. Uczestnicy projektu mogli poznać się bliżej także podczas zabaw integracyjnych, rozmów oraz zwiedzania Kłodzczyzny. Razem odbyli spacery po Bystrzycy i Kłodzku, odwiedzili Skansen w Pstrążnej, Kopalnię Złota w Złotym Stoku i Minieuroland w Kłodzku.
Efekty wspólnego spędzania czasu i muzykowania na ludową nutę zaprezentowane zostały podczas trzech wspomnianych już koncertów. W interpretacji Zespołu Wokalnego Con Grazia pod dyrekcją Renaty Fiałkowskiej-Dumy publiczność mogła usłyszeć pieśni pochodzące z różnych regionów Polski. Dziewczętom towarzyszyli instrumentaliści z Iriną Yakymets i Tadeuszem Piotrowskim na czele. Florian Bednarek z klasy akordeonu Arkadiusza Gembary wykonał natomiast solo suitę
„W murowanej piwnicy”. Chór Carmina pod kierunkiem Lucie Martinu zaśpiewał pieśni czeskie, morawskie i słowackie. Uczniowie Szkoły Muzycznej w Saku zaprezentowali z kolei estońskie pieśni i tańce, a na scenie towarzyszyły im nauczycielki: Kaari Klesment, Agni-Sandia Hallik i Laura Linnaks. Zainteresowanie wzbudziło instrumentarium tego zespołu. Obok skrzypiec i gitar zabrzmiały typowe dla ludowej muzyki Estonii kannele i garmony. Finałową część każdego z koncertów stanowiło wspólne wykonanie utworów pochodzących z muzyki narodów, których przedstawiciele spotkali się w ramach projektu.
Wyraźnie widać było, że uprawianie muzycznego folkloru daje wykonawcom ogromną radość i poczucie wspólnoty, a to z kolei udzielało się słuchaczom. Projekt przyniósł zatem spodziewane rezultaty – zarówno artystyczne, jak i te dotyczące relacji międzyludzkich. Można śmiało stwierdzić, że całe przedsięwzięcie zakończyło się w duchu muzyki ludowej: było i z przytupem, i wzruszająco.

Wydania: