Święto gitarowych talentów i dobrej muzyki czyli GITARIADA 2022

Autor: 
Witold Kozakowski
Kłodzczanka Jagoda Religa laureatką II miejsca w konkursie Gitariada 2022.jpg
Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego GITARIADA.jpg
Zespól flamenco proFLAMENCO oraz tancerka Anna Mendak.jpg

Dla mnie to było wspaniałe odkrycie, i bardzo się cieszę, że konkursy gitarowe zaczynają się odradzać – powiedziała prof. Wanda Palacz, przewodnicząca jury Ogólnopolskiego Konkursu „Gitariada”. – Ten kłodzki konkurs ma już swoje wielkie tradycje i wspaniale, że jest, bo przecież młodzi muzycy muszą grać dla ludzi, muszą się prezentować na scenie, to jest ich cel, i tutaj, w Kłodzku się pięknie pokazali – dodała Palacz. Konkurs z udziałem początkujących i zaawansowanych młodych gitarzystów z różnych zakątków Polski (m.in. z Gdyni, Szczecina, Łodzi, Warszawy, Gdańska, Wrocławia czy Poznania) był swojego rodzaju kulminacją XXIII kłodzkiej „Gitariady”.
Laureatem Grand Prix solistów został Hubert Marczak z Łodzi, a w grupie zespołów duet skrzypcowo-gitarowy z Głogowa (Aleksandra Fudali – skrzypce, Zuzanna Nagi – gitara). Ale i uczniowie Ziemi Kłodzkiej mieli w tym roku sporo sukcesów: Jagoda Religa, uczennica PSM I i II st. w Bystrzycy Kł. zdobyła, w najstarszej grupie wiekowej, wysokie II miejsce. Natalia Skrzydło, uczennica PSM I st. w Kłodzku, uzyskała III miejsce w najmłodszej grupie wiekowej konkursu. Również kłodzcy młodzi kameraliści zdobyli uznanie u wymagających jurorów – w grupie zespołów młodszych wyróżnienia otrzymały dwa z nich: Duet Fletowo-Gitarowy (Lena Habdas – flet, Natalia Skrzydło – gitara) oraz Nietypowe Trio Kameralne „Aniołki Charliego” (Weronika Ryba – flet, Natalia Skrzydło – gitara, Cezary Petelski – gitara). Warto zwrócić uwagę na młodziutką Natalię Skrzydło, uczennicę zaledwie drugiej klasy, która na tegorocznym konkursie została potrójną laureatką. Warto też dodać, że wymienieni uczniowie, oprócz regulaminowych nagród i wyróżnień, zdobyli także cenne pozaregulaminowe nagrody pieniężne ufundowane przez rodzinę zmarłego 12 lat temu wrocławskiego gitarzystę Marka Długosza – nagrody dedykowane wyłącznie uczniom mieszkającym na Ziemi Kłodzkiej, którzy zdobyli najwyższe punktacje w swoich grupach konkursowych. Przypomnijmy, że tegoroczny konkurs oceniało kompetentne i wymagające jury: prof. Wanda Palacz (Akademia Muzyczna w Katowicach), dr Bartłomiej Marusik (Niepubliczna Szkoła Muzyczna I st. w Środzie Wielkopolskiej) oraz prof. oświaty Marek Zieliński (Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. we Wrocławiu). Drugim ważnym nurtem kłodzkiej „Gitariady” był cykl koncertów, które rozpoczęły się już tuż po Wielkanocy, we wtorek 19 kwietnia br., a zakończyły w niedzielę 24 kwietnia. Właśnie we wtorek, w kaplicy św. Onufrego w Stroniu Śląskim wystąpiły dwie niezwykle utalentowane uczennice bystrzyckiej szkoły muzycznej: Jagoda Religa i Lila Wyjadłowska. Następnego dnia, w środę 20 kwietnia, prawdziwy zlot gitarowych talentów Ziemi Kłodzkiej w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej – zaprezentowali się najzdolniejsi soliści oraz zespoły kameralne obu szkół muzycznych powiatu kłodzkiego. Kolejny festiwalowy dzień, czwartek 21 kwietnia, rozpoczął się od wzruszającej uroczystości otwarcia Bibliotecznego Punktu Gitarowego im. Marka Długosza w Sali nr 21 w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Kłodzku z udziałem prof. Anny Długosz, matki zmarłego wybitnego gitarzysty Marka Długosza. Zbiory nut, płyt CD, wydawnictw gitarowych, plakatów i różnych archiwaliów zostały w ten sposób udostępnione młodym adeptom gry na gitarze. Podczas uroczystości z krótkim koncertem wystąpił Kamil Bartnik grając na gitarze śp. Marka Długosza. Tego samego dnia, we czwartek, w Muzeum Ziemi Kłodzkiej zaprezentował się świetny zespół kameralny „Walicki-Popiołek Duo” (Aleksandra Walicka-Popiołek – fortepian, Jakub Walicki – gitara) z porywającymi utworami m.in. Albeniza i Piazzolli.
W piątek natomiast, na scenie Kłodzkiego Ośrodka Kultury, z powodzeniem wystąpili młodzi gitarzyści w koncercie pt. „Z Kłodzka do gwiazd”. Usłyszeliśmy młodziutkiego Maksymiliana Śliwińskiego z Poznania, laureata Grand Prix kłodzkiej „Gitariady” w roku 2019 oraz czwórkę studentów Akademii Muzycznej w Katowicach, którzy kiedyś, jako młodzi uczniowie, byli laureatami kłodzkiego konkursu: Oktavię Bujnowicz, Martynę Wiesner, Jakuba Morozińskiego i Jana Markowskiego. W programie koncertu studentów zabrzmiały utwory Regondiego, Horeckiego, Castelnuovo-Tedesco i Aguado. Młodziutki wirtuoz Maksymilian Śliwiński wykonał Wariacje Fernando Sora na temat Mozarta oraz kompozycję Marka Pasiecznego „Mazurka romanesque”. Ale na tym piątek się nie skończył!
W wieczornym koncercie pt. „Jan Schneider i przyjaciele” wystąpiła plejada znakomitych gitarzystów: Kamil Bartnik, Andrzej Otremba, Krzysztof Nieborak. Wisienką na tym „gitarowym torcie”, dedykowanym Janowi Schneiderowi, był koncert znakomitego zespołu z kręgu jazz-flamenco w składzie: Martin Złotnicki – gitara, Marcin Spera – kontrabas (artysta pochodzący z Kłodzka!), Dominik Gawroński – trąbka oraz Piotr Zarecki – perkusja. Zespół zaprezentował, oprócz kompozycji własnych, także ciekawe tematy muzyczne, często o zaskakujących tytułach, właśnie Jana Schneidera. Było dużo ciekawych dźwięków, świetnych improwizacji, niesamowitych brzmień. W sobotę 23 kwietnia, na scenie Kłodzkiego Ośrodka Kultury, królowała sztuka flamenco za sprawą lubelskiego zespołu „ProFlamenco” (Jakub Niedoborek, Mateusz Górecki, Rainer Maria Nero) oraz wrocławskiej tancerki Anny Mendak. Artyści rozgrzali do czerwoności licznie zgromadzoną festiwalową publiczność, a oklaskom nie było końca! Ostatni festiwalowy dzień – niedziela 24 kwietnia, przyniósł dwa ciekawe wydarzenia muzyczne: najpierw w Muzeum Ziemi Kłodzkiej z recitalem pt. „Pieśni Szekspirowskie” wystąpił Mateusz Ławniczak, a potem w KOK-u wystąpił duet gitar elektrycznych Michał Honisz (Wrocław) i Łukasz Gołąbek (Kłodzko). Mateusz Ławniczak akompaniując sobie na lutni nie tylko zaśpiewał utwory dawnych wieków, ale także przybliżał słuchaczom tajniki starodawnego instrumentu muzycznego, a także podzielił się ciekawostkami o epoce Szekspira. Natomiast w ostatnim festiwalowym koncercie duet gitarzystów elektrycznych zaprezentował repertuar będący połączeniem modern jazzu i muzyki współczesnej. XXIII Kłodzki Konkurs i Festiwal Muzyczny GITARIADA, po trzech latach przerwy z powodu pandemii, powrócił do życia, a liczny udział publiczności na koncertach oraz duże zainteresowanie młodych gitarzystów konkursem, mobilizuje do rozpoczęcia intensywnych przygotowań jego przyszłorocznej edycji. W roku 2023, oprócz cyklu koncertów wybitnych gitarzystów oraz ogólnopolskiego konkursu dla uczniów szkół muzycznych, planowane jest też wzbogacenie oferty festiwalowej o jeszcze jeden ogólnopolski konkurs: konkurs dla śpiewających z gitarą. Będzie to nawiązanie do pierwszych festiwalowych lat, gdy taki konkurs był już w Kłodzku organizowany w ramach „Gitariady”. Tym bardziej, że przyjazd do Grodu nad Nysą zapowiedział legendarny gitarzysta Janusz Strobel, kompozytor m.in. hitów Hanny Banaszak (m.in. piosenki pt. „W moim magicznym domu”). Zatem już dziś warto zaplanować sobie czas po przyszłorocznej Wielkanocy, aby w dniach 11–16 kwietnia 2023 spędzić go w gronie ludzi kochających gitarę i dobrą muzykę – czyli na kłodzkiej „Gitariadzie”.

Wydania: