Gmina Międzylesie - I to jest działanie na dziś... nie odkładajmy tego na „za pięć lat” - zbiorniki przeciwpowodziowe w Roztokach i Boboszowie.

Autor: 
z burmistrzem Międzylesia Tomaszem Korczakiem rozmawia Mirosław Awiżeń
1-DSCN6465.jpg
2-DSCN6468.jpg
3-DSCN6482.jpg
4-DSCN6480.jpg

Czego dotyczy ten tytuł? Ano, zbiorników przeciwpowodziowych w Roztokach i Boboszowie.
Oddaję głos p. burmistrzowi Tomaszowi Korczakowi: o co chodzi z tymi zbiornikami?
- Mamy ukończony zbiornik w Roztokach. Na końcówce budowa zbiornika w Boboszowie. Były one projektowane jako suche zbiorniki przeciwpowodziowe. Projektowane wówczas kiedy nie mieliśmy na przemian okresów nawalnych opadów bądź suszy.
Pojawiło się kilka lat suszy – wszyscy powinniśmy pomyśleć poważnie o retencji, a właśnie te zbiorniki aż się proszą by spełniać taką potrójną funkcję. No i trzeba teraz tak zrobić, żeby w planach zagospodarowania przestrzennego tak Gminy, jak Powiatu czy Województwa określić ich funkcje jako zbiorniki trójfunkcyjne. Czyli: przeciwpowodziowe, retencyjne i rekreacyjne.
Mamy na to 5 lat, bowiem tyle trwa okres od końca budowy do czasu, kiedy można zmienić ich funkcję.

- Dlaczego właśnie 5 lat?
- Zbiorniki były planowane jako tylko zbiorniki suche. Na te zadanie państwo polskie otrzymało dotacje. Przez 5 lat nie można zmienić funkcji zadania.
Uznając fakt niezmienności zadania w ciągu tych 5. lat „czekania” trzeba dokonać zmian w planach zagospodarowania przestrzennego, dokonać uzgodnień środowiskowych, wykonać dokumentację techniczną, ustalić ścieżkę finansowania tak, żeby po 5. latach natychmiast przystąpić do kompleksowego ich wykorzystania, czyli: zapewnienia nam bezpieczeństwa jeśli chodzi o powódź czy suszę oraz możliwość rekreacji.

- To przecież logiczne...
- ... dlatego zwracam się do decydentów tak z Powiatu jak Województwa i wreszcie Rządu Polskiego, żeby w jednolitym froncie uznać takie właśnie rozwiązanie.

- Czy ktoś jest przeciwny takiemu rozwiązaniu?
- Nie chodzi o to, że „ktoś jest przeciwny”, tylko o to, żeby nie chciał czekać tych 5. lat bezproduktywnie.
W moim rozumowaniu załatwianie odpowiednich dokumentacji to kwestia 2-3 lat + załatwianie finansowania. Czyli mieścimy się w tych 5. latach karencji. I możemy to zrobić zgodnie z prawem, płynnie, bez przestojów a nie przedłużać sprawy na długi okres.

- Co to znaczy: „na długi okres”?
- Kiedy minie 5 lat, czyli okres trwania umowy to od razu przystępujemy fizycznie do uruchamiania zbiorników w tej potrójnej funkcji, bowiem mamy dokumentację i zagwarantowane finansowanie. Kiedy będziemy bezczynnie czekać aż upłynie 5 lat i dopiero wówczas uruchamiać działanie zamiany to zamiast 5-6 lat będziemy czekać na te zbiorniki lat 10-11. Strata czasu i możliwości.
- Myślę, że mogę wyrazić w tej sprawie własne zdanie: w całości zgadzam się z p. Burmistrzem. Mam nadzieję, że uzyskamy te dwa i trzeci zbiornik w Szalejowie, przydatnie i sensownie wykorzystane.

Foto: Oddany już do użytku zbiornik w Roztokach oraz w końcowej fazie budowy zbiornik w Boboszowie.

Wydania: