Wieści z Gminy Nowa Ruda

Autor: 
inf. Barbara Adamska
1-Festiwal Lawendy 2.jpg
2-Lawendowe warsztaty.jpg
3-Galopem na Rymarz 2.jpg
4-Jednogłośne absolutorium.jpg
6-Mistrz hulajnogi z Bożkowa.jpg
5-Przekazanie promes.jpg

Manewry na pograniczu
8 lipca 2022 r. w Dzikowcu (Gm. Nowa Ruda) odbyło się szkolenie z zakresu zabezpieczenia wodnego i konstrukcji linii zasilającej oraz pierwszej pomocy dla młodzieży z Polski i Czech. Dzień później, dorośli strażacy z obu stron granicy brali udział w manewrach, ćwicząc bezpieczną ewakuację osoby poszkodowanej w budynku, używając przy tym strojów bojowych zakupionych w ramach projektu. Projekt „Strażacy na pograniczu”, realizowany przez Gminę Nowa Ruda, współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska- Polska 2014-2020 za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

Lawendowe warsztaty
7 lipca 2022 r. w Domu Pod Lawendowym Polem w Woliborzu (Gm. Nowa Ruda) odbyły się warsztaty plecenia wianków i bukietów z kwiatów lawendy dla seniorów z Polski (Jugów, Nowa Ruda) i Czech (Broumov). Zajęcia poprzedzone były krótkim wykładem Izabeli Rojczyk-Tietz o zastosowaniu i uprawie lawendy. Projekt „Seniorzy z pogranicza”, realizowany przez Gminę Nowa Ruda, współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska- Polska 2014-2020 za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

Sowiogórski weekend biegowy
Sowiogórski weekend biegowy za nami. Jan Kaczor i Anna Ficner najszybsi. Sezon biegowy w Górach Sowich i w Gminie Nowa Ruda tradycyjnie zaczyna się od weekendu (2-3 lipca 2022 r.), podczas którego można spróbować swoich sił w biegu górskim na 10 km oraz w półmaratonie.
W tym roku Victoria WZK S.A 4. Sowiogórska Dycha i 9. Półmaraton Sowiogórski odbyły się w Ludwikowicach Kłodzkich. Ci którzy śledzą biegi górskie w Polsce, zapewne już nie mogą się doczekać sierpniowego Biegu na Wielką Sowę – imprezy uznawanej za najlepszy bieg alpejski w kraju. Potem mamy jeszcze Górski Bieg Niepodległości w Świerkach, a na końcu sezonu czeka podsumowanie zmagań w ramach Ligi Biegów Górskich Attiq i wielki finał połączony z Półmaratonem Górskim „Orzeł”.
Na mecie sobotniej „dychy” najszybszy był Jan Kaczor, który o trzy minuty wyprzedził Karola Kinala. Trzeci był Mariusz Dyczek (Dyczuś Team). Wśród kobiet najlepsza była Anna Ficner (OLAWS Złotoryja/ MKS Siechnice), która zanotowała kolejne zwycięstwo w sowiogórskich biegach. Na II pozycji uplasowała się Agnieszka Kaczor (Kujawscy Runners), a III była Ewelina Krawiec (Edi Team Zgorzelec).
Nie da się ukryć, że dla czołówki sobotnie zawody były przetarciem przed nieco bardziej wymagającym bieganiem w niedzielę – już na dłuższej i trudniejszej trasie. Coraz więcej zawodników i zawodniczek startuje zresztą w obu biegach, co potwierdza, że idea połączenia obu biegów w jeden sportowy weekend była słuszna i atrakcyjna dla biegaczy.
Półmaraton wygrał również Jan Kaczor, choć tu przewaga nad rywalami była mniejsza niż w sobotę, a drugi na mecie Patryk Chrzanowski łatwo skóry nie oddał. Trzeci był Tomasz Pasik (Wolsztyński Klub Biegowy). Klasyfikację open kobiet wygrała bezkonkurencyjna Anna Ficner, wypracowując sobie blisko trzynaście minut przewagi nad drugą zawodniczką na mecie. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Bałys (Hercog Running Team), a na najniższym stopniu podium stanęła Beata Szatka (Dyczuś Team).
Rywalizowano również w kategoriach wiekowych, a na starcie obu biegów stanęło łącznie prawie 350 osób. Na każdego czekał na mecie pamiątkowy medal i ciepły posiłek, w pakietach startowych znaleźć można było przydatne biegowe gadżety, a na trasie obu biegów czekały punkty odżywcze.
Organizatorami obu biegów było Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda z Ludwikowic Kłodzkich oraz Adrianna Mierzejewska – wójt Gminy Nowa Ruda.
Teraz czas na sztandarowy biegowy produkt Gminy Nowa Ruda – kolejny Bieg na Wielką Sowę, na który organizatorzy zapraszają 7 sierpnia! Zapisy online na 13. Bieg na Wielką Sowę oraz pełne wyniki na Datasport.pl
/B. Kozłowicz, Inf. prasowa, 5.07.2022/

Festiwal Lawendy
26 czerwca 2022 r., po raz czwarty, w Gminie Nowa Ruda odbył się Festiwal Lawendy. Wydarzenie organizowane jest cyklicznie przez Centrum Kultury Gminy w Domu Pod Lawendowym Polem w Woliborzu. To wyjątkowe miejsce nazywane jest sowiogórską Prowansją i jest szczególnie warte odwiedzin początkiem lipca.
Podczas festiwalu można było nie tylko koić zmysły zapachem lawendy, ale wziąć udział w warsztatach kulinarnych, malarskich, zajęciach jogi, czy poznać naturalne sposoby dbania o zdrowie i urodę. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji, a na dorosłych - szereg koncertów.

Galopem na Rymarz
Sportowe wydarzenie pod nazwą „Galopem na Rymarz” organizowane jest przez Schronisko Zygmuntówka w Jugowie. W tym roku, 25 czerwca, odbyła się druga jego edycja. Na starcie 12 kilometrowych tras – biegu i wyścigu kolarskiego, pnących się cały czas w górę, stanęli tylko najwytrwalsi zawodnicy. Wieczorem, przy jugowskim schronisku odbyły się koncerty, a późnym wieczorem, po zmroku – bieg krótkodystansowy.
Wydarzenie pod patronatem wójt Gminy Nowa Ruda Adrianny Mierzejewskiej pomogli zorganizować m.in.: Stowarzyszenie Przyjaciół Jugowa, Koło Gospodyń Wiejskich z Jugowa i sołtys Jugowa.

Smaki Lasu
23 czerwca 2022 r. w Gminnym Klubie Seniora, jugowska młodzież, wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich z Jugowa, przygotowała Smaki Lasu. Efektem prac były m.in. zupa z pokrzyw i gulasz.

Jednogłośne absolutorium
29 czerwca 2022 roku odbyła się sesja absolutoryjna w Gminie Nowa Ru-da. Wszystkie głosowania przebiegły jednomyślnie. Komisja Rewizyjna pozytywnie oceniła wykonanie budżetu stwierdzając, iż budżet Gminy w 2021 roku wykonywany był zgodnie z prawem, a działania Wójta Gminy, jako organu odpowiedzialnego za jego realizację cechowała gospodarność, rzetelność i celowość.
Głównym punktem sesji było jednogłośne udzielenie absolutorium Wójt Gminy Nowa Ruda z tytułu wykonania budżetu za rok 2021. Radni Gminy Nowa Ruda wręczając kwiaty gratulowali wójt Adriannie Mierzejewskiej, zastępcy Wójta Annie Zawiślak, skarbnik Urszuli Brzósce oraz sekretarz Marii Wojcińskiej, dziękując za pracę na rzecz gminy i życząc dalszych sukcesów.
Wójt Adrianna Mierzejewska dziękowała zgromadzonym radnym, kierownikom oraz pracownikom Urzędu Gminy Nowa Ruda za dobrą współpracę, życząc sobie kolejnych owocnych lat działań dla dobra Mieszkańców Gminy Nowa Ruda.
Ciekawostką jest, że Urzędem Gminy Nowa Ruda aktualnie kierują głównie kobiety:
Wójt Gminy Nowa Ruda – Adrianna Mierzejewska
Zastępca Wójt Gminy Nowa Ruda – Anna Zawiślak
Skarbnik – Urszula Brzóska
Sekretarz – Maria Wojcińska
Również większość Referatów prowadzą panie. Kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej jest Agnieszka Sikora. Dyrektorem Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda jest Gabriela Buczek.Przewodniczącą Rady Gminy Nowa Ruda jest Bożena Sołek-Muzyka.

Przekazanie promes w ramach III edycji rządowego Programu Inwestycji Strategicznych
W piątek, 15 lipca 2022 r. w Urzędzie Gminy Nowa Ruda odbyło się przekazanie 29 promes samorządom gminnym w ramach III edycji rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.
Wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska gościła:
- Ireneusz Zyska, wiceminister Klimatu i Środowiska,
- Marcin Gwóźdź, poseł na Sejm RP,
- Aleksander Szwed, senator RP,
- Jarosław Kresa, wicewojewoda dolnośląski,
- Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego,
- Jerzy Dec, radny województwa dolnośląskiego.
Gmina Nowa Ruda otrzymała promesę na 3,05 mln zł na poprawę jakości życia mieszkańców poprzez budowę i modernizację infrastruktury społecznej. W ramach zadania wójt Adrianna Mierzejewska chce przebudować basen odkryty w Sołectwie Jugów.
- Cieszę się, że na liście gmin z dofinansowaniem najważniejszych inwestycji w ramach Programu Inwestycji Strategicznych znalazła się gmina Nowa Ruda. Promesa na ponad
3 mln zł przeznaczona zostanie na przebudowę basenu odkrytego w Jugowie, ale to nie jedyna inwestycja realizowana w naszej gminie przy wsparciu środków rządowych. Aktualnie trwa budowa nowoczesnego przedszkola w Bożkowie, hali sportowej w Ludwikowicach Kłodzkich, boiska wielofunkcyjnego w Czerwieńczycach, rozbudowana zostaje świetlica wiejska w sołectwie Koszyn, inwestujemy w infrastrukturę drogową. Łącznie, w ostatnim roku otrzymaliśmy ponad 30 mln zł rządowego wsparcia na poprawę jakości życia mieszkańców, na konkretne inwestycje dla mieszkańców – podsumowała Adrianna Mierzejewska .
Wójt Adrianna Mierzejewska składa serdeczne podziękowania Michałowi Dworczykowi, szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów za nieustające wsparcie oraz Arturowi Fiołkowi za organizację wydarzenia.

Smaki lata
23 czerwca 2022 r. w sali wiejskiej w Bożkowie odbyły się letnie warsztaty kulinarne. Prowadziły je panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Kulturalni” z Ludwikowic Kł.: Maja Kuczyńska, Marzena Błońska, Lucyna Janowska, Urszula Poźniak., które przygotowały m.in. chłodnik, ciasto, sos pieczarkowy, placuszki z frużeliną truskawkową i pierogi z truskawkami. Również nasi goście z Klubu Seniora Radość z Broumova przygotowali smakołyki.
To drugie z cyklu trzech warsztatów zaplanowanych na ten rok. Organizowane są przez Gminę Nowa Ruda, w ramach projektu „Lubimy się”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Państwa w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.
Kolejne kulinarne spotkanie – jesienią. Efektem końcowym będzie książka kulinarna z pogranicza polsko-czeskiego.

Mistrz hulajnogi z Bożkowa
18 czerwca w Chorzowie odbyły się zawody hulajnogi wyczynowej FIGULINA JAM 2. Są to zawody o charakterze ogólnopolskim w których biorą udział zawodnicy z całej Polski. Zawody zorganizowane zostały pod patronatem Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich oraz Prezydenta Miasta Chorzowa.
W zawodach tych wystartował uczeń 8 klasy Zespołu Szkół nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Bożkowie Wojciech Majerczyk, który wystąpił zarówno indywidualnie, jak i drużynowo ze swoim Teamem „Panda”.
Wojtek zajął II drugie miejsce w kategorii OPEN Park do 16 roku życia, natomiast wraz z Teamem „PANDA” Wojtek zajął I pierwsze miejsce w kategorii The Best Scooter Team in Polen, jako najlepsza polska drużyna hulajnogi na zawodach Figulina Jam 2.
Serdecznie gratulujemy Wojtkowi sukcesu, jednocześnie życzymy dużo determinacji i zapału do codziennego treningu oraz wielu sukcesów.

Wydania: