Imprezy – sierpień, wrzesień 2022 – Kłodzki Ośrodek Kultury

Autor: 
inf. KOK
Kwiaty Lata.jpg
Międzynarodowy Festiwal Folkloru.jpg

• 4.08, godz. 11.00 Kolorowe wakacje w KOK – Mobilne Laboratorium – Grupa Pasjonaci. Warsztaty „Elektryczność i elektrostatyczność”, wstęp wolny, zapisy sekretariat KOK tel. 74 867 33 64. W programie: - tajniki energii elektrycznej, - samodzielne tworzenie obwodów elektrycznych, - niezwykła kula plazmowa, - prąd z cytryny, – czy to możliwe? - jak działa bateria? i wiele innych ciekawostek.
• 9.08, godz. 10.00 Kolorowe Wakacje w KOK – Poranek filmowy w Kinie Dąbrówka: „Mała Wielka Stopa 2. W Rodzinie siła”; sala widowiskowa KOK. Bilet: 10 zł do kupienia w kasie KOK i na www.biletyna.pl
Pamiętacie Adama, który odkrył, że jego zaginiony ojciec jest potomkiem legendarnego Yeti? Okazało się, że Adam też odziedziczył po nim niesamowite zdolności, które teraz bardzo mu się przydadzą. Jego tata, który dzięki wielkiej popularności pomaga chronić przyrodę, wyrusza na ratunek mieszkańcom dalekiego rezerwatu. Tutejsze zwierzęta zagrożone są wyginięciem, bo bezduszne szefostwo wielkiej firmy paliwowej zamierza w samym środku puszczy zbudować wielką fabrykę. Od wyjazdu ojciec nie daje znaku życia, więc Adam zbiera swoją rodzinę i kosmatych przyjaciół z niedźwiedziem Burym i szopem Huncwotem na czele, by wyruszyć z misją ratunkową. To co odkryją w dalekiej puszczy, zjeży im włos na głowie i futro na grzbiecie. Będą musieli użyć wszystkich swych ludzkich i zwierzęcych talentów, by pokonać intruzów, odnaleźć zaginionego ojca i ocalić rezerwat.
• 9-14.08, godz. 10.00-18.00 Wystawa pająków, KOK, sala 116, bilety 19 zł normalny, 16 zł ulgowy, 60 zł rodzinny (2+2), 12 zł wycieczka, dzieci do lat 4 za darmo.
Zapraszamy na najbardziej egzotyczną wystawę żywych pająków i skorpionów w Polsce! Będzie można zobaczyć niesamowite zwierzęta z dalekich kontynentów, plansze i filmy edukacyjne. Na wystawie zobaczyć będzie można 35 żywych okazów. Wśród nich m.in. jeden z najbardziej jadowitych pająków Latrodectus hasselti czyli czarna wdowa oraz Theraphosa stirmi – jeden z największych ptaszników na świecie.
W cenie biletu również: - o każdej pełnej godzinie możliwość potrzymania łagodnego ptasznika na dłoni, - prelekcje edukacyjne i zwiedzanie z przewodnikiem, - bezpieczne szklane terraria, które pozwalają na fotografowanie i filmowanie zwierząt z bliskiej odległości, - zmieniające kolor skorpiony w świetle UV.
Na wystawie będzie można dowiedzieć się: - czy wszystkie pająki są jadowite? - czy w Polsce żyją niebezpieczne pająki? - jak zacząć przygodę z hodowlą ptaszników.
• 11.08, godz. 17.00 Kolorowe Wakacje w KOK – Akademia Wyobraźni – spektakl familijny „O Ignasiu, który nie lubił szkoły”– Osiedle Kruczkowskiego, ul. Pileckiego, wstęp wolny.
Scenariusz: Alicja Pietrucka, Piotr Michałowski, Paweł Pawlik; reżyseria: Paweł Pawlik; projekt lalek i dekoracji: Jacek Zuzański.
Szalona historia o wielkich wagarach! Pełna emocjonujących przygód opowieść o chłopcu, który uciekł ze szkoły do świata własnej wyobraźni. Przygody Ignasia pełne są humoru, ale też i prawdziwej grozy, którą trzeba przezwyciężyć. Opowieść skrzy się od żartobliwych morałów podawanych przez magicznego pomocnika – czerwonego skrzata Poprawki. Wszystkie konflikty i perypetie zostają jednak szczęśliwie rozwiązane. Wędrówka okazuje się dobrą lekcją życia, która prowadzi naszego bohatera zupełnie niespodziewanie do... szkolnej biblioteki. Spektakl bardzo lubiany i przeżywany przez dzieci szkolne, ale także przez najmłodszych widzów, którzy o pójściu do szkoły mogą na razie tylko marzyć. Przygody Ignasia zostały wymyślone przez dzieci uczestniczące w warsztatach „Akademii Wyobraźni”.
• 13.08, godz. 16.00 Międzynarodowy Festiwal Folkloru – Kłodzki Skwer Kultury, wstęp wolny.
Festiwal o dużych tradycjach i renomie, organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie. Udział w imprezie biorą zespoły folklorystyczne z najdalszych zakątków świata. Festiwal ma formułę objazdową. Grupy przedstawiają swój pogram w każdym z miast współorganizujących.
W Kłodzku w tym roku zaprezentują się zespoły - „GRIGOR PRLICHEV” Macedonia Północna, - „JEKA” Serbia, - „KOMÁRŇAN” Słowacja, - Zespół Pieśni i Tańca 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego „Malbork” - Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Ruda”.
• 15.08, godz. 8.00 – 17.00 KWIATY LATA – Galeria Sztuki pARTer KOK, wstęp wolny.
„Kwiaty Lata” to impreza, która wpisała się na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych Kłodzka już od ponad 30 lat. Data 15 sierpnia nie jest przypadkowa – tylko związana ze świętem Matki Boskiej Zielnej. Impreza ma charakter konkursu połączonego z wystawą. Warunkiem uczestniczenia w konkursie jest przygotowanie bukietu z kwiatów, ziół, warzyw i innych plonów z działki, ogródka czy lasu.
• 18. 08, godz. 16.30 Kolorowe Wakacje w KOK – Warsztaty bębniarski; sala widowiskowa KOK, wstęp wolny.
To kolejna propozycja Kłodzkiego Ośrodka Kultury dla dzieci i młodzieży w ramach spędzania wolnego czasu w okresie wakacji. Będzie to spotkanie z rytmem, muzyką, melodią i kreatywnością, którą uczestnicy warsztatów będą mogli sprawdzić grając na bębnach afrykańskich i instrumentach etnicznych.
• 23.08, godz. 10.00 Kolorowe Wakacje w KOK – Poranek filmowy w Kinie Dąbrówka „PraZiomek”; sala widowiskowa KOK. Bilet: 10 zł do kupienia w kasie KOK i na www.biletyna.pl
Charyzmatyczny sir Lionel Frost to najwybitniejszy na świecie tropiciel mitów i potworów. W każdym razie za takiego sam się uważa.
Problem w tym, że cieszy się raczej opinią postrzelonego dziwaka niż szacownego naukowca. Nic dziwnego zatem, że chętnie skorzysta z okazji, by udowodnić całemu światu jaki to z niego Indiana Jones. Na listowne zaproszenie pewnego tajemniczego obywatela wyrusza w dzikie ostępy Ameryki Północnej, by odnaleźć i ujawnić najbardziej tajemniczą z mitycznych istot – brakujące ogniwo, czyli najbliższego przodka człowieka zwanego także Wielką Stopą. Łowca przygód po przybyciu na miejsce dokona dwóch niezwykłych odkryć! Po pierwsze: zaproszenie było podstępem. Po drugie: jego autor to... niestety tego nie możemy zdradzić. Razem z nim Sir Lionel wyrusza w dalszą pełną przygód podroż, by dokonać odkrycia znacznie większego niż kiedykolwiek mógł pomarzyć!
• 27.08., godz. 17.00 OTWARTA PRZESTRZEŃ – Teatr Migra, Kraków, Teatr AlterEgo, Wrocław – Kłodzki Skwer Kultury, wstęp wolny
Teatr Migro w ramach projektu „Wędrowanie. Echa pamięci” zaprezentuje spektakl „Echa”. Jest to przedstawienie uliczne opowiadające o Kresach Wschodnich, o ich wielokulturowości, trudnej historii, o uchodźcach, pamięci i o korzeniach. Tereny województwa dolnośląskiego w dużej mierze zamieszkiwane były przez osoby, których rodziny przyjechały zaraz po wojnie na tzw. ziemie odzyskane. Większość z nich przybyła z Kresów Wschodnich. Biorąc pod uwagę obecną sytuację na Ukrainie i ogromną liczbę migrantów, która przybyła do Polski ze wschodu, temat ten wydaje się niezwykle aktualny. Spektakl bez słów, inspirowany książką Agnieszki Pajączkowskiej „Wędrowny zakład fotograficzny”, jest impresją na temat Kresów Wschodnich. Opowiada o zapomnianych miejscach, ludziach i przedmiotach, które zostają. Odwołuje się do wspomnień, ale również pamięci przyszłych pokoleń. Spektakl wyreżyserowała Monika Kozłowska, a ruch sceniczny przygotowała Natalia Iwaniec, posługując się techniką Gaga.
Teatr AlterEgo to grupa teatralna z Wrocławia, której założycielem i prowadzącym jest Damian Zieleziński – aktor, reżyser, animator działań teatralnych i czasu wolnego.
• 3.09, godz. 8.00- 22.00 FESTYN POŻEGNANIE WAKACJI; Stadio OSiR, wstęp wolny.
W programie: 8:00 Runmageddon Kids, 17:00 Święto Latawca, 19:00 koncert zespołu NAGO, 20:30 koncert Miejskie Granie Cover Band.
Członkowie zespołu NAGO pochodzą z różnych planet, ale połączyła ich nagła, niespodziewana i tajemnicza siła. Od tej pory z wielką przyjemnością spotykają się, aby razem tworzyć. Skład tworzą członkowie takich zespołów jak Jamal, Chilli Crew, Pikes i Humble Buzz. Każdy z nich ma za sobą wiele koncertów na scenach Polski i świata, oraz niejeden krążek na swoim koncie. Za melodyjne gitary odpowiedzialny jest Tomasz Księżopolski i Mateusz Galecki, duet idealny. Śpiewa, trochę gra i tańczy Martyna Baranowska i Antek Mąkosa, sekcje tworzą Michał Nowakowski, który oprócz tego, że gra na perkusji, robi piękne harmonie razem z Mateuszem, oraz Kuba Wojciechowski. Za instrumenty klawiszowe odpowiedzialny jest Marcin Włodarczyk. Sumę ich muzycznych pomysłów gatunkują jako indie/pop, a ich piosenki są bardzo melodyjne i zostają na długo w głowie.
Miejskie Granie Cover Band, to doświadczeni muzycy z rockowym charakterem grający głównie polskie przeboje w stylu „Męskiego Grania”. Wokalistą i frontmanem zespołu jest Jurand Wójcik finalista drugiej edycji The Voice Of Poland. Na scenie wspierają Juranda: Paweł Cieślik – perkusja i produkcja muzyczna, Marek Grzesiak – gitara basowa, Łukasz Szczepański – instrumenty klawiszowe, Maciej Kozubal – gitara. Celem zespołu jest dostarczanie słuchaczom dużej dawki energii oraz pozytywnych emocji w trakcie występów na żywo.
• 7.09, godz. 18.30 Koncert ELENI, sala widowiskowa KOK, bilety: 80 zł parter, 70 zł balkon do nabycia na bitetyn.pl, kupbilecik.pl i w kasie KOK.
Zapraszamy Państwa serdecznie na wyjątkowy, jubileuszowy koncert Eleni z zespołem. Będzie to muzyczna podróż z największymi przebojami piosenkarki, które śpiewa od 45 lat. Usłyszymy piosenki zespołu Prometusz, takie jak „Po słonecznej stronie życia”, „Ballado hej, ballado niepokorna”, w którym Eleni rozpoczynała karierę. Przeboje takie jak: „Miłość jak wino”, „Troszeczkę ziemi troszeczkę słońca”, „Po słonecznej stronie życia”, „A słońce sobie lśni” – to kulminacja koncertu. Nostalgiczne, pełne refleksji piosenki: „Nic miłości nie pokona” oraz „Nim świt obudzi noc” – to druga część koncertu zakończona wiązanką przebojów greckich oraz zorbą. Artystce towarzyszyć będzie zespół : Alksander Białous – gitara, buzuki, Kostas Dzokas- Buzuki. Czas trwania koncertu; 90 min.
• 12.09, godz. 19.00 Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. A. Markowskiego – Koncert Narodowego Chóru Ukrainy „Dumka” pt. „Ukraińska dusza” – kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Bilety 25 zł normalny, 15 zł ulgowy do kupienia na stronie Narodowego Forum Muzyki www.bilety.nfm.wroclaw.pl lub godzinę przed koncertem przed kościołem.
Wratislavia Cantans – jeden z najważniejszych festiwali muzyki klasycznej w Europie. Powołany do życia w 1966 przez Andrzeja Markowskiego jako festiwal oratoryjno-kantatowy, do dziś skupia się przede wszystkim na prezentowaniu piękna ludzkiego głosu. Koncerty gwiazd co roku przyciągają tysiące melomanów do znakomitych akustycznie sal NFM oraz zabytkowych wnętrz Wrocławia i Dolnego Śląska. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest włoski dyrygent i flecista – Giovanni Antonini.  
Narodowy Chór Ukrainy „Dumka” – to jeden z najstarszych profesjonalnych ukraińskich zespołów artystycznych, do dziś odgrywa pierwszoplanową rolę w życiu muzycznym i kulturowym swego kraju. Na przestrzeni lat zespół ten prowadzili najlepsi chóralni dyrygenci Ukrainy, koncentrując się wokół bogatej twórczości czołowych ukraińskich kompozytorów. Podczas koncertu w ramach festiwalu Wratislavia Cantans chór poprowadzi Jewhen Sawczuk – związany z grupą od 1984 r. Podczas koncertu przeniesiemy się na moment do Ukrainy, by wysłuchać ukraińskich pieśni ludowych oraz sakralnego śpiewu opartego na wyrafinowanej prawosławnej polifonii, m.in. autorstwa Dymitra Bortniańskiego, nazywanego często Palestriną Wschodu. To właśnie chór Dumka był jednym z pierwszych zespołów, które pod koniec XX w. rozpoczęły starania o odrodzenie się muzyki sakralnej w Ukrainie. W różnych okresach z zespołem owocnie współpracowali czołowi ukraińscy kompozytorzy, w tym Kyryło Stecenko, Jewhen Stankowycz czy Wołodymyr Zubycki, których kompozycje zabrzmią tego wieczoru we wrocławskiej kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja.
„Panie, o Wielki i Wszechmogący, chroń naszą ukochaną Ukrainę, pobłogosław ją wolnością i światłem Swoich świętych promieni.”
Powyższe słowa rozpoczynają Modlitwę za Ukrainę – dzieło z 1885 roku, do którego muzykę stworzył Mykoła Łysenko, artysta o wyjątkowej randze w ukraińskiej kulturze. Duchowy hymn w ostatnim czasie wyjątkowo zyskał na znaczeniu, stając się swoistym hołdem dla walczących o wolność kraju. Kultura i historia Polaków oraz Ukraińców przeplata się od stuleci, a szczególna liryczna wrażliwość muzyczna jest wspólna krajom słowiańskim. Wśród polskich akcentów w repertuarze odnajdziemy więc Agnus Dei z polskiego Requiem Krzysztofa Pendereckiego – twórcy, który podejmował z zespołem wieloletnią współpracę, dyrygując podczas koncertów z jego udziałem w Kijowie, Krakowie, Lwowie oraz Warszawie. Spotkanie z Dumką będzie doskonałą okazją, by poczuć moc i zachwycający tembr ukraińskiego śpiewu.
Program: Kyryło Stecenko – Błogosław, duszo moja, Pana, Mykoła Łeontowycz – W królestwie Twoim, Ołeksandr Koszyc – Pieśń cherubinów, Kyryło Stecenko – Miłość pokoju, Krzysztof Penderecki – Agnus Dei z polskiego Requiem, Dmytro Bortniański – XXXII Koncert – Powiedz mi, Panie; IX Koncert – Ten dzień, Wołodymyr Zubycki – Góry moje; Drumla, Mykoła Łysenko – Modlitwa za Ukrainę, Hordij Hładki – Testament, oprac. Borys Latoszyński, Danyło Kryżaniwski – Ryczy i jęczy Dniepr szeroki, oprac. Wiktor Kosenko, Jewhen Stankowycz– Sad wiśniowy.

Wydania: