Wieści z Gminy Nowa Ruda

Autor: 
inf. Barbara Adamska
1-30 mln zł na.jpg
2-GOPS zaprosił 100 osób do badań.jpg
3-IV Gminny Orszak Trzech Króli 3.jpg
4-Zabezpieczone miejsce .jpg
6-Tarmac Mastey.jpg

*30 mln zł na inwestycje w Gminie Nowa Ruda
Podczas ostatniej, ubiegłorocznej sesji Rady Gminy Nowa Ruda, jednogłośnie przyjęto uchwały budżetowe, a wraz z nimi zapowiedź rekordowych inwestycji, na które planuje się przeznaczyć aż 30 mln zł. W 2022 roku będzie kontynuowana budowa hali sportowej w Ludwikowicach Kł., a w związku zakończeniem prac projektowych budowy kanalizacji w Jugowie, rozpoczną się prace w terenie. Planowana jest także kontynuacja zadań z zakresu realizacji Funduszu Sołeckiego (kolejne pół miliona do dyspozycji mieszkańców), modernizacji remiz, dofinansowania działań OSP, realizacji trwającej wymiany wysokoemisyjnych źródeł ciepła, budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, czy inwestycje w zasób mieszkaniowy Gminy Nowa Ruda. W planach są także nowe inwestycje, tj. budowa przedszkola w Bożkowie, zagospodarowanie zbiornika wodnego wraz z budową infrastruktury rekreacyjnej w Dzikowcu, budowa boiska w Czerwieńczycach, zakup boksów do segregacji odpadów w budynkach i lokalach komunalnych oraz, w związku z udzieleniem pomocy finansowej dla Starostwa Powiatowego, remont dróg powiatowych w Jugowie (Pniaki), Nowej Wsi Kł., Czerwieńczycach i Bożkowie. Większość środków na inwestycje pochodzi z dotacji. Gmina Nowa Ruda będzie mogła je zrealizować dzięki wsparciu otrzymanemu:
• z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – 11,3 mln zł,
• z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” – 6,8 mln zł,
• z Ministerstwa Sportu w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej – 1,3 mln zł.
Miejmy nadzieję, że rosnące ceny zarówno materiałów budowlanych, jak i usług, nie przeszkodzą w realizacji tych zadań. Realizacja wszystkich zaplanowanych zadań znacząco wpłynie na poprawę wizerunek całej Gminy Nowa Ruda i komfort życia mieszkańców.

*GOPS zaprosił 100 osób do badań
Podczas XL Sesji Rady Gminy Nowa Ruda wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska i przewodnicząca Rady Gminy Nowa Ruda Bożena Sołek-Muzyka podziękowały kierowniczce Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (GOPS) w Nowej Rudzie Agnieszce Sikorze za współpracę w mijającym roku oraz szczególne zaangażowanie w profilaktykę raka jelita grubego. W cyklu badań, zainicjowanych przez marszałka Marcina Krzyżanowskiego, przeprowadzonych dzięki współpracy z GOPS w Nowej Rudzie, wykryto kilka wczesnych przypadków raka jelita grubego, dzięki czemu pacjenci mogli podjąć szybkie leczenie.56 tys. zł dla stowarzyszeń
Stowarzyszenia, które otrzymały dofinansowanie na działanie w 2022 roku w ramach konkursu na realizację zadania publicznego: • Noworudzkie Stowarzyszenie Amazonki Kinesio z Nowej Rudy, 7 tys. zł na organizację rehabilitacji dla kobiet po mastektomii • Federacja Konsumentów, jednostka terenowa w Nowej Rudzie, 7 tys. zł na upowszechnienie i ochronę praw konsumentów • Inicjatywa Lokalna na Rzecz Rozwoju Gm. Nowa Ruda z Ludwikowic Kł., 13 tys. zł na promocję regionalnej twórczości artystyczno-kulturalnej, działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym poprzez działalność Kół Gospodyń Wiejskich oraz klubów seniora z Gminy Nowa Ruda • Stowarzyszenie Przyjaciół Jugowa z Jugowa, 13 tys. zł na prowadzenie świetlicy profilaktyczno-wychowawczej w miejscowości Jugów • Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Radość z Bożkowa, 8 tys. zł na prowadzenie świetlicy profilaktyczno-wychowawczej w Czerwieńczycach • Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Radość z Bożkowa, 8 tys. zł na prowadzenie świetlicy profilaktyczno-wychowawczej w Bożkowie.

*IV Gminny Orszak Trzech Króli
Orszak wyruszył 6 stycznia spod siedziby Nadleśnictwa Jugów, mimo sporego mrozu. W pochodzie licznie uczestniczyli mieszkańcy wsi Jugów (ubrania niebieskie), wsi Przygórze i Ludwikowice Kł. oraz dzielnicy Drogosław (którym przypadł kolor zielony), a pod czerwonymi pelerynami szli strażacy OSP, mieszkańcy sołectwa Koszyn i wsi Dzikowiec. Kolorowy pochód kierował się w stronę kościoła parafialnego. Po uroczystej Mszy św., przy oddanym do użytku równo rok temu Gminnym Klubie Seniora w Jugowie, uroczystość zakończyła się występami artystycznymi.
Zdj.Lisowska-Panek i M. Sergel

*Mali Bożkowiacy na krakowskiej scenie
„Małych Bożkowiaków” słuchaliśmy w ostatnim czasie w wielu szkołach i parafiach na terenie Gminy Nowa Ruda. Ale nie tylko. Młodzi artyści dotarli z kolędami na sam krakowski rynek, zdobywając serca publiczności. Młodzież wystąpiła na zaproszenie dyrygenta Zygmunta Magiery, organizatora wydarzenia „Śpiewaj z nami”. Zespół „Mali Bożkowiacy” rozpoczął swoją działalność we wrześniu 2020 roku. Obecnie na próby odbywające się w Zespole Szkół Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Bożkowie uczęszcza 43 uczniów. Instruktorami są: Sabina Szybka (choreografia), Malwina Kołt (przygotowanie wokalne, skrzypce), Daniel Kopeć (akordeon). Zespół „Mali Bożkowiacy” jest sekcją Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda.

*Zabezpieczone miejsce pod Pomnik Zesłańców Sybiru
Gmina Nowa Ruda przygotowuje aktualnie kosztorys zagospodarowania terenu przed Klubem Seniora (tereny zielone, nasadzenia, wiata, scena, miejsca utwardzone, grill, oświetlenie, zabezpieczenie skarpy). W planach jest także przygotowanie miejsca pod Pomnik Zesłańców Sybiru. Do czasu jego wykonania, miejsce zabezpiecza rzeźba wykonana przez Tadeusza Grzesika, znanego śpiewaka KGW z Jugowa.

*Tarmac Masters zapowiada kolejne starty
Marcin Jankiewicz, organizator rajdu Tarmac Masters, dziękuje wójt Adriannie Mierzejewskiej za współpracę w minionym sezonie i zapowiada kolejne starty już w kwietniu 2022 r.

*Gm. Nowa Ruda podsumowuje kolejny etap lekcji pływania dla uczniów szkół samorządowych
Dobiegł końca drugi etap programów powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” i „Płynę dalej” dla uczniów szkół podstawowych Gm. Nowa Ruda. W grudniu 2021 r., tuż przed rozpoczęciem przez uczniów nauki zdalnej, udało się przeprowadzić ostatnie zajęcia nauki pływania w ramach II etapu projektów: „Umiem Pływać” – dla uczniów od kl. I-III oraz „Płynę Dalej” dla uczniów kl. IV-VIII. Łącznie w zajęciach udział wzięło ponad 100 uczniów z naszych szkół podstawowych, którzy od września do grudnia „wypływali” na krytej pływalni CTS Nowa Ruda łącznie 80 godz. Cieszymy się, że po raz kolejny udało nam się pozyskać środki i zapewnić uczniom w każdym przedziale wiekowym możliwość doskonalenia cennej umiejętności. Gmina Nowa Ruda ubiega się o dofinansowanie kolejnego etapu zajęć nauki pływania.

*Wydarzenia w Gminie Nowa Ruda
Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda opublikowało kalendarz wydarzeń na 2022 rok. Zapraszamy do udziału w imprezach i jednocześnie przypominamy, że grafik może ulec zmianie w związku z nieplanowanymi obostrzeniami. Warto śledzić stronę ckgnr.pl oraz profil społecznościowy fb.com/ckultury, by być na bieżąco.
W LUTYM:
• Ferie z Bajkową Biblioteką • Warsztaty taneczne • Wystawa rękodzieła w Galerii Pod Dzikiem • Dzień bezpiecznego internetu – zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych • Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej – spotkanie z leśnikiem • Walentynki – zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci • Maraton filmów o miłości – Akademia Kinomaniaka • XXVII Dolnośląski Konkurs Recytatorski Pegazik.
W MARCU:
• Tydzień z Internetem (Biblioteki: Ludwikowice Kł., Wolibórz, Dzikowiec, Przygórze, Bożków, Świerki) • Gminny Konkurs Plastyczny na Kartkę Wielkanocną • Spotkanie autorskie z Sylwią Winnik (Ludwikowice Kł.) • Warsztaty wielkanocne dla dzieci (Biblioteki)
• Akademia Kinomaniaka (Dzikowiec) • Wystawa Stołów Wielkanocnych, 27 marca (Bożków).

Wydania: