Spotkanie klubu miłośników poezji w Krosnowicach

Autor: 
inf. MH
2Klubpoetycki.jpg

Minęła 50. rocznica śmierci pisarki, autorki książek, baśni i wierszy dla dzieci, redaktorki czasopism dziecięcych i tłumaczki literatury skandynawskiej. Filia nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach zorganizowała spotkanie klubowiczów miłośników poezji z okazji 50. rocznicy śmierci Janiny Porazińskiej (1882–1971).
Janina Porazińska współredagowała czasopisma dla dzieci „Przyjaciel Dzieci”, „Promyk” i „Promyczek”. Wraz z wybuchem drugiej wojny światowej była aktywną działaczką organizacji zajmujących się oświatą i kulturą. Fascynowała się tradycją i rodzimym folklorem, które stanowiły niewyczerpane źródło inspiracji jej twórczości. Doskonale znała duszę i wyobraźnię dziecięcą. W swoich baśniach i poezjach nawiązywała do znanych przypowieści, podań, pieśni i legend. W ten sposób znajdowała odpowiedzi na pytania, rozterki, problemy najmłodszych czytelników. Lubiła i kochała dzieci, często przebywała w ich towarzystwie. Nawet u kresu swojego życia, poświęcała im czas, zapraszając je na podwieczorkowe jabłuszka.
Obecna na spotkaniu, pani Grażyna Sobczak – krosnowicka poetka opowiedziała również o swojej twórczości i wydanych książkach, podkreślając, jak ważna jest obecność polskich poetów, a także lokalnych twórców w księgozbiorze bibliotek.
Kolejna miłośniczka poezji i twórczyni słowa pisanego pani Liliana Figurska przeczytała swoje wiersze. Poezja Janiny Porazińskiej oraz lokalnych twórców z Krosnowic, to niewyczerpane źródło wspaniałych historii dla dzieci, emocji z życia wziętych oraz tego, co w duszy gra.
Przy herbatce wywiązała się dyskusja o poezji wielu polskich autorów oraz o książkach przeczytanych przez uczestniczki spotkania. Pani bibliotekarka Stasia przeczytała również wiersz anonimowego autora, który został znaleziony w książce bibliotecznej.

Wydania: