Wieści ze Szkoły w Krosnowicach

Autor: 
Anna Hnatów-Biela
1H.jpg
2H.jpg
3H.jpg

*SZKOLNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK
12 stycznia 2022 r., w Szkole Podstawowej w Krosnowicach odbył się, zorganizowany przez pana Marka Morawskiego, „Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek”.
Zgłosiły się cztery uczestniczki, które solo bądź w duecie zaprezentowały wykonanie wybranej przez siebie kolędy lub pastorałki. Akompaniował oczywiście sam organizator.
Jury w składzie: pan dyrektor: Mieczysław Kowalcze, pani Anna Hnatów-Biela i pan Marek Morawski oraz nielicznie zgromadzona publika /dzieci ze szkolnej świetlicy wraz z nauczycielem/ mieli „twardy orzech do zgryzienia”. Występy były bowiem zachwycające, bo każda z osób wykonała znaną nam wszystkim kolędę w nieco inny sposób – był więc rock, głos operowy i tradycyjny wykon kolędy, ale zaśpiewany na dwa głosy.
Trudno było podjąć decyzję, zatem wszystkie uczestniczki zajęły I miejsca – tylko każda w innej kategorii. Zabawa była udana, dziewczęta otrzymały gromkie brawa od publiczności oraz pochwałę, dyplomy i nagrody rzeczowe od organizatora.
Wszystkim serdecznie gratulujemy talentu i odwagi.

*POMAGAMY
Szkolne Koło Caritas, działające w Szkole Podstawowej w Krosnowicach, a prowadzone przez panią Małgorzatę Adamiak, zachęciło wszystkich uczniów i pracowników szkoły do wzięcia udziału w „Dniu Piżamy w Szkole!”
Akcja ogłoszona została przez Fundację „GDY LICZY SIĘ CZAS”, która wspomaga dzieci na oddziałach onkologii.
7 grudnia 2021 r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, na znak łączności i wspierania akcji niosącej pomoc dzieciom, ubrali się w piżamy oraz wrzucali do puszki pieniądze, by wspomóc leczenie chorych dzieci. Zebraną kwotę pani Małgorzata wpłaciła na numer podanego przez fundację konta. Tego dnia wszyscy nie tylko dobrze się bawili, ale też mieli poczucie, że wspierają szlachetny cel.
Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy.

*NIE MA TO JAK W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
Biblioteka to szczególne miejsce, które charakteryzuje się niezwykłym klimatem. O tym nie trzeba przekonywać miłośników czytania, bo zawsze chętnie do takich miejsc przychodzą.
Wiele placówek może się cieszyć posiadaniem właśnie takich przestrzeni w swych murach.
W Szkole Podstawowej w Krosnowicach szkolna biblioteka znajduje się na 2 piętrze i zwykle w czasie przerw jest pełna dzieci. Dzieje się tak, między innymi, dzięki naszym paniom bibliotekarkom: Magdalenie Ferenz i Agnieszce Czapowskiej -Lewandowskiej, które zawsze chętnie służą pomocą, ale też organizują różnego rodzaju lekcje biblioteczne, na które zapraszają uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielami.
Poszczególne klasy brały np. udział w lekcji o Ignazym Reimannie, znanym kompozytorze, który przed laty mieszkał w Krosnowicach, pracował w tutejszej szkole i komponował niezwykłą muzykę. To właśnie tę postać Towarzystwo Miłośników Krosnowic od 20 lat honoruje poprzez urządzanie festiwali i różnych konkursów związanych z osobą kompozytora. Pani Agnieszka opowiedziała pokrótce, ale w bardzo interesujący sposób, życiorys artysty, pokazała zdjęcia samego mistrza, jak i osób, które są mocno związane z organizacją obchodów czczenia jego pamięci. Można było posłuchać fragmentu koncertu, który każdego roku odbywa się w kościele parafialnym w Krosnowicach, wysłuchać tekstów wierszy, których powstanie zainspirowała muzyka Ignaza, obejrzeć broszury, wypożyczyć książki o tej postaci.
Innym zaś razem uczniowie klasy IV b wzięli udział w lekcji bibliotecznej na temat katalogów znajdujących się w bibliotece, sposobów korzystania z tego miejsca, posługiwania się materiałami bibliotecznymi i zapoznali się z zasobami naszej szkolnej czytelni.
Wszyscy zostali zachęceni do korzystania z biblioteki, a ponieważ każdy z nas lubi przenosić się w magiczne miejsca, to wierzymy, że często będzie przekraczał próg sali, za drzwiami której czeka na nas wiele rozmaitych pozycji, które wprowadzą nas w inny świat. O magii książkowych opowieści chyba nikogo nie trzeba przekonywać, dobrze też znają ją uczniowie szkolnego koła teatralnego, którzy na podstawie legend przeczytanych w książce o „Legendach Ziemi Kłodzkiej” przygotowują przedstawienia na coroczny Festiwal Legend. W tym roku również mieli okazję świetnie się zabawić i wystawić sztukę opowiadającą o duchu dziewczyny spod zamku na Szczerbie. Podczas ćwiczeń, prób i samego momentu uwieczniania swojej gry na kamerze wszyscy nie tylko świetnie się bawili, ale i też dali z siebie wszystko, jak na prawdziwych deskach teatru. Poczuli się prawdziwymi aktorami, co było można poznać po zaangażowaniu w kreowaniu odgrywanych przez siebie bohaterów. Inspiracją do stworzenia tego przedstawienia była właśnie książkowa opowieść.
Zatem czytanie to nie tylko przyjemność, rozwijanie wyobraźni, to też trochę modelowanie siebie na nowo, to, jak powiedziała Wisława Szymborska: „[...] najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

Wydania: