Śnieżnicki Klub Biznesu

Autor: 
inf.wł.
image_6483441aa.jpg

Coraz trudniejsza sytuacja społeczna i ekonomiczna w kraju, będąca następstwem chaosu wywołanego wdrażaniem programu „Polski Ład”, dopinguje osoby zajmujące się biznesem do skupiania się w grupach. Tylko poprzez nie ich głosy niezadowolenia mogą być bardziej donośne i mocniej artykułować obawy o przyszłość prowadzonych firm. Mówiono o tym podczas spotkania zorganizowanego przez Śnieżnicki Klub Biznesu w siedzibie lądeckiego Inkubatora Przedsiębiorczości w czwartkowe popołudnie 20.01.2022 r.
Koordynator Śnieżnickiego Klubu Biznesu – Adam Jaśnikowski na wstępie spotkania wskazał, że z każdym tygodniem wzrasta zainteresowanie działalnością klubu, który chce być wyrazicielem opinii swoich członków i sympatyków. I jednych, i drugich przybywa, bo wyjście im naprzeciw właśnie poprzez takie konferowania pozwala bezpośrednio wskazać problemy, podsunąć pomysły na ich rozwiązanie, posłuchać zaproszonych przedstawicieli władz różnego szczebla. Adam Jaśnikowski zapowiedział kolejne spotkania z formułą otwartą dla biznesu, do której zaproszeni zostaną politycy i samorząd województwa. Planowana jest kontynuacja działań w sprawie uruchomienia wspomnianej linii kolejowej nr 322, sprawa inwestycji wokół elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach w gminie Bystrzyca Kłodzka oraz dyskusja nad projektem strategii rozwoju południa i zachodu województwa dolnośląskiego Sudety 2030. 
Piotr Wdowiak – drugi koordynator Klubu Biznesu – hotelarz z Bystrzycy Kłodzkiej – wskazuje, że przy obecnej sytuacji gospodarczej kraju, wywołanej rosnącą inflacją i niepokojącą zwyżką cen towarów i usług, przedsiębiorcy niemal od razu potwierdzają swój udział w tego rodzaju spotkaniach.
Nie jestem związany z żadną partią polityczną, moja partia nazywa się Lądek-Zdrój – mówił podczas spotkania burmistrz Lądka Roman Kaczmarczyk, zwracając uwagę na trudności w funkcjonowaniu gminy m.in. przez otrzymywaną z roku na rok, coraz mniejszą subwencję oświatową.
Lech Kawecki – wiceburmistrz Stronia Śląskiego – zadeklarował wspieranie dialogu z przedsiębiorcami plus wsparcie dla inicjatyw otwarcia linii kolejowej nr 322 Kłodzko- Lądek Zdrój - Stronie Śląskie z dwoma gotowymi dworcami.
Zbigniew Szczygieł – prezes Wołowiny Sudeckiej – mówił o sukcesach integracji rolników i firm wokół wołowiny sudeckiej. Namawiał do integracji przedsiębiorców. Sądzi, że rząd i sejmik oba rządzone przez PIS, powinny liczyć się z grupą przedsiębiorców. Pojedynczy biznes nie ma szans na głos. Rząd nie odsunął podniesienia podatków dla przedsiębiorców w tzw. Polskim Ładzie i nic nie robi, by zapewnić stabilne otoczenie dla biznesu. Dziś w Polsce mamy rekordowo niski poziom inwestycji samorządowych i prywatnych. 
W podobnym tonie przemawiał prezes Stowarzyszenia Masywu Śnieżnika – Ryszard Wojtaszek zachęcał przedsiębiorców do tworzenia stowarzyszeń przedsiębiorców, by ich głos był bardziej słyszalny wśród decydentów politycznych.
Monika Wielichowska – poseł na Sejm RP – Rok 2022 przywitał nas drożyzną, inflacją najwyższą od ponad 20 lat, wysokimi stopami procentowymi i tak zwanym Polskim Ładem, który wprowadził przedsiębiorcom chaos i nieład. Do tego mamy pandemię, z którą tak jak z inflacją rząd sobie nie radzi. To wszystko jest bombą z opóźnionym zapłonem. Brakuje mądrych, odważnych i odpowiedzialnych decyzji rządu. Drogi prąd i gaz? Transformacja energetyczna powinna rozwijać się w najlepsze. Były na to pieniądze  z ETS-u. To około 58 mld złotych. Co z nimi zrobił rząd? Nie wiemy.  Rząd zmarnował 6 lat. Nie zainwestował pieniędzy w budowę sieci przesyłowych ani też w magazynowanie energii.  Rząd zafundował Polakom  6 lat dewastacji OZE. Za to sprowadzał węgiel z Rosji, blokuje drogę do budowy nowych farm wiatrowych i uderza w fotowoltaikę. 
Tomasz Dutkiewicz z Kletna – aktywista społeczny na rzecz uruchomienia kolei, autor jednej z petycji, nawoływał o spotkanie w szerokim gronie dla rozwoju Ziemi Kłodzkiej.
Adam Łącki – radny Rady Powiatu – pochwalił inicjatywę spotkań – i zapowiedział wsparcie inicjatywy Śnieżnickiego Klubu Biznesu przez radnych z Komisji Rozwoju Powiatu.
Głosy przedsiębiorców – Paweł Słowik z Bystrzycy Kłodzkiej: Niestety rząd nie ma strategii walki z inflacją. Nie wykonuje rekomendacji Komisji Europejskiej w zakresie praworządności – dlatego Polska nie otrzymała środków z Krajowego Planu Odbudowy. Na te pieniądze czekają samorządy i przedsiębiorcy. 
Rząd nie zamierza przywrócić niezawisłości sędziom i niezależności sądom – więc grozi nam mechanizm warunkowości. 
Rząd nie przeznacza środków 58 mld ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 na konieczną transformację energetyczną i inwestycje w OZE – co pozwoliłoby obniżyć ceny energii w przyszłości. 
Uczestnicy spotkania podpisali petycję do Premiera i Marszałka województwa o uruchomienie linii kolejowej 322 Kłodzko – Lądek Zdrój – Stronie Śląskie. Zapowiedzieli też wspólnie na Ziemi Kłodzkiej zbieranie podpisów popierających petycję. Są piękne wyremontowane dworce w Lądku Zdroju i Stroniu Śląskim.
W spotkaniu wzięli udział przedsiębiorcy z Ziemi Kłodzkiej i samorządowcy:
Roman Kaczmarczyk – burmistrz Lądka -Zdroju, Lech Kawecki – wiceburmistrz Stronia Śląskiego, Monika Wielichowska – posłanka na Sejm RP, Zbigniew Łopusiewicz – były burmistrz Stronia Śląskiego, pomysłodawca kompleksu narciarskiego Czarna, przewodniczący Rady Powiatu, Małgorzata Bednarek – przewodnicząca Rady Miejskiej w Lądku Zdroju, dyrektor Adrian Romańczak – Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Zbigniew Szczygieł – radny Sejmiku Dolnośląskiego, prezes Wołowiny Sudeckiej, Adam Łącki radny powiatowy, przewodniczący Komisji Rozwoju, Zbigniew Piotrowicz, przedsiębiorca z gminy Lądek-Zdrój, Adam Jaśnikowski, przedsiębiorca, Śnieżnicki Klub Biznesu, Piotr Wdowiak, przedsiębiorca, Śnieżnicki Klub Biznesu, Ryszard Wojtaszek – prezes Stowarzyszenia Masywu Śnieżnika, Jolanta Lignarska – Chata Cyborga z Bielic.
W przypadku zainteresowania współpracą i działalnością Śnieżnickiego Klubu Biznesu, zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub osobistego z Adamem Jaśnikowskim 792022777 lub z Piotrem Wdowiakiem z Hotel Abis w Bystrzycy Kłodzkiej.

Wydania: